Brüsszel a tárgyalások helyett inkább fenyegetésekkel és panaszokkal válaszolt Trump vámintézkedéseire.

Választási ígéretéhez híven Donald Trump amerikai elnök új szintre emelte az Egyesült Államok gazdaságának védelmére hozott intézkedéseket. A viszonossági vámok számos országot érintenek, többségük a helyzet tárgyalásos rendezésére helyezi a hangsúlyt, kivéve Brüsszelt.
Donald Trump amerikai elnök bejelentette az úgynevezett "felszabadulás napját", amely keretében egy átfogó intézkedéscsomagot indított a külkereskedelmi egyensúlytalanságok kezelésére. Ezzel valóra váltotta egyik legfontosabb választási ígéretét. Az Egyesült Államok különböző országokból érkező termékeire eltérő viszonossági vámokat állapított meg. A lépésre Kína és Brüsszel is gyorsan reagált, ahogyan azt a Magyar Nemzet cikkében megemlíti.
A viszonossági vámokra azonnal reagáltak az érintettek Kínától Brüsszelig
A legmagasabb, 34%-os vámot a kínai árukra vetették ki. A válasz nem maradt el, Kína pedig bejelentette, hogy hasonlóképpen, 34%-os vámmal sújtja az amerikai termékeket.
Több ország inkább a diplomáciai úton keres megoldásokat, hogy reagáljon a helyzetekre. A hírek szerint például...
Nagy-Britannia is elkötelezett a tárgyalások mellett. Keir Starmer brit miniszterelnök óvatosan kerülte Trump vámjainak nyílt kritizálását, helyette ausztrál és olasz kollégájával folytatott megbeszéléseket a témáról. Mindeközben azonban készül egy lista, amely az esetlegesen érintett termékeket tartalmazza, ha válaszintézkedésekre lenne szükség.
J. D. Vance, az amerikai alelnök, határozott szavakkal támogatta Trump intézkedéseit. Kiemelte, hogy évtizedes várakozás után végre olyan elnök irányítja az Egyesült Államokat, aki nem engedi, hogy az ország "a világ pénzesládája" legyen. Vance véleménye szerint Trump politikájának első pozitív hatásai már most is megfigyelhetők, hiszen egyre több vállalat jelentette be az amerikai piacon való bővülését vagy új üzemek nyitását, ami rengeteg új munkahelyet teremt.