A One célja, hogy a távközlési szektor élvonalába kerüljön, azonban ehhez a kormányzati támogatásokkal rendelkező vállalatnak még jelentős erőfeszítéseket kell tennie.

Hétfőn megnyitotta első üzletét a budapesti Westend bevásárlóközpontban a One Magyarország, amely társaság mögött a Jászai Gellérthez köthető és erősen kormányközelinek tartott 4iG Nyrt. áll. A csoport a Vodafone, a DIGI, az Antenna Hungária és az Invitech összevonásából állt össze és az év elejétől ezzel az új márkanévvel jelent meg a hazai piacon. A távközlési vállalat a korábbi Vodafone és DIGI üzleteinek egyesítésével országszerte 98 településen, 135 kirendeltséggel lesz jelen.
Ahogy azt már korábban említettük, a márkaváltás következtében a DIGI és Vodafone ügyfeleit nem érinti automatikus tarifa- és csomagváltás. A jelenlegi előfizetések a One márkanevével továbbra is érvényben maradnak, a megszokott feltételek mellett, mindaddig, amíg az előfizetők nem kérnek változtatást, illetve nem döntenek úgy, hogy átállnak a One új szolgáltatáscsomagjaira.
Az új név bevezetése nem csupán egy logóváltás, hanem egy másfél éves alapos munka gyümölcse. A cég vezetése, Bányai Tamás, hangsúlyozta, hogy a piaci igényeknek leginkább megfelelő szolgáltatások kialakítása, megújítása és a belső integráció kiemelten fontos volt a folyamat során. A Népszava kérdésére válaszolva a vezérigazgató elmondta, hogy jelenleg több mint 3 millió mobil- és körülbelül 2 millió vezetékes előfizetőjük van. E számok alapján a One Magyarország a hazai távközlési szektor második legnagyobb szereplője. Céljuk, hogy a jövőben a piac vezető társaságává lépjenek elő.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) legfrissebb, 2024 második félévére vonatkozó jelentése alapján a mobilpiac helyzete még mindig jelentős kihívásokkal néz szembe. A statisztikák szerint a Magyar Telekom 4,4 millió előfizetővel, 46%-os piaci részesedéssel megőrzi vezető pozícióját a hívás- és SMS-forgalmazó szegmensben. A jelentésből kiderül, hogy a Vodafone, amely még mindig a régi néven működik, és a Yettel szoros versenyt futnak a második helyért. A mobilkártyák 26%-a, azaz körülbelül 2,5 millió előfizetés, a Vodafone-hoz tartozik, és hasonló mennyiségű előfizetés található a Yettel portfóliójában is. Amikor a One és az NMHH által közölt adatok közötti eltérés okát firtattuk, Bányai Tamás elmondta, hogy a One által jelzett számok közé további, az ernyőjük alá tartozó előfizetések, például a volt DIGI ügyfelek is beletartoznak.
Az említett másfél éves időszakhoz képest jóval hosszabb időt igényelt a One Magyarország égisze alatt álló társaság felépítése. E folyamat egyik legnagyobb kihívása a Vodafone megszerzése volt 2022-2023 során. A végleges adásvételi szerződés értelmében a 4iG és a magyar állam 660 milliárd forintot fizetett a Vodafone hazai leányvállalatáért, a tulajdonosi részesedés arányát pedig 51:49-ben állapították meg. Ez az ügylet Magyarország történetében, a rendszerváltás óta eltelt három évtizedben az egyik legjelentősebb vállalatfelvásárlásnak számít. Az akvizíció révén a 4iG vezető szerepet szerzett a vezetékes internetszolgáltatások piacán, sőt, a televíziós műsorterjesztés terén is domináló pozícióra tett szert. Érdekesség, hogy a vállalatcsoport számára a szükséges tőke egy részét állami hitel formájában biztosították.
