Az ötszörös olimpiai bajnok Canossa-járása, amely 16 éven át tartott, világosan mutatja, hogy a Kenderesi-ügy messze nem zárult le.

Az olimpiai bronzérmes Kenderesi Tamás ügyvédje, Hergenröder Tamás már jóval a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) ítélete előtt jelezte: amennyiben számukra elfogadhatatlan döntés születik, abba nem fognak belenyugodni. A sportból jött jogászembernek a vérében van a versengés, éppen ezért számára már a döntetlen is felér egy vereséggel. Most éppen azon dolgozik, hogy - Kenderesi felhatalmazásával - az ígéretét valóra váltsa. Jó példával szolgálhat számára az ötszörös olimpiai bajnok Claudia Pechstein esete, akit 2009-ben vérdoppingra hivatkozva visszamenőleg két évre tiltottak el, majd a napokban véget ért ügye 16 év után 180 fokos fordulatot vett.
a jövőben új lehetőségeket nyithat meg a felek számára. A CAS ítéleteinek megkérdőjelezése nemcsak jogi kihívást jelent, hanem egyúttal a sport világának működését is alapjaiban befolyásolhatja. Hergenröder Tamás optimizmusa arra utal, hogy a bíróságok készségesebbek lehetnek a komplex sportjogi kérdések megvitatására, mint ahogyan azt sokan gondolják. Lehetséges, hogy a tapasztalatok megosztása és a jogi precedensek figyelembevétele egy új megközelítést eredményezhet, amely kedvező fordulatot hozhat a hasonló ügyekben. Az eljárás kimenetele tehát nem csupán jogi, hanem sportági szempontból is jelentőséggel bír, hiszen a döntés hatással lehet a sportolók jövőbeli jogainak védelmére és a sportág tisztaságára.
A feladás vagy a visszakozás nem jöhet szóba, hiszen a következő "kör" akár még hosszabbra is nyúlhat, mint az előző. Már önmagában is elképesztően elnyúló folyamat volt, ami komoly aggodalmakat keltett.
Biztatást és talán még sormintát is jelenhet a "Team Kenderesi" számára egy olyan párját ritkító eset, amelynek a főszereplője az idén már az 53 életévét is betöltött Claudia Pechstein. A nyolc olimpiát megjárt ötszörös olimpiai bajnok gyorskorcsolyázónő, aki egykor keletnémet állampolgár volt, világraszóló sikereit viszont már Németország színeit képviselve érte el.
Pechstein 2009-ben doppingvádak miatt került a figyelem középpontjába, amikor vérdoppinggal kapcsolatos vélt használat miatt eltiltották a versenyzéstől. Az olimpiai bajnok sportoló mindent elkövetett annak érdekében, hogy bebizonyítsa, pozitív tesztje mögött valójában édesapjától örökölt genetikai rendellenesség állt. Az ügyében hozott elmarasztaló döntést követően a Sportdöntő Bírósághoz (CAS) fordult, ám amikor ott sem tudta megcáfolni a vádakat, végső elkeseredésében a nemzetközi és a német korcsolyázó szövetséget is beperelte, hogy tisztázza nevét és hírnevét.
Az ötszörös olimpiai, hatszoros világ és háromszoros Európa-bajnok Canossa-járása a napokban ért véget, amikor az ISU elismerte, hogy másfél évtizeddel ezelőtt örökletes genetikai rendellenességét figyelmen kívül hagyva tiltották el és vonták ki a két évre "forgalomból".
Figyelembe véve, hogy Kenderesi Tamás eltiltásában egy örökletes rendellenesség is közrejátszhatott,
Lehetséges, hogy egy drámai fordulat vár ránk, hasonlóan ahhoz, ami Claudia Pechstein életében is bekövetkezett egy színes és figyelemfelkeltő "peres-maratoni" esemény után.
Íme, a SID német hírügynökség által összeállított időrendi áttekintés a német sportolónővel történt eseményekről.
Claudia Pechstein tehát már beért a célba, megnyerte a csatáját, 16 év elteltével, végre valahára tisztázta magát, és még a "jussát" is megkapta. A klasszis ezzel a lendülettel hétfőn hivatalosan is bejelentette, hogy befejezettnek tekinti profi sportpályafutását.
Reméljük, hogy Kenderesi Tamás sorsa kedvező irányba változik, ahogyan ügyvédje és szakértői segítsége is hozzájárul ehhez a folyamathoz. Közben érdemes lenne megvizsgálni, hogy a Magyar Úszószövetség kezdeményezése mennyire indokolt, hiszen egyre több érdeklődő jelentkezik, hogy feltárja a sportoló genetikai rendellenességeit.