Anyák SZJA-mentessége: Lényeges információk, amelyeket érdemes megismerned - Pénzcentrum


A Standard&Poor's hitelminősítő nemrégiben negatívra módosította a magyar BBB- adósságbesorolás kilátásait, ezzel közelebb hozva az országot a befektetésre nem ajánlott kategóriához. A döntés mögött álló fő ok a költségvetés instabil helyzete volt. Az S&P elemzői úgy vélik, hogy a magyar államháztartást számos tényező fenyegeti: a növekedési kilátások elbizonytalanodása, a magas kamatkiadások, az uniós források korlátozott érkezése, valamint a választások előtti költségvetési nyomás.

Az utóbbi időszakban a költségvetési hiánycélok folyamatosan felfelé íveltek, és a tényleges deficit gyakran még ezeket a módosított számokat is túllépte. Február végén, az adócsökkentési javaslatok bejelentése után, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter nyíltan elismerte, hogy a korábbi tervek és uniós elköteleződések ellenére a GDP-arányos költségvetési hiány 2025-ben sem fog 3% alá csökkenni, hanem 3,5%-ra módosul. Szakértők azonban ezt a számot is kételkedéssel fogadják, akárcsak az idei, 3,7%-os célt, amely mögött 5% körüli piaci előrejelzések húzódnak. A cikk megjelenését követően a kormány az idei várható hiányt 4% körüli értékre, míg a következő évét 3,7%-ra állapította meg.

Az S&P már az adótervek nyilvánosságra hozatalát követően figyelmeztetett: a választások előtt tett költekezési ígéretek gazdasági kockázatokat hordoznak, ami megnehezíti a költségvetési hiány mérséklését és a forint stabilitásának megőrzését. A hitelminősítő különösen aggasztónak találta az élethosszig tartó adókedvezményt, amelyet a két- vagy háromgyermekes nők számára vezettek be.

Az újonnan bevezetett adókedvezmények következtében a kétgyermekes anyák havi jövedelme 40-200 ezer forinttal nőhet, míg a háromgyermekes családok esetében ez az összeg 100-300 ezer forint között mozoghat. Ugyanakkor ez a változás egyfajta gyerektelenségi adóként is felfogható, amely Bokor László közgazdász számításai alapján körülbelül 4%-os mértékben határozható meg.

A költségvetés számára jelentős adóbevétel-kiesést jelent az intézkedés. Mai árakon számolva körülbelül 1000 milliárd forintra tehető a teljes kiesés, mind Bokor László, mind a Nemzetgazdasági Minisztérium számításai szerint.

A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb inflációs jelentésében részletesen bemutatta több intézkedés együttes költségvetési hatását. A jelentés kiemeli, hogy 2025 októberétől a három gyermeket nevelő édesanyák számára élethosszig tartó szja-mentesség lép életbe. Továbbá, a kétgyermekes anyák esetében a mentesség 2026-tól 2029-ig fokozatosan, életkor szerint érvényesül. Az egy gyermeket nevelő, 30 év alatti anyák is kedvező változásokra számíthatnak, hiszen 2026-tól ők is mentesülnek a személyi jövedelemadó alól. Emellett a 2025 júliusától bevezetett intézkedések szerint a CSED-re és a GYED-re is szja-mentesség vonatkozik majd. A nyugdíjasokat sem hagyják figyelmen kívül, hiszen számukra bizonyos termékek esetében áfa-visszatérítést terveznek.

Az MNB becslése szerint az új intézkedések 2025-ben a GDP 0,1 százalékának, 2026-ban 0,5 százalékának, 2027-ben 0,7 százalékának megfelelő többletforrást hagynak a családoknál és a nyugdíjasoknál. A teljes költségvetési hatás 2029-re jelentkezhet, amikor a GDP 0,9%-ára rúghat.

A jegybank szakértőinek elemzései szerint a középtávú időszakban az anyák adómentessége jelentős költségvetési terhet róhat az államra. Jelenleg azonban nincs hivatalos terv a finanszírozás megoldására; a kormány a gazdasági növekedésből származó többletbevételekre hivatkozik. Az első év során, ahogyan a hiánycél emelése is jelzi, a kiadásokat lényegében adósságból kívánják fedezni.

Related posts