"Igazán sokat dolgoztam rajta, hogy végül el merjem vállalni – még az edzőm is meglepődött!"

Carlo Ancelotti nagyon tapasztalt edzőnek számít, lassan harminc éve van a szakmában, de olyat még ő sem láthatott, ami csapatával, a Real Madriddal történt kedd este. Mentségére szóljon, hogy más sem. Az történt ugyanis, hogy a Bajnokok Ligája történetében először rúgott ugyanaz a játékos kétszer is gólt szabadrúgásból az egyeneses kieséses szakaszban játszott meccsen. Ancelotti szempontjából viszont komoly szépséghiba, hogy az ellenfél szerezte ezt a két találatot. Declan Rice duplájával és Mikel Merino találatával nyert az Arsenal 3-0-ra a párharc első meccsén, amivel komoly gondba kerültek a spanyolok a negyeddöntőben.
Az eset számos szempontból figyelemre méltó, de most nem a Real Madrid körüli szerencsés véletlenekre utalunk. Főszereplőnk az angol válogatott középpályás, aki...
pályafutása során soha nem szerzett korábban szabadrúgásgólt.
Élete első ilyen találatára a Real Madrid elleni meccs 58. percéig kellett várnia, amikor szenzációsan tekerte el a sorfal mellett a labdát, még a bravúrokat halmozó Thibaut Courtois sem tudta elcsípni a lövést. A meccs összképét nézve megérdemelt vezetéshez jutott az Arsenal, de az emberek mégis joggal érezhették azt, ennek nem kellene megtörténnie. Declan Rice csupán ötödik alkalommal lőtt kapura egy szabadrúgást a csapatban, de ha egész pályafutását vesszük, a BBC számításai szerint 339 meccsén ez csupán a tizenegyedik (!) ilyen próbálkozása volt.
1:15-nél és 2:01-nél látható Rice két gólja:
Egy másik nézőpontból megközelítve ez a gól egyáltalán nem kellett volna, hogy bekövetkezzen. Az Arsenal edzői stábja világosan kommunikálta a feladatokat, miszerint Rice-nak az lett volna a feladata, hogy beívelje a labdát a tizenhatoson belülre. Ez a taktika ráadásul az együttes egyik legfontosabb fegyvere, hiszen a jelenlegi szezonban már 13 gólra vezető helyzetet alakítottak ki pontrúgásokból, amelyek közül 12 végül betalált. A mérkőzés előtt a The Athletic részletes elemzése is rámutatott, hogy ez lehet az Arsenal sikerének kulcsa, mivel a Real Madrid védekezése a pontrúgásokkal szemben gyenge, és mindössze 2-3 játékosuk van, akik a fejpárbajokban igazán erősek.
Mégis, másként alakultak a dolgok. Declan Rice a helyszínen azonnal döntött, és felülírta a kérését, így életében már 11. alkalommal célozta meg a kaput.
"Tudtam, hogy képes vagyok rá, de eddig mindig megakadt a labda a sorfalban, vagy a kapu fölé küldtem. Eredetileg be akartam adni ezt a labdát is, de amikor megláttam a sorfalat és a kapus pozícióját az első próbálkozásnál, úgy döntöttem, hogy 'próbálkozom egy közvetlen lövéssel'" - osztotta meg a középpályás az eset hátterét.
Abból a szögből nem volt értelme keresztbe lőni a labdát. A védők magasan álltak a sorfalban, így csak egy igazán precíz megoldás segíthetett volna a középre ívelésnél. Bukayo Saka azt mondta: "Ha úgy érzed, akkor csak lődd rá!" Én pedig vállaltam a kihívást. Amikor elengedtem a lövést, csak arra koncentráltam, hogy elérje a kaput.
Az Arsenal egykori ikonja, Thierry Henry véleménye szerint a gólban a Real Madrid hálóőrének is jelentős szerepe volt.
"Thibaut Courtois-t mindig is nagyra értékeltem, de ha ketten állnak a labdánál, négy játékos a sorfalban nem elegendő. A sorfal pozíciója is megkérdőjelezhető, különösen, hogy Rice mellett Saka is ott volt. A lényeg viszont az, hogy négy ember túl kevés ahhoz, hogy megakadályozzák a labda kikerülését. Mégis, lenyűgöző, hogy Rice ezt észlelte" - osztotta meg véleményét a francia legenda a Paramount közvetítése során.
Ezt egyébként kritikus éllel Wesley Sneijder is elmondta, aki szerint eleve rossz helyen állt a sorfal. Ugyanakkor a korábbi holland klasszis a második, a 70. percben született gólnál is Courtois-t vette elő, pedig már szemre is látványosan a sarokban landolt a labda. A mérési adatok is komoly helyzetként értékelték, a kaput eltaláló lövéseket jelölő xGOT-ban például 0,97-t ért, vagyis egy ilyen helyre érkező labdát mindössze az 3 százalékában tudja kivédeni egy kapus.
