A globális gyermekpopuláció hatodik tagja háborús zónákban nő fel.


Az UNICEF adatai szerint 2024-ben a háborúk és fegyveres konfliktusok pusztítóbb hatással voltak a gyermekekre, mint a szervezet működése óta bármikor korábban. A számok döbbenetesek, és a mögöttük rejlő szenvedés felfoghatatlan.

Soha nem élt még ennyi gyermek háborús övezetekben, és soha nem kényszerült még ilyen sok kisgyermek az erőszak elől elhagyni az otthonát. Több millió gyermek jogait tiporják sárba nap mint nap. Sokan közülük életüket vesztik, megsebesülnek, vagy éheznek. Rengetegen nem járhatnak iskolába, kimaradnak az életmentő oltásokból és a háborúk miatt nem jutnak tiszta vízhez és élelmiszerhez.

Megdöbbentő számok a konfliktuszónákból, amik várhatóan még tovább nőnek a jövőben:

Több mint 473 millió gyermek, azaz a világ minden hatodik gyermeke él háborús övezetekben.

2023 végére 47,2 millió gyermek kényszerült elhagyni otthonát, és a 2024-es felmérések aggasztó növekedést jeleznek a konfliktusok fokozódása miatt. Ez különösen érinti olyan országokat, mint Haiti, Libanon, Mianmar, a Palesztin területek és Szudán. Miközben a gyermekek a globális népesség 30 százalékát alkotják, a menekültek között arányuk körülbelül 40 százalékra tehető, míg a belső menekültek esetében ez az arány még magasabb, 49 százalék.

A konfliktuszónákban élő gyerekek száma az 1990-es évek óta kétszeresére nőtt, és a világ legnagyobb humanitárius kihívásait a háborúk gerjesztik.

A fegyveres konfliktusokkal sújtott országokban a lakosság több mint egyharmada, pontosan 34,8 százalék, a szegénység csapdájába került. Ezzel szemben a békés területeken ez az arány csupán 10 százalék, ami jól mutatja a konfliktusok súlyos társadalmi és gazdasági következményeit.

Catherine Russell, az UNICEF ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy a számadatok alapján 2024 az UNICEF történetének talán legnehezebb évének bizonyult a háborús övezetekben élő gyermekek számára. A statisztikák nemcsak az érintett gyermekek számát, hanem életkörülményeik minőségét is drámaian tükrözik.

"Konfliktuszónában felnövő gyerekek sorsa drámaian eltér a békés környezetben élőkétől: ők sokkal nagyobb valószínűséggel tapasztalják meg az éhezést, a tanulásról való lemaradást és a menekülés kényszerét. Nem hagyhatjuk, hogy a világ háborúi elvegyék egy egész generáció jövőjét."

A súlyos jogsértések száma folyamatosan nő; ezrek haltak vagy sebesültek meg Gázában, Ukrajnában pedig 2024 első kilenc hónapjában több gyermekáldozatot regisztráltak, mint a 2023-as év teljes egészében.

A nők és lányok helyzete különösen aggasztó, hiszen fegyveres konfliktusokkal sújtott területeken széles körben tapasztalható a szexuális erőszak. Haitin például drámai mértékben, 1000%-kal emelkedett a gyermekek ellen elkövetett nemi erőszakos esetek száma az idén.

Az oktatási rendszer számos helyen súlyos válságba került. Becslések alapján több mint 52 millió gyermek maradt ki az iskolai oktatásból ezekben az országokban. Számos iskola megrongálódott, egyesek teljesen elpusztultak, vagy átalakították őket, és más célokra használják.

Az alultápláltság helyzete aggasztó mértékben romlott, hiszen a folyamatos konfliktusok és erőszakos események súlyosbítják az élelmiszerellátás helyzetét. Ezek a tényezők nemcsak hogy elűzik az embereket otthonaikból, hanem jelentősen megnehezítik a humanitárius segítségnyújtás folyamatát is.

"A világ elhagyja ezeket a fiatalokat" - fogalmazott Russell. "Ahogy a 2025-ös jövőt szem előtt tartjuk, elengedhetetlen, hogy még több lépést tegyünk annak érdekében, hogy megállítsuk ezt a fejlődési irányt, és javítsuk a gyermekek életkörülményeit."

Az UNICEF felszólítja a világ vezetőit és minden érintettet, hogy lépjenek fel a gyermekek jogainak védelmében. Az idő sürget, és minden egyes nap újabb ártatlan életek vesznek el. Ezek a gyerekek nem csupán számok - ők a jövőnk.

A háborús övezetekben élő gyermekek megsegítése érdekében az UNICEF Magyarország is forrásokat gyűjt. Ezek a kicsi, de jelentős összegű támogatások életeket menthetnek meg, legyen szó egy segélycsomagról, oltásról, gyógyszerről vagy akár a szakértők által nyújtott figyelemről. Ha szeretné hozzájárulni ehhez a fontos küldetéshez, itt van lehetősége, hogy adományával segítsen.

Az UNICEF, az ENSZ Gyermekalapja, 1946-ban alakult az ENSZ Közgyűlése által, hogy támogatást nyújtson a II. világháború következtében szenvedő európai gyermekeknek. Célja, hogy ételt, ruházatot és gyógyszereket biztosítson a fagyoskodó, éhező és beteg gyerekek számára. Ma az UNICEF az ENSZ egyik elismert szakosított szervezete, amelynek munkásságát 1965-ben Nobel-békedíjjal jutalmazták.

Related posts