Természetesen! Íme egy egyedi megfogalmazás a "bizonyíték" témájában: --- A bizonyíték olyan alapot ad, amelyre építhetjük a tudásunkat és a hitünket. Képzelj el egy apró, de jelentős részletet, ami világossá teszi a dolgokat: egy fotót, egy dokumentumo


A következő filmismertetés egy különleges nézőpontból közelíti meg a témát, hiszen az író szubjektív érzéseit osztja meg az olvasókkal. Fontos tisztázni, hogy miért nem elsősorban az Arany Medvére jelölt alkotásokra fókuszál, hiszen egy olyan világban élünk, ahol a filmek sokszínűsége és a személyes élmények ugyanolyan értékesek lehetnek, mint a versenydíjak. Az író számára a filmek nem csupán versenytársak a díjakért, hanem élmények, amelyek érzelmeket és gondolatokat ébresztenek. Éppen ezért a választása olyan alkotásokra terjed ki, amelyek talán nem a reflektorfényben állnak, de mégis mély hatással bírnak a nézőkre.

Az ok sajnálatos, de a világ minden tájáról érkező filmekkel foglalkozó szakértő kollégák jelentős része azt tapasztalja, hogy az idei versenyszekcióba beválogatott alkotások többsége, ha játékfilm, akkor a koncepciójuk és felépítésük nem indokolja a választást. Ami a dokumentumfilmeket illeti – hiszen tavaly egy francia alkotás nyerte el az Arany Medve díjat – nem meglepő, hogy ukrán, orosz és izraeli dokumentumfilmek dominálnak a bemutatott művek között.

Magyar díjazott a Berlinalén

Ez a dokumentumfilm, amelynek a címe az, hogy Bizonyíték (Evidence), azonban egyetlen személy (a rendező, vágó és narrátor Schmitt) monológjával, korabeli dokumentumokkal és családjában megőrzött tárgyakkal mutatja be egy hatalmas vegyipari-és fegyvergyártó cég történetét, vagyis nagyapja és apja sikereit, valamint politikai, kulturális és szellemi befolyását az Amerikai Egyesült Államok utóbbi fél évszázada alatt.

A céget John Olin apja alapította, s ő vitte tovább. Sikeres vállalkozásának köszönhetően a második világháború előtt már Amerika leggazdagabbjai közé tartozott.

1953-ban megalapította saját nevét viselő alapítványát, amely kezdetben kizárólag alma materét, a Cornell Egyetemet támogatta. Azonban a hetvenes évek elejére már 370 millió dolláros forrással bővítette tevékenységét, lehetőséget teremtve kiadóknak, amerikai egyetemek intézeteinek, valamint a társadalomtudományok és jogi területek következő generációinak állandó pénzügyi és szellemi támogatására.

A cég a múlt század végére a világ legnagyobb klórgyártójává lépett elő, és a DDT (gyom- és kártevőirtó) termelése ma is dominálja az amerikai piacon.

Hiba lenne azt hinni, hogy az üzleti elit politikai nézetek nélkül létezik. Az Olin család által létrehozott alapítványok, egyetemi tanszékek és kutatóintézetek egyértelműen kifejezik értékrendjüket és elvárásaikat, amikor ösztöndíjakat hirdetnek vagy szerzők munkáinak publikálását támogatják.

Nem csupán hagyományos értékrendet vallanak, hanem a "természetes" jogrendszer elkötelezett hívei is, amelyet véleményük szerint a Biblia alapoz meg. Ezzel összhangban számukra nem csupán a jogszabályok vannak a középpontban, hanem azok a személyek is, akik ezeket a jogszabályokat érvényesítik.

Egy figyelemre méltó példa erre a Olin vállalat által okozott higanymérgezés, amely súlyos környezeti károkat generált, ám soha nem került jogi következmények elé.

Amerika földjén számos generáció nőtt fel, akik az Olin Alapítvány támogatása révén szigorú konzervatív értékrendet alakítottak ki magukban. Ezen értékek közé tartozik a "hagyományos" családkép megőrzése és védelme, amelyben a női szerep hangsúlyosan a gyermeknevelésre összpontosít. Ezek az emberek – ügyvédek, egyetemi tanárok és kutatók – osztják azt a nézetet, miszerint az apa férfi, míg az anya nő, és e szerepek betöltése alapvető fontosságú a családi struktúrák stabilitásában.

A Legfelsőbb Bíróság tagjainak kétharmada az Olin Alapítvány által képzett jogász.

Nem igaz tehát az (mint a filmben is elhangzik) hogy Donald Trump első elnöksége hozott fordulatot sok tekintetben az amerikai demokrácia működésében. A keresztény alapelvek, a szabadságjogok sajátos értelmezése, (kirekesztő módon) intézményesült az Olin Alapítvány hálózatán keresztül. Óriási hatása van mindennek az elmúlt fél évszázadban, s bár ez mindössze az egyetemet végzett elit világképét formálta nagyon hatásosan, kár lenne tagadni ennek szélesebb körű hatásait.

Manapság az Alapítvány teljes mértékben a környezetvédelem szolgálatába állítja a mögötte húzódó sikeres vállalatbirodalom nyereségének egy jelentős részét.

A név önmagában is hordozhat jelentést.

A film szikár, talán ez a legfontosabb jellemzője. Egyetlen szereplője, a családtag, a filmrendező, fotóművész Lee Anne Schmitt lenyűgöző tárgyilagossággal készítette ezt az alkotást.

Related posts