Egyedülálló beszélgetés a Vatikán szívéből: Róma már felfedte, ki az a személy, akit a következő pápaként álmodnak meg.


Andrea Gagliarducci olasz újságíró, a Catholic News Agency és az ACI Stampa hírügynökségek Vatikán-szakértője Rómából adott interjút a hirado.hu-nak. Beszélgetésünk alatt többek közt szóba került, hogy milyen most a hangulat az Örök Városban Ferenc pápa halála után, mikorra választhat új pápát a katolikus egyház, és hogy kik lehetnek a legfőbb esélyesek, említhetjük-e köztük Erdő Péter bíborost is?

Ahogyan korábban említettük, Ferenc pápa koporsóját szerdán reggel szállították a Szent Péter-bazilikába. Az emberek a szombaton megrendezésre kerülő temetés előtt péntek este 20 óráig róhatják le tiszteletüket a pápa ravatalánál. A Szent Péter téren szerdán több tízezer hívő gyűlt össze, hogy végtelenül hosszú sorokban várakozzanak, miközben kegyeletüket kívánták kifejezni. Sokan nyolcórányi várakozást követően jutottak el az egyházfő koporsójához.

E fejleményekkel egy időben, szerda délelőtt értük el telefonon Andrea Gagliarduccit, akit többek közt arról kérdeztünk, hogy milyen a hangulat Rómában. Az olasz Vatikán-szakértő válaszában azt mondta:

"Egészen szürreális élmény volt," mesélte az olasz újságíró, aki a hétfői videóüzenet bejelentéséről számolt be. "Senki sem igazán fogta fel, mi is történt." Kiemelte, hogy a húsvéthétfő miatt a Szent Péter téren már reggel óta rengeteg ember gyűlt össze, és a hír, miszerint az egyházfő elhunyt, csak lassan kezdett el terjedni. Az ott tartózkodók csupán a telefonjaikon láthatták az értesítést. "Olyan különös atmoszféra lengte körül a helyet, hogy a körülöttünk lévők közül szinte senki sem volt tisztában a helyzettel, csak nagyon kevesen" - tette hozzá, felidézve a pillanatot.

A beszélgetés során elhangzott, hogy szerdára már más érzelmi állapotban voltak az emberek. "A helyzet kezdi visszanyerni a normális kerékvágását, legalábbis abban az értelemben, hogy az emberek szomorúsága érződik, különösen, mivel értesültek a pápa haláláról. Most sorban állnak, hogy búcsút vegyenek tőle" – mondta, hangsúlyozva, hogy szerdán "érdekes" tömeg gyűlt össze a Szent Péter téren. Sokan még a pápa halála előtt érkeztek Rómába, hogy részt vegyenek Carlo Acutis szentté avatásán, amit az egyházfő halála előtt terveztek, de azóta ezt az eseményt elhalasztották a húsvét utáni időszakra.

Andrea Gagliarducci arról is beszélt, hogy a becslések szerint összesen nagyjából 160 ezer ember érkezhetett Carlo Acutis szentté avatására Rómába a korábbi napokban, és most ez a tömeg fog egyesülni azokkal, akik Ferenc pápa halála után döntötték el, hogy Rómába utaznak, és leróják tiszteletüket előtte a Szent Péter-bazilikában.

- nyilatkozta lapunknak a Vatikán szakértője.

Egy olasz újságíróval folytatott beszélgetés során arra a kérdésre kerestük a választ, hogy mi lehet Ferenc pápa legfontosabb szellemi öröksége. A válaszában kifejtette, hogy bár jelenleg nehéz pontosan meghatározni ennek mibenlétét, hiszen a pápa nemrégiben hunyt el, úgy véli, hogy az örökségét illetően az egyik legfontosabb aspektus a szemléletváltás, amelyet Ferenc pápa az emberekhez, különösen a hátrányos helyzetűekhez való viszonyában elindított. Gagliarducci hangsúlyozta, hogy ez a változás mély hatással lehet a jövőre nézve.

Andrea Gagliarducci megjegyezte, hogy az egyházfő legutóbbi, húsvétvasárnapi nyilvános megjelenése különös figyelmet érdemel, és ezzel párhuzamosan említést nyert a spanyol "Papa del Pueblo" kifejezés is, ami magyarul annyit tesz: a nép pápája.

