Fegyverkezés vagy vámfizetés – a kettő egyszerre nem megvalósítható?


Fotó: AFP / Ronny Hartmann - Egy NATO-hadgyakorlat Németországban 2024. március 26-án.

Az Európai Bizottság iparági vezetője, Stéphane Séjourné egyetértett azzal, hogy Európának többet kell befektetnie védelmi kapacitásaiba, de azzal érvelt, hogy ez lehetetlen lenne, ha Donald Trump kereskedelmi háborút indít Európával.

"Ezt nem tehetjük meg, ha kereskedelmi háború a küszöbünkön van, és a nemzeti költségvetések nem mindenhol képesek a védelmi költségvetést 3 százalék fölé emelni"

„Kiemelte Séjourné a France Internek adott interjújában, hogy a katonai kiadások megemelése elengedhetetlen lépés.”

A NATO jelenlegi álláspontja szerint a tagállamoknak a bruttó hazai termékük 2%-át kellene védelemre fordítaniuk. Azonban a júniusi hágai csúcstalálkozón várhatóan módosítani fogják ezt a célt, és a számot feljebb emelik.

Mark Rutte főtitkár a múlt héten kifejtette, hogy az új adat várhatóan meghaladja a 3 százalékot.

Az utóbbi időszakban Trump azt a véleményt fogalmazta meg, hogy a NATO-tagországoknak a bruttó hazai termékük több mint 5 százalékát kellene védelemre fordítaniuk. Ez a javaslat jelentős ugrást jelentene a jelenlegi 2 százalékos célkitűzéshez viszonyítva.

Trump 5%-os védelmi kiadási célját, amelyet jelenleg az Egyesült Államok sem tud teljesíteni, Olaszország és Németország irreálisnak tartja. Ezzel szemben néhány ország, például Lengyelország és Litvánia, támogatja ezt a célkitűzést, mivel már most is magasabb egy főre jutó védelmi kiadásaik vannak, mint a legtöbb NATO-tagállamnak – számolt be róla a Politico.

Related posts