A japán édesanya volt férje talán már előre megfontolta a lépéseit.

Az ügyészség kezdeményezné egy ír férfi letartóztatását, aki a volt párja meggyilkolásával van gyanúsítva. Az aggodalom az, hogy a férfi jelenléte a nyomozás során nem garantálható, ami indokolttá teszi a lépést. A nyomozási bíró csütörtökön fogja meghozni a végső döntést az ügy sorsáról.
Az ügyészség minősített emberöléssel gyanúsítja a január 29-én meggyilkolt japán nő volt férjét, aki nem sokára a bíróság előtt is tanúskodhat. Az Index érdeklődésére Dr. Rab Ferenc Levente, a szóvivő, elmondta, hogy a Fővárosi Főügyészség indítványozta az ír férfi letartóztatását, akit előre megfontolt szándékkal elkövetett emberölés bűntettével gyanúsítanak. Az indítvány célja, hogy biztosítsák a gyanúsított jelenlétét és a nyomozás zavartalanságát. A nyomozási bíró várhatóan csütörtökön hoz döntést az indítványról.
Január 29-én a nap folyamán tűz keletkezett egy belvárosi társasház harmadik emeleti lakásában, ahol a tűzoltók oltás közben rábukkantak egy középkorú külföldi nő holttestére. A hatóságok kezdetben balesetként kezelték az esetet, és az ágyban dohányzást jelölték meg a tűz kiváltó okaként, holott az áldozat nem dohányzott. A rendőrség Facebook-oldalán azonban a kommentelők felhívták a figyelmet a nő erőszakos férjére, amire a rendőrség elfogadhatatlan módon reagált, és oktató jelleggel válaszolt a hozzászólásokra. Ezen viselkedés miatt az Országos Rendőr-főkapitányság szerdán bocsánatot kért, és a rendőrfőkapitány elrendelte a kommunikációs gyakorlat felülvizsgálatát.
Kedden délelőtt váratlan bejelentés érkezett: az adatgyűjtés során napvilágra került egy új információ, amely megalapozhatja az emberölés gyanúját. Ennek következtében a nyomozóhatóság a nyomozás folytatása mellett döntött. Egy kamerafelvétel ugyanis rögzítette, hogy a gyanúsított férfi a tragédia napján reggel elhagyta az épületet, majd később, teljesen más öltözetben, táskával és símaszkban tért vissza 10 órakor a társasházhoz. Ezt követően 11 óra 2 perckor távozott, tehát összesen valamivel több mint egy órát töltött az ingatlanban. Érdekes módon, a férfi délután ismét megjelent a társasházban, immár abban a ruhában, amelyben reggel távozott.
A V. kerületben bekövetkezett lakástűz tragikus áldozata egy olyan japán nő, aki már évek óta Budapesten élt, és két kisgyermekét egyedül nevelte. A Patent Egyesület tájékoztatása szerint a nő életét hosszú időn át bántalmazás árnyékolta be.
A szervezet közösségi oldalán számolt be arról, hogy az áldozat 2023-ban fordult hozzájuk jogi segítségért, mert rettegett az őt korábban hosszú ideig bántalmazó volt férjétől, és vissza akart térni szülőhazájába a gyerekeivel, amihez az apa nem járult hozzá.
Ügyfelünk számos alkalommal számolt be az őt érő inzultusokról, régóta élt félelemben a volt férje fenyegetései miatt. Bár több feljelentést is tett a férfi ellen, a rendőrség az ügyekkel nem foglalkozott. A tűzesetet a rendőrség balesetként kezeli, pedig több nyugtalanító körülmény is felvetődött, ezért az áldozat barátai a nyilvánossághoz fordultak - és most mi is így teszünk. Szeretnénk, ha alapos vizsgálat indulna az ügyben, mivel az álláspontunk szerint az előzmények alapján az idegenkezűség nem zárható ki
Az Index birtokába jutott egy levélrészlet, amelyben egy japán nő halálos fenyegetéseket kapott egykori férjétől. Az édesanya kétségbeesetten próbált boldogulni a magyar fővárosban, de úgy érezte, hogy egyedül nem képes előre lépni, ezért a távozás mellett döntött. Ez a döntés azonban láthatóan felkeltette a gyermekei apjának gyilkos indulatait. D. A., a volt férj, dühödt levelében többek között a következőket írta:
Bárki, aki megpróbálja elválasztani engem a gyermekeimtől, az számomra ellenséggé válik. R. és apja anyagi támogatása M.-nek nem csupán egy gesztus, hanem egyértelműen az ő oldalukra állítja őket is. A szervezett bűnözés ellen létrejött RICO-törvény értelmében, ha egy ember vétkes, akkor mindenki más is osztozik a felelősségben. Így hát ebben az általam érzékelt, három kontinensre kiterjedő összeesküvésben mindenki bűnös, aki a vonal mentén áll. Azoknak, akik bűnös tettekben mesterkednek, üzenem: fájdalmas és lassú végzet vár rátok. De mielőtt ez bekövetkezne, a rémálmaitokban fogok kísérteni. A számonkérés napja pedig egyre közelebb érkezik.
Kedd este a japán édesanya otthona előtt szívhez szóló csendben gyűltek össze a nő barátai, ismerősei és civil aktivisták, akik a családon belüli erőszak ellen emelik fel a szavukat. Közülük körülbelül százan gyűltek össze az V. kerületi Stollár Béla utcában, ahol a szörnyű tragédia zajlott.
Ha Ön vagy ismerőse erőszakos helyzetbe kerül a kapcsolatában, vagy úgy gondolja, hogy valaki emberkereskedelem áldozatává vált, ne habozzon segítséget kérni! Hívja az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálatot a belföldről ingyenesen elérhető 06-80-20-55-20-as telefonszámon. Ezen kívül a nap 24 órájában elérhető Áldozatsegítő Vonal is rendelkezésére áll, amelyet a 06-80-225-225-ös számon hívhat. Ne feledje, a segítség mindig elérhető!
Személyesen az Önhöz legközelebbi Áldozatsegítő Központban kérhet segítséget, az Áldozatsegítő Központok címlistája itt található: http://vansegitseg.im.gov.hu