Szijjártó Péter határozottan kétoldalú vétót helyezett kilátásba az oroszellenes szankciók meghosszabbításával és az új ukrajnai támogatási csomaggal kapcsolatban.

A jövő hétfői uniós külügyi tanácsülésen még biztosan megvétózná a magyar kormány, hogy meghosszabbítsák az orosz magánszemélyek és szervezetek elleni uniós szankciók határidejét, ha azt beterjesztenék szavazásra, aztán majd meglátják, hogy március 10-ig mi történik az amerikai-orosz tárgyalásokon, és az ukrajnai gáztranzit ügyében - ezt jelezte csütörtökön Washingtonból Szijjártó Péter. A magyar külgazdasági és külügyminiszter azt is vázolta, hogy a magyar kormány szintén blokkolná a készülő 20 milliárd eurós ukrajnai mentőcsomagot.
A tárcavezető az amerikai nemzetbiztonsági tanácsadóval (Mike Waltz, képünkön jobbra) való találkozója előtt az élő Facebook-videóban érintette az orosz személyek és szervezetek elleni uniós szankciók határidejének meghosszabbítási ügyét, az amerikai-orosz tárgyalásokat, és az ukrajnai tranzit ügyét.
Utóbbi kapcsán felrótta, hogy az Európai Bizottság a januári ígéretével ellentétben (akkor az orosz befagyasztott vagyon és az ágazati szankciók ügyében kellett elhárítani a magyar vétófenyegetést) egyelőre nem hívta meg a magyar kormány illetékesét tárgyalni, csak a szlovák és az ukrán felet. Így részben erre hivatkozva lengette be a vétó lehetőségét a jövő heti uniós külügyi tanácsülésen, ha az orosz személyek és szervezetek szankcionálásának meghosszabbítását beterjesztenék szavazásra. Jelezte:
A szankciók határideje március 15-én ér véget, tehát az illetékes személy szerint még bőven van idő a meghosszabbítás kérdésében való döntésre, egészen március 10-ig.
A másik érvet az újabb magyar vétó kapcsán az szolgáltatta, hogy érdemes lenne megvárni az amerikai és orosz tárgyalások előrehaladását. Az a vélemény is elhangzott, hogy a szankciók orosz magánszemélyekre és szervezetekre történő kiterjesztése nem lenne célszerű, mivel ez hátráltathatja a sikeres megoldások elérését.
Szijjártó megfogalmazása alapján...
Nem tudunk egyetérteni abban, hogy a hétfői napon a személyekre vonatkozó szankciós rendszert további hat hónappal prolongáljuk.
Hozzátette: "ebben az ügyben ráérünk március 10-ig, meglátjuk, hogy addig hogy alakulnak az orosz-amerikai tárgyalások, meglátjuk, hogy milyen döntés lesz indokolt."
Szijjártó Péter kritikával illette az európai vezetés azon kezdeményezését, mely szerint egy körülbelül húszmilliárd eurós támogatási csomagot kívánnak létrehozni Ukrajna megsegítésére.
Szavai szerint ez a csomag lehetőséget adna Ukrajnának arra, hogy elkerülje egy esetleges, számára kedvezőtlen megállapodás megkötését, amely a béketárgyalások során merülhet fel.
Tehát kijelentjük, hogy ezt a helyzetet nem tudjuk támogatni. Hétfőn nem fogunk részt venni ebben az ügyben... Nem járulunk hozzá ahhoz, hogy az európai polgárok pénzéből húszmilliárd eurót most arra költsenek, hogy Ukrajna továbbra is folytassa a háborút.
- figyelmeztetett, mint aki tudja, hogy a szavaknak súlya van.
Szijjártó a közelmúltban bejelentette a dupla vétó lehetőségét, miután a magyar kormány csendben, de határozottan támogatta a 16. uniós oroszellenes szankciós csomag létrejöttét. Ez a csomag újabb szigorításokat tartalmaz, amelyek az orosz árnyékflottával kapcsolatos intézkedéseket érintenek.
Előtte január végén szintén vétót lengetett be a magyar kormány arra, hogy az EU meghosszabbítsa a befagyasztott orosz vagyonokra és az ágazatokra vonatkozó szankciókat, majd ezt végül arra hivatkozva engedte el, hogy több írásos garanciát kapott az Európai Bizottságtól a magyar energiabiztonság szempontjából fontos ügyekben (pl. Török Áramlat, ukrajnai tranzit).
A márciusi potenciális vétó lehetőségét egyébként Szijjártó már január végén belengette, miután jóváhagyta a kormány az orosz vagyonbefagyasztási és ágazati szanciók meghosszabbítását, aztán február közepén elindultak az ukrajnai gáztranzitról a tárgyalások:
Szijjártó tegnap óta az Egyesült Államokban folytat tárgyalásokat, amelyről az alábbi cikkekben adunk részletes tájékoztatást.