Bigorexia: amikor a túlzásba vitt edzés is káros következményekkel jár.

A bigorexia, más néven izomdiszmorfia vagy fordított anorexia, egy olyan pszichés rendellenesség, amely leginkább a férfiakat érinti. Az érintettek folyamatosan insatisfaktus érzéssel küzdenek saját izomzatukkal kapcsolatban, és gyakran úgy vélik, hogy testük nem elég izmos vagy impozáns. Ez a tévképzet még akkor is fennáll, amikor valójában már jelentős izomtömeggel rendelkeznek.
A bigorexia, más néven Adonis Complex, a férfiak körében gyakrabban előforduló pszichológiai rendellenesség, amely az anorexia ellentéteként ismeretes. Ezt a jelenséget a testkép torzult felfogása jellemzi, ám míg az anorexiás egyének a súlycsökkentésre koncentrálnak, a bigorexiások éppen ellenkezőleg: túl kicsinek és gyengének érzik magukat, miközben folyamatosan arra törekednek, hogy izmosabbak legyenek. A bigorexiások gyakran órákat töltenek az edzőteremben, és jelentősen megnövelik az energia-bevitelüket, hogy elérjék a kívánt izomtömeget. Minden lehetséges módszert bevetnek az izomépítés érdekében, azonban a sikereik ellenére sosem érzik magukat elégedettnek a külsejükkel, ami depressziós gondolatokhoz vezethet. Tudományos kutatások szerint az amatőr és a hivatásos testépítők körében (mind férfiak, mind nők) több mint 50% szenved bigorexiától. Az ilyen esetekben az anabolikus szteroidok használata az izomtömeg növelésére gyakori, ami súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet. A bigorexia tehát nem csupán a testkép torzulása, hanem komoly mentális és fizikai következményekkel járó állapot is.
Ha a felsorolt tünetek közül több is ismerős számodra, érdemes elgondolkodnod azon, miért fektetsz ennyi energiát az edzésbe:
Túlzásba vitt edzés: Az érintettek sokszor a határokon túlra lépnek, és akár napi több órát is eltöltenek az edzőtermek világában.
Extrém étrendi megközelítések és táplálékkiegészítők alkalmazása: A fehérjében gazdag diéták, a túlzott táplálékkiegészítő fogyasztás, valamint bizonyos esetekben illegális anyagok, mint a szteroidok használata.
Torzított testkép: Az egyén úgy érzékeli saját magát, mintha túlságosan vékony lenne, vagy éppen hogy nem rendelkezne elegendő izomtömeggel, még akkor is, ha mások véleménye szerint már izmosnak számít.
Társas kapcsolatok háttérbe szorulása: A túlzott edzés és az étrendi megszállottság következtében az érintett egyén kevesebb időt szán barátaira és családjára, sőt, gyakran a munkáját vagy tanulmányait is elhanyagolja.
Szorongás és depresszió: Ezek az állapotok gyakran kéz a kézben járnak az önbizalom hiányával és az alacsony önértékeléssel, sőt, akár a depresszió megjelenéséhez is vezethetnek.
A testképzavarok és evészavarok témakörében mélyebb megértést nyújtó információkat találhattok itt.