Baranya tüzében: 115 ház gyulladt ki – megdöbbentő statisztikák!


Az első félévre vetítve átlagosan kevesebb, mint 1 lakástűz volt naponta. A legtöbb tűz február 20-án keletkezett, amikor 5 lakóingatlan gyulladt ki a vármegyében. Az első félévben 66 olyan nap volt, amikor nem vonultak a vármegye tűzoltói lakástűz miatt. Az év első hat hónapjában keletkezett lakástüzek eloltásához összesen 76 órára és 251 tűzoltójárműre volt szükség. 5 otthon vált a tűz miatt lakhatatlanná.

A legtöbb tűz a konyhában (14,78 százalék), a kéményben (13,9 százalék), a hálóban (9,6 százalék), illetve tárolóban (10,43 százalék) keletkezett. A tűz pontos keletkezési helyének, okának és idejének tisztázása érdekében, 4 lakástűz kapcsán indult tűzvizsgálat. A leggyakrabban elektromos hiba, nyílt láng, a fűtési rendszer hibája, sütés-főzés miatt csaptak fel a lángok. 1 ingatlanban szándékos gyújtogatás miatt keletkezett tűz.

A tűzoltók munkáját összesen 10 alkalommal gázpalack, míg 2 esetben napelem nehezítette meg.

A 115 tűzzel sújtott otthon közül csupán egyetlen egyben volt füstérzékelő, pedig ezek az eszközök a tűz kezdeti szakaszában már képesek megbízhatóan figyelmeztetni. Ilyenkor még van lehetőség a cselekvésre: a tüzet a korai fázisában elolthatjuk, vagy gyorsan kimenekülhetünk és értesíthetjük a tűzoltókat.

Országos szinten a szén-monoxid miatt 2025 első felében 538 alkalommal riasztották a tűzoltókat, ami 55-tel kevesebb esetet jelent, mint az előző év hasonló időszakában. A szén-monoxid-mérgezés következtében 69 személy szenvedett el valamilyen fokú mérgezést, ami 15-tel alacsonyabb szám, mint egy évvel ezelőtt. Sajnos idén 5 ember életét már nem tudták megmenteni, míg tavaly 6 áldozatot követelt ez a veszélyes gáz. Baranya vármegyében, hasonlóan a 2024 első félévéhez, idén sem történt haláleset.

A katasztrófavédelemhez júniusban érkezett a legtöbb szén-monoxid miatti riasztás, amikor is 27 különböző helyszínre kellett riasztani a tűzoltókat a mérgező gáz jelenléte miatt. Ez jól szemlélteti, hogy a szén-monoxid nem csupán a fűtési időszakban jelent fenyegetést, hanem a nyári hőség idején is különösen veszélyes lehet. A szén-monoxid akkor keletkezik, amikor zárt térben nyílt láng ég, és a tűz körüli levegő-utánpótlás nem megfelelő. A hőségben előfordulhat, hogy a kint hűvösebb levegő beszorul a kéménybe, ami megakadályozza a vízmelegítés során keletkező füstgáz megfelelő eltávozását. Ennek következtében a füstgáz visszaáramlik a lakótérbe, és szén-monoxid keletkezik. Ezt az időszakot különösen a fürdőszobában tapasztalt szén-monoxid-képződés jellemezte.

Related posts