Az amerikai magyar származású fotós, akit mindenki csak Taknyos néven ismer, különös szenvedéllyel örökíti meg a pillanatokat. Fia, Adrien Brody, a fotós legkedveltebb alanyává vált, akit mindig új megvilágításban igyekszik bemutatni.


Humor és humánum jellemzi a magyar származású New York-i fotóművész, Syliva Plachy fekete-fehér munkáit. Az Oscar-díjas Adrien Brody 81 éves édesanyjának Ajándékok a XX. századból és azon túl címmel nyílt kiállítása a Capa Központban. A fotóművész a megnyitóra Budapestre utazott.

"Ennél kevés figyelemre méltóbb dolgot ismerek most. Az üvöltő hülyeség közepén összenézni és felismerni a legjobb felünket. Ez igazán nagy dolog" - így méltatta Orsós László Jakab, a Brooklyn Public Library művészeti igazgatója Sylvia Plachy fotóművész munkáit új kiállítása megnyitóján a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban. Orsós szerint a Plachy képein érezhető lassú, fekete-fehér figyelem radikális a jelenlegi reményvesztett gonoszkodás közepén, és "visszavezet önmagunkhoz, a rendes emberekhez".

A New York-i, magyar gyökerekkel rendelkező művész, aki ezúttal is elhozta Budapestre varázslatos képeit, nem először lép a magyar közönség elé. Tíz évvel ezelőtt a Mai Manó Házban mutatta be „Mikor lesz holnap?” címmel alkotásait, amely cím egy kisgyermek, Sylvia Plachy elalvás előtti kérdéseiből merítkezik. A legújabb tárlat, „Ajándékok a XX. századból és azon túl” néven ismert, különlegessége abban rejlik, hogy a 81 éves fotós életművének egy részét most publikált formában is megismerhetjük, gazdagítva ezzel a művészeti diskurzust.

Related posts