A súlyos népegészségügyi probléma, amely a magyar lakosság kétharmadát érinti, sokak számára tabutémának számít, így sokan nem keresnek orvosi segítséget.


A magyar lakosság több mint kétharmadának hátfájással kell megküzdenie, de csupán egy kis részük keres fel szakembert a probléma kezelésére. A gerincproblémák minden életkorban megjelennek, de különösen a nők körében aggasztó a helyzet, hiszen 74%-uk tapasztal hátfájást. A férfiaknál ez az arány alacsonyabb, 60%-ra tehető. Érdekes, hogy mindössze 5% fordul rendszeresen orvoshoz, derül ki az Europion és a Czigléczki Központ által végzett reprezentatív felmérésből.

Az Europion és a Czigléczki Központ közös reprezentatív felmérése szerint a megkérdezettek 68 százaléka érzékel valamilyen gerincproblémát, és több mint negyedüknél (28 százalék) már orvos is diagnosztizálta a tüneteket. A hátfájás minden korosztályban gyakori, és nem függ sem a lakóhelytől, sem az iskolai végzettségtől.

A nemek közötti különbségek figyelemre méltóak, amikor a gerincfájdalom előfordulásáról van szó: a nők aránya, akik szenvednek ettől a problémától, eléri a 74 százalékot, míg a férfiaknál ez az arány csupán 60 százalék. Érdekes módon, a fájdalommal küzdő embereknek csupán egy kis része keres aktívan megoldást a problémájára: mindössze 5 százalékuk jár rendszeres kezelésre, és csupán 2 százalékuk esett át orvosi beavatkozáson vagy műtéten. A nők hajlamosabbak orvoshoz fordulni a gerincproblémáikkal, hiszen 23 százalékuk keresi fel az orvost, míg a folyamatos kezelésre járó nők aránya 7 százalék, szemben a férfiak 19, illetve 3 százalékos értékeivel.

"A statisztikák világosan jelzik, hogy a gerincproblémák népbetegséggé váltak Magyarországon, ám sajnos sokan még mindig nem találják meg a valódi, tartós megoldást kínáló kezeléseket" - emelte ki Czigléczki Gábor, idegsebész szakorvos.

Sok ember tapasztalata azt mutatja, hogy a szakorvosi segítségkérés gyakran a fájdalom elviselhetetlensége után történik meg, amikor már a mindennapi életminőségük is jelentősen romlik. Pedig a korai beavatkozás rendszerint nem igényel műtéti beavatkozást. A szakember hangsúlyozta, hogy az endoszkópos és ultrahangvezérelt eljárások révén ezek a kezelések ma már minimális terheléssel járnak, így a páciensek számára nagyobb kényelmet nyújtanak, és jelentősen lerövidítik a gyógyulási időt.

A legfrissebb reprezentatív felmérés alapján a magyar lakosság többsége, pontosan 59 százaléka, jelentős mértékben támaszkodik a családtagok vagy ismerősök ajánlásaira, amikor szakorvost választ. Ezen kívül a válaszadók 51 százaléka az orvosok vagy rendelők hivatalos weboldalain található információkra is figyelmet szentel. Érdekes módon, a digitális térben fellelhető cikkek és blogok csupán a megkérdezettek 30 százalékának választását befolyásolják, míg a YouTube ismeretterjesztő videói csupán 18 százalékot érnek el. A közösségi média bejegyzései pedig még ennél is kisebb hatást gyakorolnak a döntésekre.

A kutatás eredményei alapján a válaszadók túlnyomó többsége, szám szerint 75 százalék, valamilyen magánegészségügyi szolgáltatást vesz igénybe Magyarországon. A döntésüket leginkább az árképzés (47 százalék), az alkalmazott orvosi módszerek vagy technológiák (26 százalék) és az ismerősök ajánlásai (19 százalék) befolyásolják. Emellett a rendelő elérhetősége (17 százalék) és az online vélemények (14 százalék) is jelentős hatással vannak a választásra.

A kutatás 1283 fős mintán készült 2025 májusában, és országosan reprezentatív a 16 év feletti lakosságra nézve.

Related posts