A hazai légiforgalmi irányítók egy mozgalmas évet könyvelhettek el.

Ez az adat 5,99 százalékos növekedés 2023-hoz képest, ami ugyancsak rekordévnek számított, és 21,08 százalékos emelkedés a Covid-világjárvány előtti, 2019. évi forgalomhoz viszonyítva. A csúcsidőszakban, július-augusztusban több mint 120 ezer repülőgépet kellett kezelnie a HungaroControl Zrt.-nek.
A légiforgalom jelentős része, körülbelül 84 százaléka, a Magyarország légterében átrepülő járművekből áll. Tavaly a HungaroControl szakértői mintegy 960 ezer repülőgépet irányítottak sikeresen.
Ez a számadat több mint 5 százalékos növekedést mutat az előző évhez képest, míg a 2019-es adatokhoz viszonyítva egy figyelemre méltó, 26,62 százalékos emelkedést jelent.
A Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér le- és felszálló repülőgépeivel kapcsolatban is emelkedést mért a HungaroControl 2024-ben. Emellett csaknem 60 ezer olyan kisrepülőgépet is kezelt a léginavigációs szolgáltató, amelyek a regionális, kisebb repülőterekről kerültek a légtérbe - ismertették.
A vállalat bejelentette, hogy az évről évre növekvő forgalom kezelésére megerősített kapacitásokkal készül, hogy biztosítsa a légi közlekedés biztonságát. Tavaly 9 légiforgalmi irányító hallgató sikeresen megszerezte szakszolgálati engedélyét, emellett 11 külföldi irányító csatlakozott a HungaroControl csapatához, míg 3 hazai szakember, aki ideiglenesen külföldön dolgozott, visszatért hazánkba.
Az előrejelzések szerint 2025-ben szintén erős forgalom várható, amelynek megfelelő kezelése érdekében számos további légiforgalmi szakmai, humán erőforrás és technológiai fejlesztést vezet be a szolgáltató.
Például említést nyert a meteorológiai asszisztencia folyamatos jelenléte a munkaterületen, a légtér logikai felépítésének optimalizálása érdekében végrehajtott átalakítások, valamint a Budapest Airporttal folytatott stratégiai együttműködés keretében megvalósított projektek - hangzott el a tájékoztatón.
A közleményben Turi Ferenc, a HungaroControl vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy folyamatosan dolgoznak azon, hogy csökkentsék a késéseket, és hatékonyan irányítsák az átrepülő, valamint a le- és felszálló járatokat. Számos intézkedést vezettek be és terveznek a jövőben is, hogy a légiforgalom zökkenőmentesen működjön.