Öröklési adózás: 5 különleges helyzet, amikor mentesülhetsz az illetékfizetés alól | Startlap Vásárlás Az öröklés mindig izgalmas, de sokszor bonyolult kérdéseket is felvet, különösen az adózás terén. Szerencsére vannak olyan esetek, amikor az örökösök m

Az öröklés során az örökösöknek kötelezően rendezniük kell az illetéket a megszerzett vagyont illetően. Ugyanakkor előfordulhatnak olyan különleges helyzetek, amikor ez a kötelezettség elmarad - állítja a Hóvége.hu.
Az örökség mértéke alapvetően attól függ, hogy az örökhagyóval milyen viszonyban álltak az örökösök, valamint hogy milyen típusú vagyontárgyakat (ingatlanokat vagy ingóságokat) kaptak meg.
Egyenes ági rokonok - vagyis a gyermekek, szülők, unokák -, valamint a házastárs és a testvérek automatikusan mentesülnek az illeték alól, így nekik nem kell ezzel számolniuk.
Az élettársak jogi öröklési lehetőségei kizárólag abban az esetben érvényesek, ha a kapcsolatuk bejegyzett élettársi státuszt élvez. Amennyiben ez nem áll fenn, a végrendelet elkészítése válik szükségessé, és a kapcsolódó illetékek megfizetése is kötelező.
Az illeték általános mértéke meglehetősen magas, 18 százalék, azonban ha lakástulajdonról, lakásrészről vagy hasonló vagyoni jogról van szó, akkor ez az arány 9 százalékra csökken. Ez a kedvezmény még a jelenlegi lakásárak tükrében is jelentős anyagi terhet jelenthet.
Mint már az említésre került, ha az örökhagyó egyenes ági rokona az illető - például gyermek, szülő, nagyszülő, unoka -, vagy ha az örökös a házastárs vagy testvér, akkor az öröklés illetékmentes. Ide tartoznak a bejegyzett élettársak is.
Ha az örökhagyó a vagyonát tudományos, művészeti, oktatási vagy közjóléti célokra hagyta, akkor az örökség mentes az illetéktől. Ez vonatkozik például közintézményekre, alapítványokra vagy közgyűjteményekre, amelyek közhasznú tevékenységet folytatnak.
Az örökölt vagyon után nem szükséges illetéket fizetni, amennyiben az egy lakástakarék-pénztári számlán található. Ez lehetővé teszi, hogy a megtakarított összeget közvetlenül lakáscélok megvalósítására fordítsuk, mindezt anélkül, hogy illetékfizetési kötelezettséggel kellene szembenéznünk.
Az olyan ingóságok után, amelyek értéke nem haladja meg a 300 ezer forintot, szintén nem kell illetéket fizetni. Az értékhatár megállapításánál nem számítanak bele az örökhagyó személyes használati tárgyai, ruházata vagy gépjárműve.
Amennyiben valaki lakóház építésére alkalmas ingatlant örököl, jogosult lehet az illetékfizetési kötelezettség alóli mentességre. E feltétel azonban csak akkor érvényes, ha az öröklés jogerős lezárását követően négy éven belül valóban megkezdi az építkezést a telken. Fontos, hogy a felépített lakóház esetében a telek beépíthetőségének legalább 10%-át ki kell használni.