A MOME rektora bizalmi szavazást kezdeményezett saját maga ellen.


Koós Pál, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektora bizalmi szavazást kezdeményezett saját maga ellen, miután a hallgatók túlnyomó többsége a távozását követeli az egyetem vezetéséből. A kérdés, hogy Koós folytathatja-e a munkáját rektorként, most az egyetem szenátusának hatáskörébe került, akik döntenek a jövőjéről.

A MOME-n a karácsony előtti napokban robbant ki a feszültség, amikor a rektor bejelentette, hogy több egyetemi tudásközpont élére olyan személyeket nevez ki, akiket a szenátus nem javasolt. Érdekes módon Koós maga is hasonló helyzetből indult: egy évvel korábban őt sem a szenátus választotta, hanem a fenntartó alapítvány, élén Böszörményi-Nagy Gergely kuratóriumi elnökkel, őt emelte az egyetem vezetésére. Az új szervezeti átalakításokat neki kellett volna végrehajtania, azonban a hallgatók masszív ellenállásába ütközött: a több mint ezer fős intézményben már 500-nál is több diák fejezte ki, hogy nem ismerik el Koóst legitim rektornak, és a vele való kommunikációt is megtagadták.

A MOME története érdekes bepillantást nyújt a modellváltó intézmények világába. A cikkben részletesebben is kifejtjük, hogy ez az intézmény milyen tanulságokat hordoz magában a jelenlegi oktatási rendszerről és annak átalakulásáról.

A MOME vezetése a hallgatói ellenállásra reagálva a héten mentési kísérletekbe kezdett. Koós szerdán kompromisszumos javaslatokat terjesztett elő, azonban a hallgatói mozgalom nem fogadja el ezeket alapként a tárgyalásokhoz, amíg ő áll az egyetem élén. Pénteken a Böszörményi-Nagy vezette kuratórium újabb javaslatokkal állt elő. Közleményükben ígéretet tettek a szenátus jogkörének megerősítésére, ezzel párhuzamosan az egyetemi autonómia növelésére is. Ugyanakkor a javaslatok között sok olyan pont található, amely csupán a meglévő gyakorlat megerősítésére szolgál, vagy a törvények betartására vonatkozik, így nem hoznak érdemi változást a helyzetben.

Koós Pál rektor, a kialakult nehéz helyzet következtében, péntek délután körlevélben tájékoztatta az egyetem közösségét, hogy bizalmi szavazást fog kezdeményezni a szenátusban saját magával kapcsolatban. A rektor hangsúlyozta, hogy amennyiben nem tudja megszerezni a szükséges többséget, kész lemondani posztjáról.

"A hét elején megfogalmazott javaslataimból is látható, hogy elkötelezett vagyok a jelenlegi helyzet megoldása iránt, és célom a nyugodt, zavartalan munka feltételeinek megteremtése. Ehhez azonban elengedhetetlen a rektor legitimitásának tisztázása, amihez a legjobb eszköznek a Szenátus által lefolytatott szavazást tartom.

Szeretném megosztani veletek, hogy a mai napon elindítottam a saját személyemre vonatkozó bizalmi szavazást a Szenátus zárt ülésén. Az eredményt teljes mértékben tiszteletben tartom és elfogadom.

Természetesen! Íme egy egyedibb változat: "Baráti üdvözlettel és tisztelettel, Koós Pál, a rektor."

A 444-hez eljuttatott levélben olvasható.

A MOME szenátusa jövő kedden fog zárt ülésen szavazni arról, hogy megvan-e a bizalmuk az egy évvel ezelőtt az ő szavazataikkal szemben kinevezett rektorban. Tudomásunk szreint az egyetemen elég kiegyenlített szavazatarányokra számítanak, de úgy látják, komoly esély van Koós Pál leszavazására: a 31 tagú szenátusban enyhe többségben lehetnek a rektorral szembeni szavazatok.

Related posts