Európa Tanács: Az Ukrajnáért vívott harc az igazságosság és méltányosság melletti elkötelezettség szimbóluma.


Alain Berset, a strasbourgi központú Európa Tanács főtitkára pénteken közzétett jelentésében hangsúlyozta, hogy az Ukrajnáért vívott harc nem csupán a háború kérdése, hanem egyben az igazságosságért és az ukrán nép jogáért folytatott küzdelem is, amelynek célja, hogy saját sorsát a saját kezébe vegye. Ez a megnyilatkozás a február 24-én esedékes ukrajnai háború kezdetének harmadik évfordulójához kapcsolódik, és világosan kifejezi a konfliktus mögött húzódó mélyebb társadalmi és politikai értékeket.

Alain Berset az Európa Tanács legfrissebb jelentésében, amely az elmúlt három év intézkedéseit foglalja össze, hangsúlyozta, hogy minden egyes nap, amely alatt Oroszország folytatja Ukrajna ellen indított háborúját, újabb csapást mér a nemzetközi jogra és a szabályokon alapuló rend fundamentumaira. Mivel emberek életei vesznek el, és gyermekek jövőjét fosztják meg, a világ biztonsága és stabilitása forog kockán.

A demokrácia, az emberi jogok és a jogállamiság "társadalmaink alapkövét jelentik", ezek azok az értékek, amelyek továbbra is vezérelni fogják az Európa Tanács ukrajnai tevékenységét mindaddig, amíg a szabadságot nem szavatolják, az igazságszolgáltatást nem biztosítják és a béke nem áll helyre - húzta alá.

"Oroszország jogtalan és provokáció nélküli agresszióval folytatott háborújának harmadik évfordulóján az Európa Tanács határozottan elkötelezte magát amellett, hogy támogassa Ukrajnát, és felelősségre vonja Oroszországot."

A főtitkár hangsúlyozta, hogy a 2022. február 24-i események súlyos törést okoztak az európai jogi és biztonsági keretrendszerben. Az Európa Tanács először szembesült azzal a "példátlan és kirívó" jogsértéssel, amely a saját alapokmányát és a nemzetközi jog alapelveit érintette. A szervezet azonnal cselekedett: február 25-én a Miniszteri Bizottság döntése értelmében Oroszország tanácsi tagságát felfüggesztették, majd március 16-án megszüntették orosz tagságát. Március 23-án pedig elfogadták azt a határozatot, amely alapján Oroszország szeptember 16-tól már nem lesz részes fele az Emberi Jogok Európai Egyezményének és más kapcsolódó szerződéseknek.

Az Európa Tanács arra ösztönözte tagállamait és a globális közösséget, hogy egyesített erővel lépjenek fel az Ukrajna ellen Oroszország által elkövetett bűncselekmények büntetlenségének megszüntetése érdekében. Emellett minden rendelkezésre álló erőforrást mozgósít a háború során Oroszországba elhurcolt ukrán gyermekek támogatására.

Ukrajna ellenálló képességégének megerősítése és újjáépítése, valamint az ukrán gyermekek érdekében tett fellépések továbbra is az Európa Tanács prioritása marad, ahogy Oroszországot felelősségre vonásának előmozdítása jogellenes agressziós háborújáért, és Ukrajna jövőjének támogatása is. Az Európa Tanács eltökélt, hogy Ukrajnával együtt dolgozzon, miközben minden eddiginél erősebben segíti felépülését a háború traumáiból és pusztításaiból - tette hozzá az Európa Tanács főtitkára.

Related posts