A hazai szakértők jelenleg ezeket a részvényeket tartják vonzó befektetési lehetőségnek.


Decemberben elmaradt a már megszokott Mikulás-rali, köszönhetően a Fed szigorúbb monetáris hangvételének. A részvénypiacok visszaesése óvatosabbá tette a hazai portfóliómenedzsereket, de azért van egy régió, ahol még mindig látnak jó beszállási pontokat. Az utóbbi hetek mozgásaira, illetve a jövő évi kötvénykibocsátásokra reagálva a hazai kötvénykitettséget is visszavágták a magyar profik a friss portfólióajánlókban, és elárulták azt is, milyen sorsot látnak a forint előtt 2025-ben.

A "Portfólióajánló-sorozatunk" keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló modellportfóliót. Az ajánlók a decemberi helyzetnek megfelelően készültek el, a felmérésünkben tíz alapkezelő szerepeltette magát. A portfólióajánlókat a következő cégek bocsátották rendelkezésünkre: Accorde Alapkezelő, Apelso Capital, Equilor Alapkezelő, Erste Alapkezelő, Gránit Alapkezelő, Hold Alapkezelő, MBH Alapkezelő, OTP Alapkezelő, Raiffeisen Alapkezelő, VIG Alapkezelő.

Decemberben elmaradt a Mikulás-rali, a kockázatos eszközök szinte mind lejjebb zárták a hónapot, legfőképp az amerikai költségvetéssel kapcsolatok visszaerősödő félelmek miatt, ráadásul az év végi allokációs hatások sem feltétlen a részvények oldalán állnak az erős évet követően - írják friss ajánlóikban a hazai portfóliómenedzserek.

Bár a december elején tapasztalt hangulat kezdetben mérsékelten kedvező volt, a Fed szigorúbb megnyilatkozása gyorsan megváltoztatta ezt a képet. A kötvénypiacok, különösen a hosszú távú hozamok, a választások utáni szintek fölé emelkedtek (4,50% felett), míg az EURUSD árfolyama a 1,05-ös szintről 1,04 alá csúszott. A részvénypiacok is erőteljesen reagáltak a szigorúbb monetáris politikai irányvonalra.

Sokan úgy vélik, hogy az amerikai részvénypiac magas értékeltségi mutatói, különösen a technológiai óriáscégek esetében, komoly kockázatokkal járnak. E pozíciók számára potenciális veszélyt jelenthet, ha a japán jegybank az inflációs nyomás következtében tovább emeli a kamatokat. Ez a lépés csökkentheti a dollár-jen kamatkülönbözetet, ami – akárcsak 2024 augusztusában – jelentős volatilitást generálhat a részvénypiacokon.

Európában az EKB hozta a várakozások szerinti 25 bázispontos kamatcsökkentést, ami megegyezik a USA-beli mértékkel, viszont a jövő évi kamatpályákban nagy különbség mutatkozik: 50 vs 125 bázispont az EKB javára, ami az EURUSD árfolyamát még tovább tolhatja a paritás irányába. Az európai politikusok nagy figyelemmel várják az új amerikai elnök beiktatását, különösen a vámpolitika és az orosz-ukrán háború tekintetében - értékelik az eseményeket a szakértők.

Itthon az MNB most sem csökkentett kamatot és tartósan a jelenlegi kamatszint fennmaradását jelezte előre. A decemberi két hitelminősítői döntés során a Moody's negatív kilátás mellett nem változtatott a besoroláson, míg a Fitch negatívról stabilra javította a kilátást, ami jókora meglepetés volt, mivel a piac már beárazta a leminősítést. Az EURHUF árfolyama azonban csak néhány napig tudott fellélegezni, ugyanis az erősödő USD az EURHUF-ot a 408 körüli szintről ismét a 415-ös régióba tolta vissza.

Szinte bármely portfólió-ajánlóban találkozhatunk azzal a tanáccsal, hogy érdemes mindig egy kis forint short pozíciót fenntartani. Az amerikai alapkamat emelkedése nyomást gyakorolhat a feltörekvő piaci devizákra az év első felében. Néhány elemző szerint Trump hivatalba lépése váratlan fordulatokat hozhat a dollár árfolyamában, ami kedvezően hathat a forintra.

A decemberi piaci teljesítmény visszaesése ezúttal a hazai portfóliómenedzserek kockázatcsökkentő stratégiáit erősítette meg. A szakértők a pénzpiaci eszközök arányát növelték, miközben csökkentették a kötvény- és részvénykitettséget. Ugyanakkor az ingatlanpiac iránti elköteleződés is növekedett a hónap során.

A kötvények között csökkentették a hazai kötvények arányát, míg a részvények terén kizárólag a régiós részvénypiacon fedeztek fel új befektetési lehetőségeket.

A részletes elemzést szemügyre véve világosan kiderül, hogy jelentős átalakítások zajlottak a modellportfóliókban. Olyannyira, hogy a három legfontosabb kategória is átalakult.

A legnagyobb befektetési súlyok továbbra is a nemzetközi kötvényekben találhatóak, sőt, novemberhez képest még növekedett is a modellportfóliójuk aránya. Ezzel szemben a hazai kötvények, amelyek eddig a második legnagyobb részesedéssel bírtak, jelentős visszaesést mutattak. A harmadik helyet eddig elfoglaló fejlett piaci részvények szintén visszacsúsztak a negyedik pozícióba, miután egy komolyabb kitárazás történt. Ezen a területen az abszolút hozamú stratégiák léptek előtérbe, és átvették a helyüket.

Decemberben a régiós részvények és a pénzpiaci eszközök részesedése is növekedett.

A kockázatkerülőbb portfóliók létrehozása azt is magával hozza, hogy a pénzpiaci eszközök aránya visszatért a szeptemberi szintre, míg a kötvények részesedése a március körüli értékekre csökkent.

A pontosabb kép miatt érdemes elolvasni az alapkezelők egyedi portfólióajánlóit is, amelyben részletesen is kifejtik véleményüket az aktuális piaci helyzetről. Az egyes ajánlókat az alábbi linkeken közvetlenül is elérheti:

A portfólióajánlók fő feladata, hogy segítséget nyújtsanak a Portfolio olvasóinak a közepes kockázatvállalású, hosszú távú portfóliók kialakításában. Olyan fontos szempontokat emelnek ki, amelyeket érdemes mérlegelni a befektetések során. Fontos megjegyezni, hogy ezek a portfóliók csak tájékoztató jellegűek, és nem feltétlenül tükrözik az alapkezelők egyéni befektetési megközelítéseit.

A címlapkép egyedi illusztrációként szolgál. A kép forrása: Getty Images.

Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérlek, vedd figyelembe, hogy a következő információk jogi szempontból fontosak.

Related posts