Ijesztő áremelkedés várható a magyar oktatási intézményekben: 2025-re a költségek már 73 ezer forintra rúghatnak, ami sok család számára komoly terhet jelenthet - Pénzcentrum.

A minimálbér emelkedésével párhuzamosan az érettségi vizsgák költségei is növekedtek. 2025-től azok számára, akik nem rendelkeznek tanulói jogviszonnyal, középszinten 44 ezer forintos díjat kell majd fizetniük tantárgyanként, míg az emelt szintű vizsgák ára 73 ezer forintra rúg tantárgyanként.
A középszintű érettségi vizsgák vizsgadíja tantárgyanként 44 ezer forintra, az emelt szintű érettségi vizsgák Oktatási Hivatalnak fizetendő vizsgadíja pedig tárgyanként 73 ezer forintra nőhet 2025-ben, mivel emelkedett a minimálbér - hívta fel a figyelmet az Eduline. Ez a 2024-es árakhoz képest középszinten 4, emelt szinten pedig 6 ezer forintos emelkedést jelent.
Ebben az évben a minimálbér összege bruttó 290 800 forint, ez nettóban 193 390 forintot jelent. A középszintű érettségi vizsgáért a minimálbér 15 százalékának megfelelő, ezer forintra kerekített összeget kell fizetnie a vizsgázóknak az Oktatási Hivatal számára, míg az emelt szintű vizsgáért a minimálbér 25 százalékának ezer forintra kerekített összegét.
Az érettségi vizsga költségei - függetlenül az intézmény fenntartójától - nem terhelik a tanulókat a tanulói jogviszony (beleértve a szakképzés és felnőttképzés területét) ideje alatt, egészen az érettségi bizonyítvány megszerzéséig. Emellett a vizsgatárgyból a bizonyítvány megszerzése előtt, tanulói jogviszony keretében (szakképzés és felnőttképzés esetén) végzett első sikertelen érettségi vizsga javító- és pótlóvizsgája is térítésmentes. Továbbá, akik már rendelkeznek érettségi végzettséggel és a 2011. évi CLXXXVII. törvény alapján szakgimnáziumi oktatásban vesznek részt, számukra egy szakmai érettségi vizsgatárgyból tett érettségi vizsga, valamint az első javító- és pótlóvizsga szintén díjmentes.
- olvasható az Oktatási Hivatal hivatalos közleményében.