A hegyi népek népdalaiból fakadó szürrealizmus | Liget A hegyek mélyén élő emberek hagyományos népdalaiból született egy különleges művészeti áramlat, amely a szürrealizmus színes palettáján tündököl. E dallamok és ritmusok a természet szépségét és a min


Szász Endrére emlékeznek a januári hónap tárgyával a Csíki Székely Múzeumban. A világhírű művész 99 évvel ezelőtt, 1926. január 7-én született Csíkszeredában. A Halas férfi című alkotását a múzeum jegypénztárában lehet megtekinteni.

Szász Endre az 1950-es években a könyvillusztrációk terén aratta első sikereit, azonban művészi érdeklődése fokozatosan a festészet irányába terelődött. Egyedi festőtechnikájával, amely a klasszikus mesterek tudományából merít, és szürreális elemekkel gazdagítja, hamarosan felkeltette a figyelmet. Stílusa különlegessége és eredetisége révén széles körben elismert és ünnepelt festővé vált.

Látvány- és díszlettervezőként a filmszakmában is letette névjegyét - például az Egri csillagok díszlet- és jelmeztervei elkészítésében vállalt szerepet -, de neve talán leginkább a '80-as évekbeli, Hollóházán végzett tevékenységével, a porcelán széles körű felhasználhatósága és népszerűsítése terén elért eredményeivel forrott össze

- magyarázta Túros Eszter művészettörténész. Hangsúlyozta, hogy az ő művészi pályája és élettörténete tele van jelentős változásokkal. Marosvásárhelyen és Budapesten végezte tanulmányait, majd Torontóban és Los Angelesben élt, de nemcsak ezek a helyek formálták életét: Alaszkában, Mexikóban, Afrikában és Kínában is járt. A hetvenes évek végén végül hazatért Magyarországra, ahol új fejezet kezdődött számára.

- fogalmazott Túros Eszter a Daczó Katalin által 2021-ben készített riportfilmben, amely Szász Endre indulásába és szülővárosával való viszonyába nyújt betekintést.

Related posts