A bojkott sikeresen megvalósult, de vajon képes lesz megfékezni Elon Muskot a Tesla drámai visszaesése?

Elképesztő eladási visszaesés és drámai árfolyamcsökkenés: három hónap alatt 800 milliárd dollárral a felére esett a Tesla piaci értéke, csak márciusban 20 százalékos a bukás. A vagyonának nagy részét Tesla-részvényekben tartó Elon Musk tényleg kezdhet aggódni? Hiszen hiteleinek fedezetét is ezek a részvények adják.
Úgy tűnik, hogy a Tesla ellen indított bojkott végre meghozta gyümölcsét, hiszen az eladások jelentős visszaesésével párhuzamosan az elektromosautó-gyártó részvényeinek árfolyama is meredek zuhanásba kezdett.
A tőzsdéket is megrengette a Donald Trump amerikai elnök által belengetett büntetővámok okozta recesszió réme, valamint a növekvő félelem, hogy konkrétan leáll a szövetségi kormányzat működése. A hetet jelentős árfolyamveszteséggel kezdték a nagy amerikai tőzsdeindexek, majd keddre a rossz hangulat a nemzetközi piacokat is elérte. A fejlemények egyik legnagyobb vesztese azonban a Tesla: részvényeinek árfolyama hétfőn 15,4 százalékkal csökkent, ezzel pedig egyetlen nap alatt 130 milliárd dollárt veszített értékéből. Kedden az érték valamelyest korrigált, de a visszapattanás nem számottevő.
Persze a Tesla mélyrepülése nem most kezdődött, már december vége óta tart, de igazán az elnök-vezérigazgató elszabadult hajóágyúhoz hasonló kormányzati munkája és orosz propagandának is beillő nemzetközi fellépése hozta el a mélyrepülést:
Az Elon Musk irányítása alatt álló vállalat három hónap leforgása alatt 800 milliárd dolláros veszteséget könyvelhetett el, ami drámai mértékben csökkentette a piaci kapitalizációját: ez a tavalyi év végéhez képest körülbelül a felére esett vissza. Ráadásul március hónapban a cég értéke több mint 20 százalékkal zuhant.
A világ leggazdagabb embere, Elon Musk, Európában szélsőjobboldali pártokat támogatott, amelyek között a német AfD, amely a választások során 20,8%-kal a második helyen végzett, is szerepel. Ezzel párhuzamosan, az általa vezetett hatékonysági minisztérium (DOGE) otthon, a szövetségi alkalmazottak tömeges és botrányos elbocsátása révén, valamint a Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség (USAID) szétverésével és más ügynökségek vegzálásával komoly felháborodást keltett. Az emberek ezért bojkottot hirdettek a Tesla ellen, hogy megakadályozzák Musk káoszhoz vezető tevékenységeit.
Nem meglepő, hogy a tiltakozások középpontjában éppen a Tesla áll. Musk vagyona nagyrészt a Tesla-részvények körülbelül 20 százalékának köszönhető, és a részvényárfolyam esése sebezhető helyzetbe hozza őt, mivel ezek a részvények alapját képezik hatalmas hitelállományának. Mint ahogy korábban említettük, egy 2024 áprilisi hivatalos nyilatkozat szerint Musk a birtokában lévő Tesla-részvények közel 60 százalékát felhasználta hitelek biztosítékaként.