Február 1-jétől a gazdálkodók lehetőséget kapnak arra, hogy csatlakozzanak a krízisbiztosítási rendszerhez - számol be az Agrotrend.


Újra elérhetővé vált az önkéntes csatlakozás lehetősége a mezőgazdasági krízisbiztosítási rendszerhez, amely a gazdálkodók öngondoskodását segítő, innovatív megoldás a hazai mezőgazdasági kockázatkezelés terén - tájékoztatott Feldman Zsolt. Az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára felhívta a gazdálkodók figyelmét arra, hogy érdemes mérlegelniük a rendszerhez való csatlakozást, mivel az első évek tapasztalatai alapján jelentős támogatást nyújthat a résztvevőiknek a jövedelmi ingadozások csökkentésében.

A hazai mezőgazdasági krízisbiztosítási rendszer négy évvel ezelőtt, az Európai Unió keretein belül elsőként indult el. Az alapelv az, hogy ha egy mezőgazdasági termelő – legyen szó állattartásról, növénytermesztésről vagy kertészetről – jövedelme az adott évben a referenciaidőszak, azaz a megelőző három év átlagához képest, rajta kívül álló okok miatt 30%-nál nagyobb mértékben csökken, akkor jogosult lehet a jövedelemkiesésének legfeljebb 70%-át kompenzáló támogatásra. E kockázatkezelési intézkedés célja nem csupán az időjárási viszontagságok, mint például aszály, fagy vagy jégeső, hanem más, a termelést érintő kockázatok, például állat- és növénybetegségek által okozott bevételcsökkenés, illetve a termelési költségek emelkedésének mérséklése is. Az államtitkár elmondása szerint a gazdálkodók által a Krízisbiztosítási Alapba befizetett hozzájárulásokhoz vidékfejlesztési források is kapcsolódnak, ezáltal erősítve a rendszer fenntarthatóságát.

Felhívjuk a figyelmet, hogy a gazdálkodók számára a rendszerhez való csatlakozásra 2025. február 1. és február 28. között van lehetőségük. A csatlakozási kérelmet elektronikusan kell benyújtani a Magyar Államkincstárhoz. A gazdálkodók a csatlakozással három évre szóló tagsági jogviszonyt létesítenek, amely időszak alatt évente egy igazán kedvező mértékű pénzügyi hozzájárulást kötelesek teljesíteni a Krízisbiztosítási Alap számára.

A mezőgazdasági termelés kockázatai napjainkban egyre inkább felnagyulnak, így minden gazdálkodónak elengedhetetlen, hogy megfelelő kockázatkezelési intézkedéseket vezessen be. A részvétel fontossága kiemelkedő minden olyan gazdaság számára, amely az Agrárminisztérium által kínált agrárkár-enyhítési rendszer és a díjtámogatott növénybiztosítások mellett más, nem klimatikus eredetű kockázatok hatásait is szeretné minimalizálni. Ez a kockázatkezelési forma különösen hasznos lehet az állattartók számára, mivel egyszerű és hozzáférhető megoldásokat kínál a jövedelmi ingadozások mérséklésére.

Related posts