Az Ehun, van ni! című kiállítás egy izgalmas válasz az internet világából ránk áramló hatalmas képmennyiségre. A tárlat különleges módon reflektál a digitális kultúra dinamikájára és arra, hogyan formálja ez a vizuális tartalom a mindennapi életünket.

Fedezd fel három kivételes képzőművész alkotásait, akik lenyűgöző vizuális világokat teremtettek.
Bár Bakó Tamás, Stark Attila és Erményi Mátyás művészete eltérő világokat tár elénk az Itt van, nézd csak! című kiállításon, egy közös vonás mindhármuk alkotásaiban jól észlelhető: bőségesen használják a motívumokat, telefestve vásznaikat. Az Új Művészet című folyóirat Persze! Íme egy egyedi megfogalmazás a "szerkesztőség" szóra: "Az a kreatív tér, ahol a gondolatok életre kelnek, és ahol a szavak formát öltve mesélnek el történeteket – ez a szerkesztőség." Ha szeretnél más szavakat is egyedivé tenni, szólj bátran! nevű galériájában kiállított művek összessége olyan érzést kelt, mintha a közösségi média felületein böngésznénk, ahol a legkülönbözőbb politikai és bulvárhírek, mémek, nosztalgikus képek, valamint AI által generált karakterek jelennek meg. E három művész munkái tehát remekül tükrözik napjaink fogódzók nélküli, kaotikus jellegét, amelyben a valós és a virtuális valóság határai gyakran elmosódnak.
- Amikor a kiállítás koncepcióját kidolgoztuk, az volt az elképzelésünk, hogy a tavaszi szezont egy szellős és játékos tárlattal zárjuk le, amelyben felfedezhető egy adag vadság és punkos hangulat, ugyanakkor finoman kidolgozott részletek is jelen vannak - mesélte lapunknak Tayler Patrick, a tárlat kurátora és festőművész.
A galériában egy különleges kettősség bontakozik ki: az egyik térben Bakó és Stark különc karaktereivel teli művei ragadják meg a figyelmet, míg a másik felén Erményi szövőszékeit bemutató festmények sorakoznak, amelyek régi fényképek stílusában készült portrékat idéznek.
De nézzük sorban, kik és mik szerepelnek a falakon. Bakó képein például internetes mémek, mint Leonardo DiCaprio amint a gonosz amerikai ültetvényes, Calvin Candie-ként nevet, miközben egyik kezében italát tartja a Django elszabadul című Tarantino-filmben - a fotó 2017 óta terjed a neten a legkülönfélébb feliratokkal és átalakításokkal. Egy másikon pedig egy "ősmém", a 2006-tól felbukkanó Technoviking látható, az a szakállas, meztelen felsőtestű férfi, aki egy berlini parádén táncolva indul meg az utcán, miközben a tömeg úgy követi, mintha ő lenne a vezetőjük. - Én a bad painting, azaz a szándékosan bénán megfestett képek műfajában utazom, és az érdekel, hogyan vihetem be ezeket a bagatell, blőd, elkoptatott témákat a galériába, hogy aztán azok magas művészetté váljanak - mondta lapunknak Bakó.
Stark esetében a rá jellemző állatfigurák - mint nyulak, macskák és kutyák - lepik el a vásznakat, de ezúttal nála is feltűnnek az internetes mémek, mint a lolface nevű nevető arc, és filmes alakok is, mint E.T., a földönkívüli vagy az olasz mesehős, a piros pöttyös Pimpa kutya. - Idén úgy döntöttem, hogy mindenféle motívumot belezsúfolok a műveimbe. Rengeteg képet gyűjtök az internetről, aztán szelektálom, amit találtam. Szeretem a klasszikus festményeket, de gyűjtöm a banális, gagyi dolgokat és a mémeket is, aztán ami tetszik, azt megfestem - mondja Stark. És noha a műveivel nem politizál, a mostaniakon megjelenik a politika világa is. Az egyiken például nyulak társaságában egy démoni tekintetű lény látható, akinek pink sapkáján a "Make Bunnyland Cute Again" (Tegyük Nyusziországot újra cukivá) felirat olvasható utalva Donald Trump "Make America Great Again" (Tegyük újra naggyá Amerikát) jelmondatára.
Erményi Mátyás művei egy időutazásra invitálnak minket, ahol a múlt és a jelen határvonalai elmosódnak. A festő a régi idők portréfotózásának hagyományait követve, arcokkal népesíti be vásznait, amelyeket egy fából készült keretbe foglal, melynek inspirációját nagynénje szövőszéke adta. – Ez a tárgy kulcsszerepet játszott gyermekkori emlékeimben, hiszen bár nem szőttünk rajta, számos másra használtuk: ruhákat szárítottunk rajta, és játékaink színhelyéül szolgált – meséli a művész. Az eszköz, amely a kelet-európai létélményt hirdeti, a múlt és a jelen között ível át. A képek nézése közben egyfajta nosztalgikus hangulatba merülünk, miközben a szövőszék körül megjelenő arcok olyan érzéseket keltenek, mintha éppen az Instagram hírfolyamát böngésznénk, tele emlékekkel és történetekkel.
Természetesen! Kérlek, írd le, milyen információt szeretnél egyedivé tenni, és én segítek átfogalmazni vagy újraalkotni!
Itt van, nézd csak!
Kurátor: Tayler Patrick
Persze! Íme egy egyedi megfogalmazás a "szerkesztőség" szóra: "Az a kreatív tér, ahol a gondolatok életre kelnek, és ahol a szavak formát öltve mesélnek el történeteket – ez a szerkesztőség." Ha szeretnél más szavakat is egyedivé tenni, szólj bátran!
Budapest második kerületében, a Keleti Károly utca 11/A szám alatt található egy különleges hely, ahol a városi élet pezsgése és a természet közelsége harmonikusan találkozik.
Megtekintésre június 29-ig van lehetőség.