Egy ilyen lenyűgöző teljesítményt nem lehet vitatni! Sneijderrel ellentétben Thierry Henry tisztelettel adózott Rice nagyságának, mintha csak a futball istenei előtt hajolt volna meg.
Ellenállni ennek lehetetlen. Akár tíz kapus is állhatott volna a helyszínen, de még ők sem tudták volna megakadályozni.
A kérdés jogosan merül fel: honnan is származik ez a teljesítmény?! Rice technikailag rendkívül felkészült futballista, hiszen a Premier League-ben az átadásai passzpontossága 80 százalék fölött mozog. Ez nem elképesztő eredmény, de mégis egy rendkívül megbízható statisztika. Főleg figyelembe véve, hogy az Arsenal labdás játékának egyik kulcsszereplője.
Emellett azonban kevés ideje van a befejezésekre. A helyzetkihasználása elég erős, az FBREF adatai szerint 4,2 xG-ből jutott el hat gólig a mostani szezonban, de a számokból is látszik, hogy nem a gólszerzés a fő feladata. Ennek ellenére a vállalkozókedvével nincs probléma, az XFB Analytics statisztikái szerint az átlagosnál többször, de nem magas minőségű lövésekkel próbálkozik.
Az okokra is könnyen fény derül, ha megnézzük Rice lőlapját. Az angol középpályásnak főleg a kipattanók, a lekészített lövések, vagy a tizenhatoson belüli kavarodások nyújtanak lehetőséget a lövésre.
Adott tehát egy labdarúgó, aki technikailag megfelelően képzett, remekül bánik a labdával, ráadásul nagy erővel is tudja ellőni azt. Rice ráadásul nem retten meg, ha nagy meccsen, fontos ellenféllel szemben kell bizonyítani, a Bajnokok Ligájában mindig erőn felül teljesített.
A képességei tehát adottak ahhoz, hogy szabadrúgásból is eredményesen szerepeljen, csupán eddig ez sosem került napvilágra. Olyannyira, hogy William Saliba a Real Madrid elleni mérkőzés után a vegyeszónában megjegyezte, fogalma sem volt arról, hogy Rice ilyen bravúros megoldásokra is képes.
Mikel Arteta, az Arsenal vezetőedzője, a mérkőzés után nem tett említést arról, hogy a csapat különösen felkészült volna erre a meghatározó pillanatra.
"Ha van valaki, aki képes ilyen fantasztikus gólt lőni, egy olyan precízen eltalált labdát, ami ekkora erővel száll a kapu felé, az Declan. Ezt a teljesítményt a legmagasabb szinten kellett megvalósítania, ráadásul a világ egyik legkiválóbb kapusa ellen. Egyszerűen lenyűgöző! Nagy elszántsággal lépett pályára, hiszen az utóbbi hónapokban többször hangsúlyoztuk neki, hogy 2021 szeptembere óta nem szereztünk gólt közvetlen szabadrúgásból. És most éppen ő az, aki megtöri ezt a sorozatot, aki korábban sosem lőtt még gólt szabadrúgásból. Mekkora véletlen, hogy éppen ő volt a kiválasztott!" - nyilatkozta Arteta a The Athleticnek.
Az Arsenal harmadik gólját szerző Mikel Merino viszont Salibával ellentétben nem lepődött meg. A védekező középpályásból kényszerből csatárrá alakuló futballista így értékelte a látottakat:
Az ő lövőtechnikája páratlan, és eddigi pályafutásom során még sosem láttam ehhez foghatót. Nem is igazán lep meg, hiszen a tehetsége mindig is kiemelkedett. Bízom benne, hogy a jövőben még sok hasonló gyönyörű gólt fogunk tőle látni.
Az eset kulcsa valószínűleg abban rejlik, hogy Rice rendszerint sok pontrúgást hajt végre; a szögleteknél és beadásoknál szinte mindig ő veszi kézbe a labdát. A gólpasszainak jelentős része is szögletekből származik. A középpályás már korábban is remek érzékkel tudta a labdákat a megfelelő helyekre eljuttatni, így nem meglepő, hogy nem csupán csapattársai feje fölé ível, hanem inkább a kapura céloz. A mérkőzés lefújása után Rice is elmondta, hogy alaposan felkészült erre a különleges pillanatra.
"A gyakorlásom annyira intenzív volt, hogy végül elérkezett az idő, hogy vállaljam a kihívást. Ha a léc fölött landolt volna a labda, az sem lett volna lényeges" - nyilatkozta a futballista a második góljáról.
Rice váratlan teljesítménye kulcsszerepet játszott a mérkőzés alakulásában, hiszen míg az Arsenal minden statisztikai mutatóban dominálta a Real Madridot, a gólok terén mégis kudarcot vallottak. Majd jött Rice, akinek két látványos lövése révén a londoni együttes hirtelen nagy lépést tett az elődöntő felé.