A franciák valószínűleg nem fognák letartóztatni Netanjahut.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök "mentességet" élvez, amit fontos figyelembe venni a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) által ellene kibocsátott elfogatóparancs kapcsán - jelentette be a francia külügyminisztérium.
A tárca közleményében a nemzetközi jog szerinti kötelezettségekre hivatkozott, amelyek "a Nemzetközi Büntetőbíróságban nem részes államok mentességére" vonatkoznak, ami Izrael esetében fennáll. Hozzátették: "ezek a mentességek vonatkoznak Netanjahu miniszterelnökre és más, a bíróság elfogatóparancsa által érintett miniszterekre". Ezeket a mentességeket "figyelembe kell majd venni, ha az ICC kérné tőlünk letartóztatásukat és átadásukat" - írja a hvg.hu a francia külügyre hivatkozva.
Az ICC Benjámin Netanjahu mellett a múlt héten elfogatóparancsot adott ki Joáv Galant nemrég leváltott védelmi miniszter, valamint Mohamed ed-Deif, a Hamász katonai szárnyának főparancsnoka ellen háborús és emberiesség elleni bűncselekmények miatt.
A 1998-as Római Statútum, amely megalapította a Nemzetközi Büntetőbíróságot, tartalmaz egy olyan cikket, amely a bíróságot el nem ismerő államok vezetőinek mentelmi jogával foglalkozik. Ez a téma azonban számos értelmezési lehetőséget kínál, így a kérdés továbbra is vitatható és nyitott marad.
A francia külügyminisztérium közleménye szerint Franciaország elkötelezett amellett, hogy szoros együttműködést folytasson Netanjahu miniszterelnökkel és az izraeli hatóságokkal, céljuk pedig a béke és a biztonság megteremtése mindenki számára a Közel-Keleten.
Az ICC Netanjahu ellen kibocsátott elfogatóparancsának bejelentése óta Franciaország többször is hangsúlyozta, hogy teljesíteni fogja a nemzetközi jogból fakadó kötelezettségeit. Ugyanakkor nem fogalmazott meg egyértelmű állásfoglalást arról, hogy letartóztatná-e az izraeli miniszterelnököt, amennyiben az Franciaországba látogatna.
A francia álláspont tisztázása alig néhány órával azután történt, hogy szerda reggel életbe lépett az Izrael és a Hezbollah közötti tűzszünet, miután több mint egy éve tartott az ellenségeskedés a libanoni-izraeli határ mentén, amely két hónappal ezelőtt háborúba torkollott az izraeli hadsereg és az Irán által támogatott libanoni fegyveres mozgalom között. A tűzszünetet az Egyesült Államok és Franciaország által közösen, több hónapon át folytatott intenzív diplomáciai erőfeszítések tették lehetővé.