Akadályok és lehetőségek: A hidrogén szektor meghatározó szereplői ismét találkoztak a 4. Budapest Hidrogén Csúcson.

A White Paper Consulting által életre hívott 4. Budapest Hydrogen Summit-on 19 ország 90 vállalatának vezetői gyűltek össze, hogy közösen mérlegeljék a hidrogén jelentőségét Európa és a közép-kelet-európai régió energetikai átalakulásában. A rendezvény keretein belül a résztvevők a hidrogéntechnológia legfrissebb innovációival és lehetőségeivel is foglalkoztak. Azonban a hidrogéngazdaság gyorsabb fejlődését számos kihívás nehezíti, többek között a keresleti oldal hiánya, az európai szabályozási keretek bonyolultsága, valamint a technikai problémák és a bizonytalanságok.
"Jorgo Chatzimarkakis, a Hydrogen Europe vezérigazgatója, a Budapest Hydrogen Summit megnyitóján rámutatott, hogy bár az Európai Unió szabályozási keretei már készültek, azok túlságosan összetettek, ami jelentősen megdrágítja a hidrogén előállítását. Mérő Tamás, a Molcsoport zöld hidrogén értéklánc menedzsment vezetője egy panelbeszélgetés során megerősítette, hogy a szabályozási kihívások komoly problémát jelentenek. A százhalombattai finomító területén megvalósított, 10 MW teljesítményű elektrolízis műszaki kivitelezése két évet vett igénybe, ezt követően pedig másfél éven át zajlott a szükséges dokumentációs munka, hogy minden tanúsítványt és jóváhagyást megkapjanak."
Jorgo Chatzimarkakis üdvözölte, hogy a közép-európai országok egy csoportja Brüsszelben napirendre tűzte a hidrogén kérdését. Csehország, Magyarország, Szlovákia és Lengyelország nemzeti hidrogénszövetsége kezdeményezte a téma felvetését, amelyet a cseh kormány az Európai Tanács napirendjére is javasolt. Veronika Vohlídková, a Cseh Hidrogéntechnológia ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy a jelenlegi szabályozási keretek akadályozzák a közép-európai országok céljainak elérését. Nemrégiben állásfoglalást tettek közzé, és Brüsszelben workshopot szerveznek, amelyre nemcsak ipari szereplőket, hanem a Bizottság döntéshozóit is várják.
Ralph Bahke, a Gas Infrastructure Europe (GIE) Hidrogén Területének és az Európai Hidrogén Gerincvonalának szponzora, valamint az Ontras ügyvezető igazgatója, a közelmúltban bepillantást nyújtott a német gázszállító cég legfrissebb, kelet-németországi projektjébe. Itt az Ontras az elmúlt két hétben megkezdte az első hidrogén-vezeték üzemeltetését. Bahke kiemelte, hogy a meglévő földgázinfrastruktúra hidrogénre való átalakításával jelentős, akár 80%-os költségmegtakarítás érhető el, ezzel szemben az új létesítmények építése sokkal drágább alternatíva lenne.
A résztvevők többsége egyetértett abban, hogy a hidrogéngazdaság fejlődésének egyik akadálya a kereslet hiánya. Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energiaügyekért és klímáért felelős államtitkára is rámutatott, hogy a magyar kormány az értéklánc keresleti oldalára kíván összpontosítani a piaci szereplőkkel folytatandó tárgyalások során. Kiemelte az energiatárolási képesség fontosságát is, ami azért is nagyon lényeges, mert Magyarországon nagy a napenergia részaránya, ami nagy volatilitást okoz a termelésben.