Ezzel összefüggésben megemlítette, hogy Ferenc pápa hétfőn bekövetkezett halála hirtelen, mégis nem volt teljesen meglepő, hiszen a Vatikán már korábban is felkészült erre a lehetőségre.

A szakértő megjegyezte: "Bár nem volt lehetőségünk megmondani, hogy 2025-en belül pontosan mikor következik be ez a változás, a pápa egészségi állapota rendkívül súlyos volt, még azokon a tényeken túl is, amelyeket a Szentszék a közvélemény elé tárt a betegségének idején."

Kiemelte, hogy a Vatikánban „nem számítottak arra, hogy hétfőn bekövetkezik, de általánosságban véve nem volt teljesen váratlan.” Hozzátette, hogy a legnagyobb nehézséget az okozta, hogy ezt a húsvéti időszakra időzítve senki sem várta. Rámutatott arra is, hogy a Szentszék körül még mindig érezhető némi zűrzavar a helyzettel kapcsolatban.

A szakértőt arról is kérdeztük, hogy a pápaesélyes bíborosok, vagyis a papabilek közül kinek lehet igazán nagy esélye arra, hogy Szent Péter trónjára emeljék. Andrea Gagliarducci válaszában elmondta: ezt azért is nehéz most megmondani, mert a bíborosok egy része még csak a napokban érkezik meg Rómába.

Ahogy említette, kedden már több mint hatvan bíboros érkezett meg az Örök Városba, azonban sokan még csak később csatlakoznak a 135 bíboros közül, akik részt vehetnek a pápaválasztó konklávén. Ezek a bíborosok még nem gyűltek össze, és amíg ez nem történik meg, rendkívül nehéz megjósolni, ki lesz az új pápa - tette hozzá. Ugyanakkor hangsúlyozta:

Parolin bíboros nem csupán egy jelölt a pápai székért; az utóbbi években jelentős pozíciókat töltött be a Vatikánban, és sokan nagy tisztelettel tekintenek rá. Képességei révén potenciálisan egyfajta „normalizáló” és középutas pápaként is megjelenhet. Ezzel szemben nem rendelkezik olyan erős médiaszemélyiséggel, mint Ferenc pápa, ami sokak szerint előnyös lehet a számára; sokkal visszafogottabb stílusú. A szakértő megjegyezte, hogy az aktuális helyzetben bárkinek lehet esélye a pápai cím elnyerésére, mivel Rómából nehéz átlátni a bíborosok gondolatait - különösen a „nem nyugati” prelátusok esetében, akik különböző kérdésekben eltérő álláspontot képviselnek.

Andrea Gagliarducci véleménye szerint a jelenlegi helyzetben a legfontosabb szempont az lehet, hogy kik a legnagyobb népszerűségnek örvendő bíborosok, hiszen a többi bíboros valószínűleg őket fogja támogatni a szavazások során. Ezzel kapcsolatban négy konkrét nevet említett, az alábbi sorrendben:

A magyar bíboros esélyeit fokozhatja, hogy sokan még mindig élénken emlékeznek a 2021-es budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusra, ahol Ferenc pápa is tiszteletét tette a fővárosban. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a szóban forgó nevek leginkább a "nyugati" jelöltek közé tartoznak, és egyelőre nem tisztázott, hogyan vélekednek a Rómától távolabb található bíborosok.

A szakértő emellett - a kérdésünkre reagálva - kifejtette véleményét Erdő Péterrel kapcsolatban is:

Mint mondta, szerinte Erdő Péter sok szempontból alkalmas erre a feladatra - például megfelelő a kora, tehát nem túl idős, nem túl fiatal, és elismert kánonjogász, ami most különösen hasznos lenne az egyháznak. Ezeknek tükrében fennáll a lehetőség, hogy megválasztják, de most még nehéz lenne előrejelzésekbe bocsátkozni - szögezte le Andrea Gagliarducci.

A szakértő a lapunknak tett nyilatkozatában kiemelte, hogy Ferenc pápa mély szeretettel viseltetett a magyar nép iránt. Nem meglepő, hogy az első budapesti látogatásának után vágyott arra, hogy másodszor is visszatérjen a fővárosba, ami 2023-ban megvalósult. Mint fogalmazott, az eucharisztikus kongresszus során az egyházfőt lenyűgözte a magyarok vallásos elkötelezettsége és mély spiritualitása, valamint az a szenvedély, ahogyan az emberek imádságos lelkülettel fordultak Istenhez.

