A PCB-szennyezés még soha nem látott mértékben veszélyezteti a delfinek populációját, és a káros hatások egyre súlyosabbá válnak.


Bár a 20. század első harmada után transzformátorokban, kondenzátorokban, hőátadó folyadékokban, hidraulikus rendszerekben, kenőanyagokban. festékekben, ragasztókban, tömítő- és szigetelőanyagokban alkalmazott poliklórozott bifenileket (PCB) Európában már az 1980-as évek elején kivonták a forgalomból, és az elmúlt negyed században világszerte tilos a gyártásuk, ezek a vegyületek máig szennyeznek.

A becslések szerint mintegy 4 millió tonna mennyiségben előállított, bizonyítottan karcinogén PCB pusztítása az antropogén klímaváltozással nem várt módon felerősödik - ismerteti a New Scientist a Nature Communications Biology folyóiratban megjelent tanulmányban részletezett új tengerbiológiai kutatás eredményét. A londoni Zoológiai Társaság kutatói arra jutottak, hogy a tengervíz hőmérsékletének éghajlatváltozás által generált emelkedésével az ökoszisztémában felhalmozódott poliklórozott bifenilek a korábbiaknál is fogékonyabbá teszik a közönséges delfineket (Delphinus delphis) a fertőzésekre, növelve a végzetes gyulladásos betegségek kockázatát.

A 1990 és 2020 közötti időszakban végzett kutatások során a tudósok Nagy-Britannia partjainál elpusztult 836 állat post mortem adatait elemezve arra a megállapításra jutottak, hogy a PCB-szennyezés mértéke testsúlykilogrammra vetítve szoros összefüggést mutat a betegségek előfordulásának gyakoriságával: minél magasabb a szennyezés szintje, annál több betegség jelentkezik. Ezen kívül kiemelték, hogy a tengerfelszín hőmérsékletének mindössze 1 Celsius-fokos emelkedése is 14 százalékkal növeli a halálozási arányt.

A kutatás eredményei alapján megállapítható, hogy 22 mg/kg az a kritikus szint, amelynél a testzsírban felhalmozódó PCB már számottevően növeli a delfinek betegségkockázatát. Ezzel szemben a vizsgált minták átlagos PCB-koncentrációja már jóval, 32,15 mg/kg-ra emelkedett.

A New Scientist által feltett kérdésre a kutatók kifejtették, hogy felfedezéseik világossá teszik, milyen sürgető szükség van az örök vegyianyagként ismert PFAS-vegyületek gyártásának és alkalmazásának globális betiltására.

Related posts