Asus TUF Gaming OC Radeon RX 9060 XT 16GB teszt - Az RTX rivális végre itt van? A legújabb Asus TUF Gaming OC Radeon RX 9060 XT 16GB érkezésével a piacon, a kérdés mindenki száján ott lebeg: vajon megérkezett az RTX-gyilkos? Az AMD új grafikus kártyája i


Az AMD Radeon RX 9060 XT elviekben a tökéletes konkurens az Nvidia RTX 5060 számára, ráadásul a TUF kivitel esztétikailag is figyelemfelkeltő. De vajon tényleg jogosan pályázik a 2025-ös VGA-középkategória koronájára?

Az elmúlt években a videokártyák piaca komoly átalakuláson ment keresztül. A chiphiány, a kriptobányászat felfutása, majd összeomlása, valamint a folyamatos infláció együttesen azt eredményezte, hogy amit néhány éve megfizethető középkategóriás gamer kártyának hívtunk, ma már sokszor prémium ársávban található portéka. A 100-150 ezer forintos árszegmens lassan eltűnőben (vagy épp alsókategóriássá alakult), a valódi középkategória ma inkább 200-250 ezer forint között mozog.

A játékosok elvárásai azonban nem változtak: 1080p vagy 1440p felbontás mellett maximális, vagy ahhoz közeli beállításokkal szeretnének játszani, kompromisszumok nélkül, stabil 60 vagy akár 100+ fps mellett. Az Nvidia és az AMD közötti verseny ezen a szinten kiélezettebb, mint valaha, de a vásárlók egyre inkább érzik, hogy a VRAM-kapacitás és az ár-érték arány kulcskérdéssé vált. A 8 GB memóriával szerelt kártyák egyre gyakrabban fulladnak ki a legújabb játékoknál, különösen 1440p-ben, viszont a 16 GB VRAM-ot kínáló modellek már nem csak felsőkategóriás árcédulával érkeznek. Ha még emlékszel, 2022-ben üstökösként csapódott be a játékosok közé az Intel ARC 770, ami 16 GB memóriájával egészen hihetetlen jövőképet rajzolt fel, nagy kár, hogy a driveres hiányosságok és a hullámzó sebesség miatt végül nem tudta megreformálni ezt a szegmenst.

Visszatérve a jelenlegi piaci helyzethez, az RX 9060 XT igazán figyelemre méltó ajánlatnak számít. Az RDNA 4 architektúrára alapozó kártya papíron azt ígéri, hogy a középkategória végre valóban elérhetővé válik; nagy szavak, és sajnos nem ez az első ígéret az AMD-től. Alaposan megvizsgáltuk, mit tud valójában ez a GPU: ezúttal az ASUS TUF Gaming OC változata nyújtja a pluszt a már remek alaphoz.

Az RX 9060 XT szívét a Navi 44 GPU képezi, amely az AMD legújabb RDNA 4 architektúrájára épül. Ez a chip 4 nm-es gyártási technológiával készült, és körülbelül 199 mm²-es területet foglal el, lenyűgöző, közel 30 milliárd tranzisztorral rendelkezik. A grafikus processzorban összesen 32 RDNA 4 Compute Unit található, ami 2048 stream processzornak felel meg. Emellett 32 ray tracing gyorsító és 64 dedikált AI-gyorsító is helyet kapott, hogy megfeleljen a modern játékok és alkalmazások kihívásainak. A referencia GPU alapórajele körülbelül 1700 MHz, míg az úgynevezett Game Clock 2530 MHz-re tehető. A Boost órajel pedig elérheti a 3130 MHz-et, sőt, az RDNA 4 fejlesztéseinek köszönhetően a chip akár 3300 MHz feletti frekvenciákon is működhet, a terheléstől függően. Ez a teljesítménybeli ugrás jelentős előny az előző generációhoz képest, és lehetővé teszi, hogy a kisebb magszám ellenére is versenyképes maradjon a nagyobb RX 7000-es modellekkel szemben.

A kártya a Navi 44 GPU mellett 16 GB GDDR6 memóriát kínál, 128 bites memóriabusszal és 20 Gbit/s effektív memória-sebességgel, ami 320 GB/s sávszélességet eredményez. Az RDNA-architektúrákra jellemző, immáron harmadik generációs Infinity Cache ugyan csupán 32 MB méretű, de így is segíti a szűkebb memóriabusz okozta korlátok enyhítését.

