"2025 az építőipari vállalatok számára a túlélés és az energiafelhalmozás éveként fog bevonulni a történelembe."

Egy 400 vállalkozás bevonásával készült friss kutatás rávilágít, hogy a háború, az állami beruházások hiánya és a lakosság várakozó magatartása következtében a cégek 48%-ának csökkent, míg mindössze 26%-ának nőtt az árbevétele 2024 során. Az árbevétel-arányos jövedelmezőség terén jelentős eltérések figyelhetők meg: a megkérdezett cégek 52%-a 0-5% közötti nyereséget könyvelhetett el, 41%-uk pedig 5-10% közötti profitot mutatott fel az előző évhez képest. Csak a vállalkozások 7%-ának sikerült 10%-nál magasabb profitmarzsot elérnie.
Az ÉVOSZ legfrissebb felmérése alapján az idei évben a vállalkozások alig egynegyede (22 százalék) remélhet magasabb árbevételt a tavalyihoz képest. Ezzel szemben 44 százalékuk csökkenésre számít, míg 33 százalék stagnálásra készül. A cégek több mint fele (52 százalék) úgy véli, hogy az árbevétel-arányos jövedelmezőségük romlani fog, és mindössze 11 százalék vár növekedést ezen a téren.
A működés hatékonyságát leginkább gátló tényezők közül a válaszadók 82%-a a megrendelések hiányát, míg 52%-a a tisztességtelen versenyt emelte ki. Érdemes megjegyezni, hogy az utóbbi arány az előző évhez képest jelentős növekedést mutat. A harmadik legnagyobb problémát a gazdasági szabályozás kiszámíthatatlansága jelenti, amelyet a válaszadók 48,1%-a említett. Továbbá, az inflációt és a magas adminisztrációs terheket egyaránt 44,4%-os arányban jelölték meg.
A szűkülő piac ellenére a cégek 63 százalék az alkalmazottak megtartását tervezi, 26 százalékuk csökkentene létszámot.
A lánctartozás és a késedelmes fizetés továbbra is sújtja a cégeket. Tízből kilenc vállalkozás szembesült az elmúlt fél évben késedelmes fizetéssel. A felmérésben résztvevő cégek 81,5 százalékának volt kintlévősége, ami átlagosan a kiszámlázott árbevétel 11 százalékát érte el 2024 végén. A lánctartozás mértéke a válaszadók 45 százaléka szerint növekedett partnerei körében, a többieknél nem változott.
A megkérdezett válaszadók több mint fele (55,6%) egyáltalán nem tudta érvényesíteni az árváltozást a megrendelők felé az előző év során, míg a fennmaradó válaszadók is csupán részben tudták ezt megtenni. A piaci lehetőségek szűkülése miatt a hatékonyság javítása érdekében a válaszadó cégek 60%-a a digitalizációra összpontosít, amelyet főként a szervezeti átalakításokkal és a termék- vagy szolgáltatásportfólió módosításával kívánnak elérni.
Koji László, az ÉVOSZ elnöke úgy véli, hogy az idei év kulcsfontosságú lesz az építőipar számára, hiszen a megmaradás és az erőgyűjtés időszakát éljük át. Az elnök hangsúlyozta, hogy a következő időszak feladatai között szerepel az építési értéklánc hatékonyságának növelése, a magyar építési termékek előtérbe helyezése, a digitalizáció előmozdítása, a zöld építési irányelvek követése, valamint az új ágazati jogszabályoknak való megfelelés. (MTI)