A 2023-as látogatás során a személyes kapcsolatok is nagy szerepet játszottak – fogalmazott a szakértő. Novák Katalin köztársasági elnök rendkívül meggyőzően fejezte ki a szándékát Ferenc pápa felé, hogy örömmel látnák őt újra Budapesten. "Különösen kedvelte Magyarországot, élvezte az ott töltött időt, és egy tartalmas élménycsomagot vitt magával a látogatás után" – tette hozzá a Vatikánnal foglalkozó szakember.

Andrea Gagliarducci utalt arra, hogy a temetés után egy kilencnapos gyászidőszak várható, és azt követően rendezik meg a konklávét. Ezzel kapcsolatban elmondta, hogy szerinte nem fog sokáig tartani az esemény. Mint emlékeztetett, Ferenc pápát 2013-ban nagyon hamar, mindössze két nap alatt választották meg. Ennél szerinte most valamivel több idő kell majd a döntéshez, de valószínűleg a mostani konklávé sem lesz több három-négy napnál - fogalmazott.

Hozzáfűzte: ennek a helyzetnek csupán egy oka van, mégpedig az, hogy "a bíborosok tisztában vannak vele, hogy az emberek kívülről úgy vélik, megosztottak. Így hát sietni fognak", hogy a lehető leghamarabb meghozzák a döntést, amelyre a rájuk nehezedő pszichológiai nyomás sürgeti őket.

Ahogy említette, nem kizárt, hogy a pápaválasztás megkezdése előtt valamilyen politikai kompromisszum jön létre. Amennyiben ez megtörténik, a konklávé első két napjának eseményeiből lehet majd következtetni a folyamatok gyorsaságára.

Andrea Gagliarducci véleménye szerint Ferenc pápa egyházfősége olyan paradoxonokkal terhelt időszakot ölel fel, amelyben számos ellentmondás feszül egymás mellett. Amikor arról kérdezték, hogyan foglalná össze Ferenc pápa pápaságát, kifejtette, hogy a katolikus egyház vezetőjeként betöltött szerepe nem mentes a bonyolult és sokszor ellentmondásos helyzetektől.

"A paradoxonok pápája volt. Bármi lehetett, és annak az ellenkezője is" - mondta, felhozva példaként Ferenc pápának az abortusszal kapcsolatos állásfoglalásait. Hozzátette: ez nem véletlenül volt így.

- fogalmazott, megjegyezve, hogy szerinte Ferenc pápának sem lenne ellenére, ha így őrizné meg őt az emlékezet.

Andrea Gagliarduccitól végül azt is megkérdeztük, hogy véleménye szerint mennyire lesz nehéz feladata a következő pápának.

"Senki sem fordul a Szentszékhez iránymutatásért" - mondta a szakértő, aki példaként említette az ukrajnai és a gázai konfliktusokat, hangsúlyozva, hogy ezek a válságok a nemzetközi közvélemény figyelmét is elkerülik a vallási vezetők tanácsaitól.

Hozzátette: bizonyos kérdésekben az egyház még tudott közvetíteni - például abban az esetben, amikor több száz kubai politikai foglyot engedtek el pár hete a Vatikán közreműködésének is köszönhetően -, de az az eset is elsősorban inkább a politikusok egyezsége volt megfogalmazása szerint.

Andrea Gagliarducci véleménye szerint a Vatikán számára a kultúra, a történelem és, ami a legfontosabb, Jézus Krisztus tanításainak kiemelése lehet az a kulcs, amellyel változást generálhat. E témában példaként említette a franciaországi katekumenális mozgalom "robbanásszerű" fejlődését, amely során az utóbbi időben rekordszámú ember döntött a keresztség mellett, különösen a húsvéti időszakban.

- összegezte véleményét Andrea Gagliarducci.

Kiemelt kép: Ferenc pápa holttestét 2025. április 23-án a Szent Péter-bazilikába szállítják. A római katolikus egyház vezetője húsvéthétfőn, április 21-én, 88 éves korában távozott az élők sorából. A bazilikában három napon át ravatalozzák fel, ahol a hívek búcsúzhatnak tőle. (Fotó: MTI/EPA/ANSA pool/Alessandro Di Meo)

Related posts