A kártya átlagos energiafogyasztása körülbelül 160 Watt, azonban a tényleges működés során ez az érték 150 és 180 Watt között változhat, attól függően, hogy melyik gyártó termékét választod. Az áramellátás egyetlen 8 tűs PCIe tápcsatlakozón keresztül történik, így nem szükséges a vitatott megbízhatóságú 12VHPWR csatlakozó használata. A kimeneti portok között található egy HDMI 2.1 és két DisplayPort 2.1 csatlakozó, míg a kártya PCIe 5.0 x16 interfészt alkalmaz.

Ha most csak a hivatalos bejelentést vesszük alapul, a listaár 349 dollár a 16 GB-os verzió esetében, míg az olcsóbb, 8 GB-os változatért 299 dollárt szeretne kérni az AMD. Ez így indokoltnak is tűnik, hiszen a specifikációk alapján az RX 9060 XT papíron kifejezetten erős középkategóriás kártya, amely nemcsak, hogy jelentősen felülmúlja az előző generációs RX 7600-at (átlagosan 40-50%-os teljesítménynövekedéssel 1080p felbontásban), hanem megszorongatja az Nvidia RTX 50-es szériájának hasonló árú tagjait is. Érdekesség, hogy az AMD a 9000-es szériánál visszatért a PCIe 5.0 x16 interfészhez, szemben a korábbi x8 megoldással, így a kártya nem szenved sávszélesség-hiányt régebbi, például PCIe 3.0-s rendszerekben sem. Ez különösen az olcsóbb 8 GB-os modellnél lehet fontos, hiszen a rivális RTX 5060 csak x8-as csatolót használ, ami egy régebbi gépben korlátozhatja annak teljesítményét.

Az általunk tesztelt ASUS TUF Gaming Radeon RX 9060 XT OC változata egy lenyűgöző, masszív háromventilátoros hűtőrendszerrel és robusztus felépítéssel büszkélkedhet. A gyárilag megemelt órajelszint lehetőséget ad arra, hogy később saját kezűleg is fokozhasd a teljesítményt. Mivel az AMD nem készített saját referenciakártyát, így nem meglepő, hogy a gyártók azonnal megpróbálnak prémium megjelenésű hűtésekkel és tuningszabályozásokkal kiemelkedni a piacon. Az viszont már más kérdés, hogy a végén mennyire lesz sokkoló az árcédula...

Beszéljünk most a tesztünk főszereplőjéről, amelynek egyik legfigyelemreméltóbb tulajdonsága az emelt órajel. A gyári tuningot lehetővé tevő OC-profil révén a Boost órajel akár 3340 MHz-ig is felkúszhat, ami körülbelül 200 MHz-el haladja meg a referenciaértéket. Ez az extra órajel pedig 5-6%-os teljesítménynövekedést biztosít már a kibontás pillanatában. Ekkor a Game Clock is emelkedésnek indul, de fontos megjegyezni, hogy a tényleges játék közbeni frekvencia mindig az aktuális terheléstől függ.

A 3 GHz-es sebességet bőven meghaladó GPU-hoz elengedhetetlen a megfelelő hűtési rendszer, és a TUF technológia olyan elemeket tartalmaz, amelyek segítenek elkerülni a túlmelegedést. Ismerős lehet a 2,5 kártyahelyes, extra hosszú hűtőborda, amely három Axial-tech ventilátort használ. Ezek a ventilátorok dupla golyóscsapágyas konstrukcióval rendelkeznek, ami akár 80 ezer üzemórás élettartamot garantál: a gyártó szerint ez kétszer annyi, mint a hagyományos csapágyakkal szerelt modelleké. Az ASUS egyedi megoldása az, hogy a két szélső ventilátor ellentétes irányban forog a középsőhöz képest, így csökkenti a légáramlás turbulenciáját és fokozza a hűtés hatékonyságát. Alacsony terhelésnél a ventilátorok szerepe minimálisra csökken, hiszen a hűtés teljesen passzív üzemmódra vált: 55 Celsius-fok alatt a ventilátorok meg sem mozdulnak, és csak 60 fok felett indulnak be automatikusan, egy fokozatos görbe szerint, amely az optimális egyensúlyt tartja a hűtési teljesítmény és a zajszint között. A hűtési rendszer tehát nemcsak erőteljes, hanem okosan is szabályozott, de természetesen bármikor van lehetőséged saját ventilátorprofil létrehozására is.