A 4iG az utóbbi időszakban egy meglehetősen bonyolult társasági struktúrával rendelkező apport, részvényjegyzési és tőkeemelési folyamat révén közel 80%-os részesedést szerzett az Antenna Hungária Zrt.-ben. Ez a tranzakció több száz milliárd forint értékben zajlott le. Hasonlóan jelentős anyagi vonzatai voltak a DIGI felvásárlásának is, amely során a 4iG körülbelül 230 milliárd forintot fizetett a román RCS & RDS csoportnak. Érdekesség, hogy a kormány nemzetstratégiai jelentőségűként értékelte ezt a tranzakciót, így a DIGI megszerzése hatósági és versenyhatósági engedélyek nélkül valósult meg. A cégcsoport portfóliójának negyedik kulcseleme az Invitech, amelynek jelentősége abban rejlik, hogy az ország második legnagyobb, 11 ezer kilométeres saját optikai gerinchálózattal bír. Piaci elemzők szerint ennek az ügyletnek a értéke is több tízmilliárd forintra rúghatott. Összességében elmondható, hogy az állami támogatásoknak köszönhetően a 4iG az utóbbi években valóban dinamikusan fejlődött.
Már hetek óta problémák merültek fel a Vodafone új, One nevű tévészolgáltatásával kapcsolatban, ám a megoldást hozó frissítés csak januárra várható.
Ezek a lépések és a cégfelvásárlások együttesen összhangban állnak a kormányzati célokkal, amelynek középpontjában áll, hogy a banki, média- és energiaszektor mellett a távközlési piacon is elérjük a legalább 50%-os magyar tulajdoni arányt. Ennek érdekében 2023 végén a 4iG csoport és Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter együttműködési megállapodást írtak alá. A tárcavezető világosan kijelentette, hogy célunk, hogy 2030-ra Magyarország az Európai Unió tíz legdigitálisabban fejlett országa közé kerüljön. Ehhez új fejlesztésekre van szükség, amelyeket a kormány tervei szerint a 4iG közreműködése nélkül nem lehet megvalósítani.
A csoport tevékenységei messze túlmutatnak a hazai határokon. Stratégiai befektetőként 2021-ben sikeresen megszerezte a Telenor Montenegrót, amelyet később ONE Montenegróra kereszteltek át. Érdekesség, hogy a One márka Montenegróban jóval korábban debütált, mint Magyarországon. Ezt követően a cég és Montenegró kormánya együttesen döntöttek arról, hogy azonnali hatállyal lezárják a ONE Crna Gora mobilszolgáltató felvásárlásával kapcsolatos jogi vitáikat. Ráadásul tavaly év elején a vállalat szándéknyilatkozatot írt alá az albán kormánnyal is, amely az Egyiptom és Albánia közötti tenger alatti nagy kapacitású adatkábel-beruházás elősegítését célozza. Nyugodtan állíthatjuk, hogy a 4iG kormányzati támogatás mellett néhány év alatt jelentős növekedést ért el, és mára már messze túllépett a hazai piacon.
Beszáll a dróniparba a 4iGFormálódik a kétpólusú távközlési piac Magyarországon, a két meghatározó szereplő a Magyar Telekom és a kormányközeli 4iG lehetA Jászai Gellért-féle 4iG felvásárolja a PR-Telecomot
Jön az áremelés
A távközlési szektorban mostantól jogszabályi keretek között van lehetőség arra, hogy a szolgáltatók évente egyszer, az infláció mértékének figyelembevételével módosítsák előfizetési áraikat. Eddig a három nagy szereplő közül csupán a One néven ismert csoport tette közzé a terveit. Tavaly az utolsó hetekben, még Vodafone márkanevével, bejelentették, hogy májustól 3,5%-os áremelésre készülnek. A Magyar Telekom és a Yettel eddig nem osztották meg a nyilvánossággal döntésüket, ami valószínűleg összefüggésben áll azzal, hogy a Központi Statisztikai Hivatal január közepén teszi közzé az éves inflációs adatokat. A One tavalyi kommunikációjának mögött valószínűleg stratégiai megfontolások álltak; valószínű, hogy nem akarták, hogy az új vállalat első jelentős híre egy áremelés legyen, ezért ezt még a Vodafone név alatt tették közzé. Most már csak az a kérdés, hogy a Magyar Telekom és a Yettel milyen irányba lépnek, és hogy döntéseik mennyire tükrözik a piaci versenyt.