Súlyos bizonyítékok támasztják alá Marcin Romanowski ellen a Magyarországon politikai menedékjogot igénylő személyek esetében.

Különböző anyagok között található ötven órányi hangfelvétel, melyeken a résztvevők a közbeszerzési folyamatok manipulálásáról, valamint a közpénzek pártpolitikai célokra való felhasználásáról folytatnak megbeszéléseket.
Bár Marcin Romanowski, a Magyarországon most menedékhez jutott egykori igazságügyi miniszterhelyettes, politikai üldözöttként próbálja feltüntetni magát, valójában csupán "kis hal" volt a 2015 és 2023 között hatalmon lévő nacionalista-populista Jog és Igazságosság (PiS) kormányában - állítja a 24.hu.
Ahogy korábban már beszámoltunk róla, a volt politikus ügye kapcsán a varsói magyar nagykövetet behívták, és a lengyel kormány kötelezettségszegési eljárást indítványoz az Európai Bizottságnál Magyarország ellen.
Varsóban behívták a magyar nagykövetet, mivel a korábbi miniszterhelyettes menedékjogot kapott.
A korrupciós vizsgálatok fókuszában nem is Marcin Romanowski, hanem a korábbi főnöke, Zbigniew Ziobro állhat, aki a PiS vezette pártszövetség radikális jobbszárnyának vezetője. Igazságügyi miniszterként Ziobro kulcsszerepet játszott a bírósági rendszer és az igazságszolgáltatás átalakításában, ami komoly jogállamisági konfliktusokhoz vezetett az Európai Unióval. Felmerült a gyanú, hogy a Ziobro vezette minisztériumban "összekeverték" a pártkasszát egy áldozatsegítő alap forrásaival. Romanowski helyzetét súlyosbította, hogy egyik beosztottja, Tomasz Mraz, aki az alapnál dolgozott lehallgatta őt. Az ötven órányi anyag vélhetően alátámasztja azt a gyanút, hogy Romanowski és más tisztviselők különféle bűncselekményekben vettek részt. A felvételeken olyan beszélgetések hallhatók, amelyekben a résztvevők a közbeszerzési eljárások manipulálásáról és a közpénzek pártpolitikai célokra történő felhasználásáról egyeztetnek.
A Le Monde már 2021-ben beszámolt arról, hogy Ziobróval szemben olyan vádakat fogalmaztak meg, miszerint pénzügyi forrásokat manipulált a választók támogatásának megszerzése érdekében. A lengyel számvevőszék, a NIK, már három évvel ezelőtt felfedte ezeket a visszaéléseket, különös figyelmet fordítva az áldozatvédelmi alapra a jelentésében. Az Igazságügyi Alap ügyével kapcsolatban eddig összesen 11 személy ellen merült fel gyanú. Márciusban a lengyel nyomozó hatóságok házkutatást végeztek Ziobróval kapcsolatban, aki éppen onkológiai kezelés alatt állt.
Gulyás Gergely megerősítette, politikai menedékjogot kapott Magyarországon Marcin Romanowski volt lengyel miniszterhelyettes