Bár ritkán kerül szóba, az ASUS TUF (The Ultimate Force) sorozata kiemelkedő strapabíróságával tűnik ki. A gyártó prémium minőségű alkatrészeket alkalmaz, mint például a magas minősítésű tekercsek, a MOSFET-ek és az 5K fekete szilárdtest-kondenzátorok, amelyek mind hozzájárulnak a megbízhatósághoz. Ezek az alkatrészek nemcsak 52%-kal szélesebb hőmérséklet-tűrést kínálnak, hanem akár 2,5-szer hosszabb élettartammal is büszkélkedhetnek a hagyományos változatokhoz képest. A nyomtatott áramkör védelméről egy különleges bevonat gondoskodik, amely megakadályozza, hogy por, nedvesség vagy más szennyeződések rövidzárlatot okozzanak. Ezen kívül a mérnökök a GPU Guard technológiát is beépítették, amely megerősíti a chip körüli NYÁK-ot. Ez a megoldás jelentősen csökkenti a hajlításból eredő repedések vagy sérülések kockázatát a grafikus processzor tokozásánál, így a nehéz hűtőbordák és a szállítás közbeni hatások kevésbé veszélyeztetik a kártya integritását.

A legkevésbé várható, de annál inkább hasznos jellemzők közé tartozik a kis kapcsolóval váltható dupla BIOS-profil: a Performance (P) üzemmód a maximális teljesítményre törekszik, míg a Quiet (Q) üzemmód a csendes működésre helyezi a hangsúlyt. Ezen felül az ASUS GPU Tweak III program segítségével részletesen figyelemmel kísérheted és testre szabhatod a grafikus kártya beállításait, így például az órajelet, a feszültséget, vagy ahogy már említettük, a ventilátorprofilokat is precízen állíthatod.

Az RDNA 4 architektúra kiemelkedő előnye az előző generációhoz képest a javuló energiahatékonyság, ami a gyakorlatban is szembetűnő. Például az RX 9060 XT átlagos teljesítményfelvétele (TGP) körülbelül 160 Watt, ami nagyjából azonos az Nvidia GeForce RTX 5060 Ti értékével.

Ez a fogyasztási érték azt is jelenti, hogy a kártya nem igényel különösebben nagy teljesítményű tápegységet. Egy minőségi, 500-550 wattos erőforrás bőségesen elegendő a rendszer számára, ráadásul egyetlen 8-tűs PCIe tápcsatlakozóval kell számolnod, nincs átalakító, nincs felesleges kábelkorbács. Ez kifejezetten jó hír azok számára, akik nem akarnak új tápegységet vásárolni, vagy kifejezetten óvakodnak az új 12+4 tüskés adapterek használatától, mert ennél a modellnél erre szerencsére semmi szükség.

Áttérve a hőtermelésre, a kártya üzemi hőmérséklete tartós terhelés alatt is mindössze 62-65 Celsius fok között alakult zárt házban, ami kiváló eredmény. A három ventilátor eközben csendben végezte a dolgát: a zajszint gaming közben minimális, szinte beleolvad a gépház többi ventilátorának alapzajába, egy-egy rosszul megválasztott komponens hangja simán felülmúlja.

Üresjáratban, mint például az operációs rendszer asztalán vagy internetezés közben, a kártya 0 dB-es üzemmódra vált, és a ventilátorok teljesen leállnak. Ebben a passzív üzemmódban a hőmérséklet körülbelül 40 Celsius fokra stabilizálódik.

Ha azonban túlhajtásra kerül a sor, a TUF hűtési rendszerének tartaléka bőven elegendő ahhoz, hogy elkerüljük a túlmelegedést, így a képkockák megjelenítése stabil marad. A 200 MHz-es magórajel-emelés után is alig léptük át a 70 Celsius-fokot, és a ventilátorok is csupán enyhe fokozatra kapcsoltak, ami összességében hozzájárult a csendes működéshez. A kártya nem tapasztalt semmiféle throttlingot, és hosszú órákon át képes volt fenntartani a magas boost frekvenciákat.

A tuning kapcsán rendkívül pozitív élményekkel gazdagodtunk, és nem csupán a kedvező hőmérsékletek miatt. Az Adrenalin szoftver OC-csúszkáinak segítségével sikerült körülbelül 200-250 MHz-el megemelni a GPU órajelét, ami lehetővé tette, hogy a kártya boost órajele már a 3,4-3,5 GHz-es sávba lépjen. Ez egy igazán figyelemre méltó teljesítmény egy gyárilag középkategóriás grafikus kártyától. A tuning során mintegy 5-10 százalékkal növeltük a power limitet (szerencsére ezt a TUF BIOS támogatja), de a szoftveres kijelzésen kívül szinte észrevétlen volt az eltérés. A fogyasztásmérőnk csupán minimális emelkedést mutatott a teljes rendszerre vonatkozóan, ami azt jelzi, hogy a GPU-kban, függetlenül a modelltől, jelentős tartalékok rejlenek, amelyekkel a korábbi generációk esetében nem találkoztunk.

