Bár a generációs váltás elkerülhetetlen, a zeneiparban továbbra is a lázadók határozzák meg a stílusokat és irányokat.
A hetvenes években a televízió képernyőjén feltűntek az első különleges effektek, amelyek valóban varázslatos élményt nyújtottak a nézőknek. Eközben a zeneipar is felfedezte a sci-fi univerzuma által nyújtott inspirációk gazdag tárházát, új hangzásokat és stílusokat teremtve ezzel.
Azt nem lehet állítani, hogy a glamrock excentrikus fellépőruhái széles körben megjelentek az utcai viseletben, ugyanakkor rengeteg tervezőt inspiráltak és inspirálnak a mai napig. Ennek egyik mellékága volt a goth stílus, a sötét és komor zene pedig tökéletes alapjául szolgált a tervezőknek. Teljesen fekete öltözékek, smink, sötét rúzs, ami szintén újra és újra előjön, most éppen a Wednesday című sorozat sikere miatt.
A kilencvenes évek feszültségei és szorongása adta táptalaját a grunge mozgalomnak, amelynek zászlóvivője a Nirvana volt. Kurt Cobain kinyúlt pulóverei és elnyűtt tornacipői villámgyorsan a fiatalok lázadásának szimbólumává váltak, egyfajta válaszként a kommercializált társadalomra. Az ő stílusuk és zenei üzenetük mélyen megérintette a tinédzsereket, akik ebben a kifejezésformában találták meg a saját frusztrációik és érzéseik hangját.
A logózott melegítők, bő szárú farmerek és sportmezek már nem csupán az utcai stílusban hódítanak, hanem a kifutók világában is megjelennek, új dimenziót adva a divatnak.
A kilencvenes években bontogatta szárnyait a rave-kultúra, amely az elhagyott raktárak sötét sarkaiban kelt életre. Ezek a bulik nem csupán zenei élmények voltak, hanem igazi vizuális extravagázsok, ahol a vibráló fények és futurisztikus ruhák uralták a teret. Az EDM-partik jellegzetességei között ott sorakoztak a csillogó kiegészítők, az UFO-szerű szettek és a merész bikinik, amelyek a kétezres években ismét felbukkantak a színpadon. A 2020-as években pedig a zene és a divat határvonalai kezdtek elmosódni, olyan ikonikus előadókkal, mint Dua Lipa és Harry Styles, akik újraértelmezik a nemi szerepeket, és egy új, szabadabb önkifejezést hirdetnek.
Elvis Presley kétségtelenül a zenetörténet egyik legnagyobb ikonja, akinek hatása messze túlmutat a zenei színtéren – a divat világában is mérföldkőnek számít. A New York Times megjegyezte, hogy ízlése a burzsoázia eleganciáját tükrözte, de emlékezetes öltönyei, mint például az aranylamé, amelyet menedzsere, Tom Parker a rodeószabó Nudie Cohntól rendelt, azonnal a popkultúra szimbólumává váltak. Elvis stílusa nem csupán saját korának divatját formálta, hanem olyan neves divatházakat is inspirált, mint a Versace, a Cavalli és a Gucci. Megjelenése a radikális genderstílusok első hullámának egyik úttörőjeként is számon tartott, hiszen bátran vegyítette a férfias és nőies elemeket, ezzel új utakat nyitva a divatban és a társadalmi normákban egyaránt.
az ötvenes években amerikai férfiak nem viseltek fényes öltönyt, és a hajukat sem festették.
Olyan művészekre volt jelentős hatással, akik később maguk is stílusikonokká emelkedtek, mint például David Bowie, Prince, vagy éppen Harry Styles.
Punk never dies, azaz a punk sosem hal meg, tartják a stílus követői, és ez különösen igaz a divatra is. Malcolm McLaren és Vivienne Westwood építette fel a stílust közös londoni butikjukban, és a punk stíluselemei azóta is halhatatlanok. Olyan divatházakban is megtalálják a helyüket, mint például a Dior, Thierry Mugler, Jean Paul Gaultier vagy Zandra Rhodes.
A kezdeti meg jelenést valószínűleg New Yorkból importálták, a Rolling Stone magazin szerint McLaren a hetvenes években Richard Hell koncertjein látta, hogy az énekes széttépi a pólóját, majd biztosítótűkkel tűzi össze, és a tüskés hajviselet is tőle indult, majd lett belőle mozgalom Londonban, ahol semmi nem lehet sikeres, ami unalmas.
Tizennégy - tizenkilenc éves tagjai vagy a szüleik nem voltak tehetősek, így házi megoldásokkal kellett kitalálni, hogyan tudják kifejezni magukat, ebbe pedig a pólóvagdosás és a biztosítótű, a szegecsek vagy a bőrpántok a nadrágokra varrva, és a kísérletezés a divattal tökéletes lehetőséget szolgáltattak arra, hogy felháborító legyen a megjelenés.
A bőrdzseki a Ramones hatására lett népszerű, Westwoodék Sex nevű boltjában pedig elkezdtek polgárpukkasztó, viszonylag olcsón beszerezhető pólókat nyomtatni - amelyek ma már vagyonokba kerülnek, de utat nyitottak a zenekaros pólók divatjának is, és a fényes lakk- és bőrnadrágok is örök darabként vannak jelen a mai divatban.
Kevés férfi inspirálta annyira a divatvilágot, mint David Bowie, aki öltönyös-bakancsos stílussal indult, majd találkozott Lindsay Kemp avantgárd művésszel, és sokan ekkorra teszik Ziggy Stardust születését, vagy ahogy a Guardian írja, Bowie elkezdett művészetet alkotni a ruháiból. Az 1970-es The Man Who Sold the World című lemezének angliai kiadásán már az a "férfi ruha" látható, amit egyébként Michael Fish, a modern nyakkendő készítője tervezett, és ami elindította az énekes androgün stílusát.
Az igazi forradalom akkor következett be, amikor Kansai Yamamotóval találkozott, aki megálmodta azokat a kimonókat és unitardokat, amelyek Bowie Ziggy Stardust- és Aladdin Sane-korszakának ikonikus megjelenését meghatározták, ezzel pedig életre keltette a glamrock stílust. Amikor Hedi Slimane átvette a Saint Laurent vezetését, kijelentette, hogy Bowie volt a legfőbb ihletforrása a divat világában, ami elindította a férfi divat egyik legizgalmasabb korszakát, amely még ma is visszatükröződik számos kifutón.
Amikor Madonna Jean-Paul Gaultier ikonikus fűzőjében lépett a színpadra, világossá tette a női popelőadók számára, hogy a női szexualitás kifejezése nemcsak lehetséges, hanem művészi döntéseik szerves része is lehet.
A lázadás továbbra is formálja a divat világát, legyen szó a merész állásfoglalásokról, mint Lady Gaga ikonikus húsruhája, Harry Styles nemi határokat ledöntő kollekciója, vagy a Gossip és később Lizzo által hirdetett testpozitivitás, amelyet szemet gyönyörködtető ruhákban öltöztettek. Emellett a vörös szőnyegen feltűnő, merészen érzéki pucérruhák is a provokáció és az önkifejezés új szintjét képviselik.