Dombrovskis megerősítette, hogy a kormány és az Európai Bizottság növekedési előrejelzései valóban különböznek egymástól.

Valdis Dombrovskis és Varga Mihály részt vettek az Európai Unió Tanácsának 2024. november 10-i pénzügyminiszteri ülésén, amely Brüsszel szívében zajlott. A találkozóról készült fotó forrása: Európai Unió Tanácsa / Európai Unió.
Valóban különböznek a kormány és az Európai Bizottság növekedési előrejelzései, de Magyarország nem az egyetlen ország, ahol ilyen eltérés tapasztalható - nyilatkozta kedden az uniós testület gazdasági ügyekért felelős tagja, Valdis Dombrovskis. A pénzügyminiszterek ülését követően a Népszava kérdésére kifejtette: kulcsfontosságú, hogy a magyar államháztartási hiányt egy megbízható, csökkenő trendre állítsák, hogy az ország kiléphessen az uniós túlzottdeficit-eljárásból.
Az idei évtől kezdődően egy új eljárást indított el az Európai Bizottság, amelynek célpontja többek között Magyarország kormánya. Ezt az eljárást a tagállamok minisztereiből álló Tanács fogadta el a magyar elnökség keretein belül. Az ajánlás szerint a magyar kormánynak 2027-re kellene rendeznie a túlzott államháztartási hiányt. A keddi ülés keretében mind a nyolc érintett ország vonatkozásában bemutatták az ajánlásokat, amelyeket Dombrovskis nyilatkozata szerint januárban fogadhat el a Tanács, tehát a magyar elnökség befejezése után, amely december végén zárul.
A kormányoknak középtávú költségvetési terveiket kellett benyújtaniuk, de a magyar kormány ezt a határidőt elmulasztotta, így nem tudták időben értékelni a többi ország tervezetét. Néhány ország, főleg a választások miatt, szintén halogatott, de Dombrovskis keddi nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a 22 benyújtott tervből 21-et már sikerült értékelni.
A közelmúltban az EUrologus felhívta a figyelmet arra, hogy a horvátok a magyarok után tíz nappal nyújtották be saját tervüket, amelyet a rövidebb időkeret ellenére már értékeltek is. A blog értesülései szerint a magyar növekedési program olyan állításokat és következtetéseket tartalmazott, amelyeket adatokkal nem tudtak alátámasztani, így értékelhetetlennek bizonyult. A Szabad Európa is megerősítette, hogy a magyar középtávú tervvel kapcsolatban komoly minőségi kifogások merültek fel. Az első benyomások alapján a javasolt számítási módszerek nem voltak következetesek, ami megnehezíti a bizottsági szakértők dolgát az elbírálás során. Az Euronews legutóbbi híradása szerint Dombrovskis levelet intézett Varga Mihály pénzügyminiszterhez, hangsúlyozva, hogy "ebben a szakaszban még mindig hiányoznak fontos elemek, vagy további pontosítást igényelnek", hogy az Európai Bizottság befejezhesse az értékelést. A pénzügyminisztérium a cikkre reagálva közölte, hogy a középtávú tervet az Európai Bizottsággal előre egyeztetett időpontban nyújtották be, és hogy a határidő az értékelésre még később esedékes, továbbá folyamatosan zajlanak az egyeztetések.
Amikor a Politico kérdezte Vargát a keddi sajtótájékoztatón, a tárcavezető csupán annyit mondott, hogy az értékelési folyamat még zajlik, és ha az Európai Bizottság befejezi a munkáját, akkor később átbeszélik az eredményeket.
Varga hamarosan átlép a Magyar Nemzeti Bank elnöki pozíciójába. Dombrovskis kifejezte háláját, méltatva őt mint a pénzügyminiszteri Tanács legrégebbi tagját, aki most búcsúzik a közszolgálattól.
A sajtótájékoztatón Varga számos elnökségi eredményt osztott meg a nyilvánossággal. Az uniós társ-döntéshozó testület új irányelveket fogadott el a kettős adóztatás problémájának kezelésére, emellett megállapodás született egy elektronikus áfamentességi igazolás bevezetéséről is. A tervek szerint ez volt a pénzügyminiszteri Tanács idei utolsó ülése, amelyet a magyar elnökség irányítása alatt tartottak meg.