A Nébih felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar lakosságnak fontos betartania a járványvédelmi előírásokat. Az intézkedések célja a közegészség védelme, így mindannyiunk felelőssége, hogy óvjuk magunkat és másokat.


A NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók most 35% kedvezménnyel élhetnek a regisztrációs lehetőséggel! Ne hagyd ki ezt a remek alkalmat!

A fertőző vírus rendkívül gyorsan elterjedhet, amennyiben egy állattelepen elmulasztják az előírt óvintézkedések betartását – figyelmeztetett a Nébih. Kiemelték, hogy a vírus ellen hatékonyan védekezni csak a felelős állattartók tudnak, akik komolyan veszik a szabályokat és az óvintézkedéseket, ezzel biztosítva állataik biztonságát és egészségét.

Ahol fertőzött állatot észlelnek, ott elkerülhetetlen a teljes állatállomány kiirtása. A kontaktszabályok megszegése pedig nem csupán az adott telepet, hanem más állattartó helyeket is komoly kockázatnak tesz ki - figyelmeztettek a szakemberek. Kulcsfontosságú, hogy az állattartók szigorúan és következetesen kövessék az összes állategészségügyi irányelvet és járványmegelőzési előírást - emelték ki. A Nébih tájékoztatása szerint csak azok léphetnek be az állattartó telepre, akiknek jelenléte valóban szükséges.

Minden be- és kihajtó járművet alapos fertőtlenítésnek kell alávetni. Fontos, hogy mindenki tiszta munkaruhát és lábbelit viseljen, amikor az állatok közelében tartózkodik. Az állatgondozás során használt eszközöket és gépeket rendszeresen meg kell tisztítani, és nem szabad más telepekre kölcsönadni őket. Kerülni kell a más gazdaságokból származó takarmány, alom vagy eszközök használatát. A telep körüli kerítést megfelelően kell kialakítani, hogy megakadályozzuk a vadon élő állatokkal való érintkezést.

- sorolták.

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) egy rendkívül fertőző megbetegedés, amely a párosujjú patás állatokat célozza meg, különösen a szarvasmarhákat, sertéseket, juhokat és kecskéket, de emellett számos vadon élő fajt, mint például az őzeket és vaddisznókat is érintheti. A vírus leggyakrabban közvetlen érintkezés útján terjed, amikor élőállatok között történik a fertőzés. Ugyanakkor a betegség terjedése más módokon is lehetséges: állati termékek, mint például kezeletlen nyers tej és fertőzött takarmány, valamint különböző tárgyak, illetve az állatokkal foglalkozó emberek (akik ruházatukkal, lábbelijükkel, járműveikkel vagy állatorvosi eszközeikkel hozzájárulhatnak a terjedéshez) révén. Sőt, a vírus még a szél segítségével is eljuthat új helyekre – figyelmeztettek a szakértők.

A hivatal kiemelte, hogy az alábbi tüneteket egyetlen állattartó se hagyja figyelmen kívül, ha az állaton észleli: étvágytalanság, depresszió, láz, sántaság csökkent tejtermelés, nyáladzás, újszülöttek hirtelen elhullása, hólyagok és sebek (szájon, nyelven, tőgyön, lábvégeken). Juhok és kecskék esetében a tünetek gyakran enyhék, nehezebben észlelhetők.

Gyanú esetén (amennyiben a fenti tünetek bármelyike jelentkezik az állományban), az állattartó haladéktalanul értesítse: az ellátó állatorvost, vagy a járási hivatal állategészségügyi osztályát, vagy a hívja a Nébih Zöldszámát: +36 80 263 244

A járvány jelenlegi állapotáról, a védekezési lehetőségekről és a hatósági előírásokról friss és részletes információk találhatók a Nébih dedikált aloldalán.

Related posts