A memóriával kapcsolatban sajnos nem tudunk túlságosan kedvező hírekkel szolgálni. A GDDR6 modulok alapvetően 20 Gbit/s sebességgel üzemelnek, és csupán minimális mértékben tolerálnak sebességnövelést. Ez nem meglepő, hiszen az SK Hynix által gyártott modulok erre az effektív sebességre lettek optimalizálva, így a jelentős frekvenciabővítés esélye elég csekély. Ez azonban nem okoz komoly gondot, mivel a 128 bites memóriabusz mellett a néhány gigabites sávszélesség-növekedés nem eredményezett volna drámai teljesítményjavulást. Ezzel szemben a magórajel finomhangolásával viszont könnyedén elérhető 5-10 százalékos extra teljesítmény, ami bizonyos játékok esetében igazán hasznos lehet, főleg ha mindezt "ingyen" kapod, és a hűtőrendszer is bírja a fokozott terhelést.

Az AMD Radeon RX 9060 XT 16 GB 2023 egyik legígéretesebb középkategóriás videokártyájának ígérkezik, amennyiben a gyártók megfelelően tartják az árakat. Tesztjeink és a játékosok visszajelzései alapján világosan látszik, hogy ez a kártya kiemelkedő ár-érték arányt kínál. Képes megugrani a klasszikus középkategória legjobb teljesítményét, így ideális választás mindazok számára, akik 1080p vagy 1440p felbontáson keresnek kompromisszumoktól mentes játékélményt.

Erre ad megnyugtató biztosítékot a kártya 16 GB memóriája, amely hosszabb távon is jelentős előnyt jelent, míg a konkurens modellek 8-12 GB memóriája egyre inkább szűk keresztmetszetté válhat. Teljesítményben bőven hozza az elvárt szintet: a Radeon RX 9070 széria által kitaposott ösvényen haladva az RX 9060 XT felveszi a versenyt az Nvidia aktuális ajánlataival, sőt, bizonyos területeken még meg is előzi azokat. Külön öröm, hogy mindezt relatíve alacsony fogyasztás és kiváló hőmérsékleti mutatók mellett teszi. Nem kell attól tartanod, hogy a kártya forrófejű vagy zajos lenne. Egyetlen 8-tűs tápcsatlakozóval beéri, és az olyan prémium modellek, mint az ASUS TUF Gaming, kifejezetten kiemelkedő teljesítményt és halk működést biztosítanak.

Természetesen minden jónak megvan a maga árnyoldala. Például a ray tracing teljesítménye még mindig nem éri el az Nvidia kártyák szintjét, különösen, ha bonyolult, path tracing típusú effektusokról van szó. Továbbá, az RDNA 4-es sorozat még csak most kezdi bontogatni szárnyait, így a driverek terén is akadnak gyermekbetegségek, de remélhetőleg a jövőben ezek pozitívan alakulnak. Ráadásul nem szabad elfelejteni a DLSS és FSR közötti rivalizálást, ahol az előbbi továbbra is fölényben van, és a szélesebb játéktámogatás is komoly érv lehet a választás során.

A termékpaletta kapcsán érdemes megjegyezni, hogy a 8 GB-os RX 9060 XT verzió létjogosultságát érthető módon sokan megkérdőjelezik. Mi sem vagyunk ezzel másképp, kizárólag a 16 GB-os modellt ajánljuk, hiszen a kisebbik változat ugyan olcsóbb, de a memóriaszűkösség a jövő játékainál gyorsan korlátozó tényezővé válhat. Nem véletlen, hogy az AMD is kizárólag a nagyobb memóriával szerelt verziót küldte ki a sajtónak tesztelésre, a 8 GB-os kistestvérről hallgatnak, csak néha-néha védik meg létezésének jogosultságát.

Ha az ASUS TUF Gaming RX 9060 XT OC grafikus kártyáról van szó, akkor egy igazán figyelemre méltó megoldásról beszélhetünk. Az eszköz halk működése és kiemelkedő hűtési teljesítménye mellett strapabíró alkatrészei is garantálják a hosszú távú megbízhatóságot. A Dual BIOS opció és a gyári túlhajtás (OC) pedig csak tovább fokozza a kártya vonzerejét. Bár az ára kissé magasabb a belépő szintű modellekhez képest, a prémium teljesítmény, amelyet nyújt, bőven megéri a befektetést. Az RX 9060 XT 16 GB remekül illeszkedik az új Radeon-generációba, és kiváló választás azok számára, akik 1080p vagy 1440p felbontásban szeretnének játszani. Ideális választás mindazoknak, akik szeretnék okosan elkölteni a grafikus kártyára szánt keretüket, miközben nem akarnak lemondani a teljesítményről.

Related posts