Ezekben a filmekben Timothée Chalamet olyan emlékezetes alakításokat nyújtott, amelyek előrevetítették a szupersztárrá válását, és ma, a születésnapján éppen itt az ideje, hogy megemlékezzünk erről a tehetséges színészről!


Tudtad, hogy Timothée Chalamet nemcsak Ed Harris filmjeiben tűnt fel, hanem Christian Bale-lel is forgatott egy westernt? Ráadásul ma ünnepli a 29. születésnapját! Érdekes, hogy ilyen fiatalon már ennyi sokszínű szerepet magáénak tudhat.

Korunk töredezett, egyre megosztottabbá váló nyilvánosságában kevés olyan közös pont van, amely a társadalmon átívelve számos - ha nem az összes - réteg számára hivatkozásként szolgálhat. Timothée Chalamet, korunk egyik legmegérdemeltebben sztárolt, legszélesebb körben kedvelt színésze viszont mindenképp egy ilyen pont - és ehhez még szemtelenül fiatal, mindössze 29 éves.

Luca Guandanigno drámája, a Szólíts a neveden, egy igazi mérföldkő volt a színész karrierjében, amely révén a filmes világ reflektorfényébe került. Azóta a mainstream közönség, a fesztiválkedvelők és a legelragadtatottabb művészfilmesek, sőt még a sci-fi rajongók is felfedezték maguknak. Ráadásul a Kyle Jennerrel ápolt kapcsolata annyira felkeltette az érdeklődést, hogy még azok is felfigyeltek a nevére, akik a kultúra világát leginkább csak a bulvárlapok oldalain ismerik. A színész tehát nemcsak a művészi körökben, hanem a hétköznapi közönség körében is komoly népszerűségnek örvend.

Alábbiakban azokat a filmeket gyűjtöttük viszont össze, amelyekben kevesebben láthatták - vagy ismerhették fel - Chalamet-t. Ez valószínűleg azért van így, mert ezek az alkotások vagy korábban, vagy egy évben jöttek ki a Szólíts a nevedennel, így nem biztos, hogy mindenki fejből vágta volna a színész nevét. Így valószínűleg képes lesz újdonságot mutatni a lista:

"Micsoda? Hát az Interstellarban nem is szerepelt, emlékeznék rá!" - nagyjából ez volt az első reakcióm, amikor pár éve valaki rámutatott, hogy Christopher Nolan agyhajlítós scifi-eposzában feltűnik a későbbi világsztár. Aztán rádöbbentem, hogy ez tényleg így van: igaz, pont azt a karaktert játssza, akivel a legsanyarúbban elbánik a forgatókönyv: Tomot, a Matthew McConaughey által alakított Cooper fiát.

Az utóbbi években a karakter több alkalommal is gúny tárgyává vált, mivel a cselekményben meglehetősen csekély szerepet kap. Ez különösen szembetűnő, hiszen a történet középpontjában a család és a nagybetűs Szeretet áll, ahol sokkal inkább a húga, Murph és az apja közötti kapcsolat kap hangsúlyt. Olyan érzésünk támadhat, mintha Cooper valójában jobban vonzódna az egyik gyermekéhez, mint a másikhoz. Ez a dinamika pedig nem változik meg akkor sem, amikor a film második felében a gyerekek már felnőttek, és Tom szerepét Chalamet helyett Casey Affleck formálja meg. Tehát nem feltétlenül Chalamet teljesítménye az, ami miatt érdemes újra megnézni a filmet, de legközelebb, amikor leülünk elé, figyeljünk arra, hogy mikor merül el a gondolataiban ez a tehetséges fiatalember a háttérben.

Jason Reitman 2014-es filmje, bár nem aratott olyan mértékű sikert, mint korábbi dramedy munkái, mégis figyelemre méltó darabja a digitális világ kihívásainak. Az ensemble-dráma nem csupán a közösségi média korai éveinek szorongásait tárja fel, hanem azt is bemutatja, hogy Timothée Chalamet már 19 évesen képes volt kiemelkedő teljesítményt nyújtani. A film igazi kordokumentumként szolgál, mely rávilágít, milyen hatással volt a technológiai forradalom a fiatalok életére és a társadalmi kapcsolatokra.

