Száz háziorvos már biztosan az Alkotmánybírósághoz kíván fordulni.

Célunk, hogy áttörjük a határokat, és reagáljunk a tegnap dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök által jóváhagyott, a háziorvosokat szerződés és díjazás nélküli ügyeletre kötelező törvényre. Ennek érdekében az alkotmánybírósághoz fordulunk, szakértő alkotmányjogász támogatásával.
Keczéry Attila, a zuglói háziorvos és a Magyar Orvosi Kamara titkára, kedd este fél 10 körül osztotta meg Facebook oldalán azt a felhívást, amelyben 20 háziorvost keres csapatába. Az üzenet célja, hogy támogassa a helyi egészségügyi ellátást - számolt be róla a 24.hu.
Szerda reggel fél 10 tájékán érkezett meg a századik háziorvos, aki kifejezte, hogy támogatja Keczéry Attila kezdeményezését. Fél kettő környékén pedig már 140 háziorvos küldött levelet a MOK titkárának, jelezve, hogy részt kíván venni az alkotmányossági beadvány finanszírozásában.
Egy évszázadnyi tapasztalat és tudás áll majd az általunk megbízott alkotmányjogász mögött, akik mindannyian bízunk a jog és a jogegyenlőség erejében Magyarországon! - fogalmaz az orvos.
Mint ismert, az országgyűlés múlt héten fogadta el azt a salátatörvényt, amely több egészségügyi jogszabályt módosít. A módosítások között szerepel, hogy az alapellátáshoz kapcsolódó háziorvosi, házi gyermekorvosi ügyeleti ellátásban való részvétel feltételeit a háziorvos, házi gyermekorvos és az állami mentőszolgálat megállapodásban rendezi, azzal, hogy a háziorvos, házi gyermekorvos a megállapodás aláírásától függetlenül köteles részt venni az ügyeleti feladatok ellátásában.
Álmos Péter, az orvosi kamara elnöke nyílt levélben szólította fel Sulyok Tamást, hogy tartózkodjon a törvénymódosítás aláírásától. Ennek ellenére a köztársasági elnök figyelmen kívül hagyta a kérést, és hétfőn hitelesítette a javaslatot. Keczéry Attila erre válaszul kifejezte, hogy alaposan átgondolja, vajon folytatja-e a háziorvosi munkát, vagy esetleg más szakmát választ a jövőben.
A kötelező ügyelet intézménye akkor nyerte el törvényi rangját, amikor a Kúria májusban hozott döntése egyértelművé tette, hogy a háziorvosokat nem lehet szerződés nélküli ügyelet teljesítésére kötelezni.