A világ egyik legszigorúbb diktatúrája egyértelmű jeleket ad: kész arra, hogy új területeken terjeszkedjen.

Észak-Korea egyedülálló flottamodernizációs programba kezdett, amelynek keretében párhuzamosan építenek két új fregattot a nampói hajógyárban. Ezen kívül az ország első nukleáris meghajtású tengeralattjárójának fejlesztése is folyamatban van. A közzétett képek alapján jól látható, hogy Phenjan a jövőben jelentősen nagyobb hangsúlyt fektet a haditengerészetének megerősítésére – számolt be róla az Army Recognition.
Kim Dzsongun, az észak-koreai rezsim vezetője 2025. március 8-án látogatott el a kulcsfontosságú hadikikötőbe, ahol megtekintette meg a projektek előrehaladását. A jelzésértékű vizit egyben jelezte azt is, hogy Phenjan komoly figyelmet fordít a haditengerészeti célok megvalósítása érdekében. Az állami média által közzétett képeken két, különböző építési fázisban lévő hajó látható a hajógyár eltérő részlegeiben. Az első, előrehaladottabb állapotban lévő fregatt nagy felépítménnyel rendelkezik, amelynek kialakítása a radarok általi kiszúrhatóság csökkentését célozza. A hajó várhatóan modern rendszereket kap, köztük fix paneles radart és függőleges kilövőrendszert (VLS), amely cirkáló- és légvédelmi rakéták indítására egyaránt alkalmas.
A 3000 tonnánál nagyobb vízkiszorítású hajó Észak-Korea valaha épített legnagyobb felszíni hadihajója lesz.
A második fregatt, amely egy másik csarnokban készül, egy különálló fejlesztési program része. Bár a tervezése nem olyan fejlett, mint az első hajóé, modernizált elemeket tartalmaz, és elsődlegesen járőrözési, valamint partvédelmi feladatokra lett szánva. A haditengerészeti program keretében egy 7000 tonnás, nukleáris meghajtású stratégiai tengeralattjáró is épül Sinpo szárazdokkjában. Ez a tengeralattjáró akár tíz ballisztikus rakétát is képes magával vinni, így jelentősen megerősíti az ország rejtett csapásmérő kapacitását.
A fejlesztési folyamatok felgyorsulása nagymértékben összefügg az Oroszországgal való fokozódó együttműködéssel. Az orosz részvétel feltételezése magyarázatot adhat arra, hogy a fejlett technológiák, mint például a VLS (Vertikális Indítású Rendszer) és a modern radarrendszerek, milyen gyorsan integrálódnak. Jelenleg a Koreai Népi Haditengerészet főként az elavult Najin- és Nampo-osztályú fregattokra támaszkodik. Az új fregattok bevezetése jelentős technológiai fejlődést jelent, és világosan jelzi, hogy a haditengerészet modernizációja és felkészülése a jövő kihívásaira elkerülhetetlenné vált.
Phenjan a klasszikus szárazföldi és tengeralattjáró-alapú elrettentési stratégiáját felváltva egy sokkal átfogóbb, nyílttengeri hadviselési képességeket is magában foglaló doktrínára tér át.
A haditengerészet modernizációjának felgyorsítása a fokozódó regionális feszültségek időszakában zajlik, különös figyelmet szentelve az Egyesült Államok és Dél-Korea egyre intenzívebb közös hadgyakorlataira. Észak-Korea ezzel azt kívánja hangsúlyozni, hogy a nemzetközi szankciók és diplomáciai nyomás ellenére is sikeresen halad a haditengerészeti képességeinek korszerűsítésében.