Európa égboltján egyre intenzívebb lángok táncolnak, melyek szinte mindegyike emberi tevékenység következménye.
Európa, a Közel-Kelet és Afrika az elmúlt két évtized legpusztítóbb erdőtüzeivel nézett szembe, amelyek összesen több mint 500 000 hektárnyi területet perzseltek fel. Ezt a megdöbbentő adatot az Európai Bizottság legújabb jelentése tárja elénk, amely egyértelműen rámutat a klímaváltozás egyre súlyosabb következményeire. A dokumentum hangsúlyozza, hogy elengedhetetlen a megelőző intézkedések és a felkészülés fontossága, hogy a jövőbeli katasztrófák hatását mérsékelni tudjuk.
A múlt év során pusztító erdőtüzek sújtották Európa, a Közel-Kelet és Afrika területeit, összesen több mint 500 000 hektárnyi erdő és más élőhely elpusztulását eredményezve. Különösen emlékezetes volt a görögországi Alexandroupolis közelében zajló tűzvész, amely az Európai Unió történetében a legnagyobb, 2000 óta mért tűzesetként vonult be a köztudatba. A klímaváltozás hatására az erdőtüzek egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak, nem csupán a tűzesetek számának növekedésével, hanem a tűzidény elhúzódásával is.
hanem azzal is, hogy olyan területeken, melyek eddig érintetlenek maradtak, katasztrófákat idéz elő.
A 2024-es tűzszezon során átmeneti könnyebbség érkezett, amelyet elsősorban az EU területén tavasszal és nyáron előforduló szórványos csapadékok idéztek elő.
Ennek ellenére a szeptemberi portugáliai tüzek miatt az égett terület nagysága meghaladta az elmúlt évtizedek átlagát.
Bár az idei szezon kevésbé volt súlyos, mint az előző három év, a veszély továbbra is fennáll, és a tűzvédelem javítása kiemelt feladat marad.
Az Európai Bizottság, valamint a tagállamok egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a megelőzésre és a felkészülésre irányuló intézkedések fokozására. A tájkezelés kulcsszerepet játszik a tüzek elkerülésében: olyan természetvédelmi megoldások, mint például a tűznek kevésbé ellenálló fafajok visszaszorítása, a legeltetés, valamint az irányított égetések, mind hozzájárulhatnak a tűzesetek kockázatának mérsékléséhez.
A jelentés szerint az EU-ban az erdőtüzek 96%-a emberi tevékenységhez köthető.
A lakosság, különösen a vidéki és természetközeli közösségek, bevonása elengedhetetlen a megelőzésben. Ahogy a klímaválság súlyosbodik, Európának fel kell készülnie a gyakoribb és intenzívebb tüzekre, amelyeket csak széleskörű összefogással lehet megelőzni.