A film végső változatából sajnos kivágták a színész legtöbb jelenetét, így az utóbbi szempont talán nem is jött át annyira a nézőknek, mint későbbi, sztárcsináló alakításai során. A Férfiak, nők és gyerekekről inkább az ekkor szintén pályakezdő Ansel Elgort alakítása ugorhat be fejből, aki ugyanebben az évben a Csillagainkban a hiba című filmmel lett sztár. Fun fact: mielőtt mindketten híresek lettek, Elgort és Chalamet egy középiskolába jártak.

A James Franco és Ed Harris által megtestesített karakterekkel tarkított bűnügyi dráma egy igazi történetre épül, és a film középpontjában egy író, Stephen Elliott (Franco) és egy börtönben raboskodó gyilkos (Harris) különös kapcsolata áll. A köztük kialakuló interakciók mélyrehatóan befolyásolják Elliott életét, miközben a börtönélet és a gyilkosság körüli jogi procedúrák felébresztenek benne rég elfeledett, gyermekkori traumákat. A drogfüggőséggel küzdő író életének ezen sarkalatos pillanatai révén nemcsak saját múltjával néz szembe, hanem az identitása újragondolására is kényszerül.

Éppen ezért kulcsfontosságú az A24 stúdió filmjében Timothée Chalamet szerepe, aki Elliott fiatalkori énjét játssza. A hányatott gyerekkorú szerző karaktere talán a legtöbb rétegű szerep, amit a színész sztárrá válása előtt alakított (igaz, egyelőre Francóval közösen), így hibái ellenére sem érdemes kihagyni az Agydopping naplókat. Ha mást nem is ér el a film, azt mindenképp bizonyította, hogy Chalamet-t nem kell félteni a komplexebb, komolyabb karakterek megformálásától sem.

A Chalamet által megformált karakter a legújabb road movie-ban, amely egy évvel az Agydopping naplók után érkezett, ismét egy problémás tinédzser bőrébe bújik. Azonban ezúttal a szerepe jóval hangsúlyosabb: Billy, akit alakít, kulcsszereplője a történetnek, amely egy fiatal tanárnő (Lily Rabe) és diákjai közötti dinamikát járja körül. Chalamet karaktere kifejezetten próbára teszi a pedagógust, és a film finoman céloz arra, hogy a kapcsolatuk talán túlmutat a megszokott diák-tanár viszony keretein.

A premier után a Miss Stevens című filmről leginkább a címszerepet megformáló Rabe emelkedett ki a nézők emlékezetében. A New York Times dicsérő kritikájában is ő kapta a legnagyobb elismerést, ráadásul az SXSW fesztiválon különdíjat is nyert. Ugyanakkor a film színvonalát jelentősen növeli Chalamet lenyűgöző teljesítménye, aki a legfontosabb mellékszereplőként játszik. Szerepe révén egyre mélyebb hatást gyakorol a már eleve instabil mentális állapotú tanárnőre, így a két karakter kapcsolata adja a film egyik legérdekesebb és legmeghatározóbb elemét.

A kritikusok szerint a szereplőgárda volt a Forró nyári éjszakák című krimi legnagyobb erőssége, akik az átlagos sztorit is képesek voltak megtölteni energiával. Nem is csoda: ezúttal nem epizód- vagy mellék-, hanem főszerepben láthatjuk Chalamet-t problémás tinédzserként. Ezen a ponton valószínűleg rutinból hozta ezt a karaktertípust, most épp a drogdílernek álló, zárkózott fiatal, Daniel szerepében. Ezt az alkotást már egyértelműen az ő karizmája tartotta egyben, és változtatta a sokezredik bűnügyi thrillerből egy emlékezetes filmmé.

A felnövéstörténetet nem csupán a női főszereplő miatt érdemes újra felfedezni. A szerepet Maika Monroe hozza életre, aki idén a Longlegs - A rém című filmben felejthetetlen macska-egér játékot játszott Nicolas Cage-dzsel.

Related posts