70 milliárd forint értékű pályázati keret áll rendelkezésre a geotermikus projektek támogatására - ÖKO-DRIVE.


korszerűsítési projektje nyitórendezvényén elmondta: a pályázati lehetőségek célja, hogy hosszú távon minél több földgáz fogyasztását váltsák ki Magyarországon. Hangsúlyozta: jelenleg a távhőszektor földgázkitettsége rendkívül magas, több mint 70 százalékos, ennek 40-50 százalékra csökkentése a kormány célja, csak ezzel több száz millió köbméter földgázt spórolhat meg az ország. Mint mondta: a földgáz jelentős része importból származik, így a jövőben ez kiválthatóvá válik egy helyben elérhető energiaforrással, a geotermiával, amely környezetbarát és megújuló energia. Külön érdekességnek nevezte a kiskunhalasi beruházás kapcsán, hogy egy meglévő szénhidrogénkutat használnának majd föl a geotermikus energia felszínre hozásához.

A politikus emlékeztetett: a kiskunhalasi beruházás egyben pilotprojekt, amely egyebek mellett olyan kérdésekre szolgál majd válaszul, hogy milyen vízhozamok várhatók, illetve például olyanra, hogy valóban úgy tud-e egy ilyen kút is termelni, mint egy teljesen új fúrású. Az államtitkár szerint amennyiben ez működőképes lesz, akkor ez nagyon jó példa lehet más települések számára is. Jean-François Paroz, Svájc magyarországi nagykövete felidézte, hogy a Svájci-Magyar Együttműködési Program (Svájci Alap) keretében csaknem 5 milliárd forint összegben biztosítanak támogatást az energiahatékonyság javítását, a megújuló, geotermikus energia hasznosítását célzó kezdeményezésekhez.

A források felhasználásának mintegy felét Magyarország hátrányosabb helyzetű területein alkalmazzák. Összesen 11 település részesül támogatásban, köztük Kiskunhalas, amely körülbelül 251 millió forintot kap magyar és svájci költségvetési forrásból - tette hozzá. Bányai Gábor, a Dél-alföldi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztos és a térség fideszes országgyűlési képviselője hangsúlyozta, hogy Kiskunhalastól délre, Szabadkán túl egészen a bajai térség határáig egy lenyűgöző geológiai képződmény rejlik a föld mélyében. Ez a több ezer méter vastag réteg hatalmas mennyiségű fosszilis energiát tartalmaz - mondta. Emlékeztetett arra, hogy az elmúlt évtizedek során többször is felmerült, hogy Kiskunhalas és környéke potenciálisan hasznosíthatná a már kimerült egykori kutató- és termelőfúrások helyét, mivel jelentős mennyiségű hőenergiát fedeztek fel a 2500 méter mélyebb rétegekben.

Fülöp Róbert (Fidesz-KDNP) Kiskunhalas polgármestere felidézte, hogy az elmúlt 20 évben különféle vállalkozások próbálkoztak a geotermikus energia felhasználásával a településen, de végül ezek egyike sem valósult meg. Kiskunhalas körül számos felhagyott kőolajkút található, a most megvalósuló projekt ezek jövőbeli hasznosítását is magával hozhatja, és már az egész dél-alföldi régiót érintheti. A rendezvényen elhangzott: az MS Energy Solutions Kft. 215 millió forint támogatást nyert el a Svájci Alap keretéből, mintegy 40 millió forint a nemzeti társfinanszírozás és a vállalkozás pedig csaknem 50 millió forintot biztosít a projekthez.

Az MS Energy Solutions Kft., amely geotermikus és energetikai tanácsadással, valamint kivitelezéssel foglalkozik, Gáti Mátyás ügyvezető igazgató vezetésével izgalmas innovációkat mutat be. A Bundzsák Dezső Városi Sportközpont energiaellátásában a megújuló energiaforrások kiemelkedő szerepet kapnak, különösen a WeHEAT technológia révén. Ez a rendszer egy zárt körforgásban működő mély földhőszondát alkalmaz, melyet meddő vagy termelésből kivont mélyfúrások kútszerkezetébe integrálnak. Ennek köszönhetően a mélyrétegek hőjét rendkívül hatékonyan, minimális veszteséggel tudják hasznosítani. A fúrásmentes kivitelezési megoldások és a fejlett belső hőszigetelési rendszer révén ez a megoldás gazdaságilag is kedvezőbb alternatívát kínál a hagyományos rendszerekhez képest.

Az MS Energy Solutions Kft. által kifejlesztett rendszer zárt ciklusú, így földtani kockázatok és vízkivétel nélkül, környezetbarát módon használja ki a meglévő mélyfúrású kutak szerkezetét. A svájci támogatással lehetőségük nyílik egy használaton kívüli, meddő szénhidrogénkút tényleges hasznosítására, így nincs szükség fosszilis tüzelőanyagokra, és évente több mint 100 tonna szén-dioxid-kibocsátás spórolható meg. A támogatott beruházás során a kutat és a sportközpontot hőtávvezetékkel kötik össze, magában a központban pedig egy víz-víz hőszivattyú és három hőcserélő állomás szolgáltatja majd a fűtést. A beruházással évente közel 720 Gigajoule geotermikus energiatermelés válik lehetővé - tájékoztatott az igazgató.

A nyilvánosan hozzáférhető céginformációk szerint az egri MS Energy Solutions Kft. – amely 12 munkavállalót foglalkoztat – 2023-ban körülbelül 271 millió forint nettó árbevételt ért el az értékesítéséből. Ez a szám jelentős növekedést mutat az előző évhez viszonyítva, amikor is az árbevétel 201 millió forint volt. A vállalat az idei évet szinte 40 millió forintos nyereséggel zárta, míg a 2022-es évben a profitja 22 millió forintot tett ki.

Related posts