Fletó pályafutása a diplomabotrány és a rendőri túlkapások árnyékában, egészen a lemondásáig.

Nem csupán az országos politikai színtéren betöltött szerepe teszi őt figyelemre méltóvá, hanem pécsi aktivitása is különleges vonzerőt ad neki. Gyurcsány Ferencet a város lakói gyakran csak Fletóként emlegetik, ami még inkább színesíti a róla kialakult képet.
A Magyar Szocialista Párt korábbi miniszterelnöke és a Demokratikus Koalíció nemrégiben távozó elnöke, Gyurcsány Ferenc, politikai pályafutását Pécsen indította, ahol fokozatosan meghatározó szereplővé vált.
Gyurcsány már az egyetemi évei alatt is jelentős hatással bírt.
A városban sokan csak "Fletóként" ismerik azt a politikust, aki itt végezte levelezőn a felsőfokú tanulmányait. Képzésének során a baloldali pártokhoz közel álló Mellár Tamás is oktatói feladatokat látott el. Egy korábbi interjúban mesélt arról, hogy az egyetemi környezetben telefonon figyelmeztették, hogy figyeljen oda, amikor Gyurcsány érkezik a vizsgájára.
Az egyetemi időszakai nem voltak mentesek a feszültségektől. Különösen emlékezetes maradt egy olyan eset, amely nagy port kavart, és a Dialógus Békemozgalom pécsi csoportjához fűződött. Pesty László "Egy hiteles ember" című filmjében a rendszerváltás előtti ellenzékiek osztották meg tapasztalataikat, felidézve, hogyan mutatkozott be a kommunista hatalom szolgálatában Gyurcsány Ferenc, aki akkoriban még csak az útját keresgélte.
Baranyai rendőrök voltak az áldozatok
A pécsi vonatkozások nem csupán a helyi ügyekre terjednek ki, hanem a 2006-os véres eseményekre is. Mint ahogyan azt sokan tudják, az őszödi beszéd körüli felháborodás következtében egy vandál csoport támadta meg a Magyar Televízió székházát. A helyszín védelmére egy baranyai rendőr századot is bevetettek, ám az akkori baranyai rendőr-főkapitány elmondása szerint a század tagjait eredetileg kiképzésre készültek vinni 2006 szeptemberében. E helyett azonban a tévészékház ostrománál találták magukat, ráadásul hiányos felszereléssel, gázálarc nélkül. Sokuknak még pajzs és sisak sem jutott - derült ki a budapesti büntetőper során, amely 2014-ben zajlott. A baranyai rendőrök közül többen súlyosan megsérültek az események során. Érdekesség, hogy az akkori igazságügyi miniszter, Petrétei József, szintén pécsi kötődésű volt.
A válasz mindezekre 2006. október 23-án érkezett, amikor a hatalom emberei, az azonosítószám nélküli rendőrök, brutalitásukkal a tömegeket sújtották az 56-os forradalom fél évszázados évfordulóján. Gyurcsány Ferenc, aki a rendőri erőszak idején sem mondott le, végül csak 2009-ben hagyta el a miniszterelnöki posztot.
Pécs városában Péterffyvel együttműködve.
Péterffy Attila pécsi polgármestert Gyurcsány Ferenc pártja támogatta a választásokon, neki is volt köszönhető, hogy a baloldali polgármestert megválasszák.