A GEOrgPOLITIKA keretein belül Németország egy különös válsághelyzettel néz szembe, hiszen a migrációs helyzet sokkolóan hatott az országra. Münchenben pedig Soros által támogatott szervezetek demonstráltak a migránsok mellett, kifejezve szolidaritásukat
GEOrgPOLITIKA - Németország válságos időszakot él meg, miközben Münchenben Soros által támogatott szervezetek a migránsok mellett tüntettek. Georg Spöttle 2025. február 14-i írása rávilágít a politikai feszültségekre és a társadalmi megosztottságra, amely a migrációs helyzetből fakad. A demonstrációk hátterében a globális politikai érdekek és a helyi lakosság félelmei állnak, ami tovább bonyolítja a német belpolitikai tájat.
A 24 éves afgán férfi, aki tegnap a ver.di szakszervezet demonstráló tömegébe hajtott, és ezzel 30 embert megsebesített, már négy éve el kellett volna hagynia az Európai Unió területét. A hatóságok azonban, a kitoloncolás helyett, lehetőséget adtak neki, hogy Németországban maradhasson, sőt, az elutasított menedékkérelme ellenére munkavállalási engedélyt is kiállítottak számára. Az elkövető ebben az időszakban biztonsági őrként dolgozott.
Miközben az érintett családok jogosan vetik fel a kérdést, hogy miért engedi meg az állam, hogy migránsok milliói érvényes papírok nélkül éljenek közöttünk és bűncselekményeket kövessenek el, Soros által támogatott szervezetek csütörtök este tüntetést tartottak Münchenben. A demonstráció mottója "München színes", míg a résztvevők hangos "El a kezekkel a menekültektől!" felkiáltással fejezték ki álláspontjukat, ezzel megjelenítve a város sokszínűségét.
A polgármesteri hivatal a közelmúltban intézkedett a betonkockák elhelyezéséről a sétálóutcák környékén, célja a hasonló merényletek megelőzése. Az ilyen támadásokat követően gyakran előfordul, hogy valaki utánzással próbálkozik, általában eltérő motivációkkal. A rendőrség őrizetbe vette a merénylőt, és a bíróság elrendelte a letartóztatását. Az eddigi nyomozati eredmények nem támasztják alá, hogy szélsőséges iszlamista háttere lenne. Mindössze egy régebbi Facebook-bejegyzése található, amelyben a "Allah segíts rajtunk" kifejezés szerepel. Az adathordozói elemzése és ismeretségi körének felmérése jelenleg is zajlik.
Münchenben ma veszi kezdetét a biztonsági konferencia, amelyen hatvan ország vezetői gyűlnek össze. Bajorország kormányát különösen érzékenyen érinti a hír, miszerint gázolásos merényletre került sor. A rendőrség szóvivője hangsúlyozta, hogy eddig nem találtak kapcsolatot a konferencia és az eset között. Az viszont nyilvánvaló, hogy két héttel a választások előtt egy ilyen súlyú támadás kedvező helyzetet teremt az AfD vezetője, Alice Weidel, valamint Friedrich Merz (CDU) számára, akik radikális változásokat sürgetnek a migrációs politikában. A "Junge Freiheit" konzervatív lap pedig egyértelműen Angela Merkel múltbeli kormányzati döntéseit okolja az elmúlt években történt támadásokért.
A müncheni konferencián orosz, amerikai és ukrán politikai vezetők gyűlnek össze, hogy a lehetséges tűzszünetről folytassanak eszmecserét. Scholz német kancellár találkozót kérvényezett J.D. Vance amerikai alelnöktől, ám az elutasította, mondván, hogy már egy hosszabb tárgyalást egyeztetett Friedrich Merz-szel. Egy amerikai szenátor pedig megjegyezte, hogy nem látja értelmét Scholz-szal való beszélgetésnek, hiszen úgy véli, hogy a kancellárnak már csak napjai vannak hátra a hivatalában.
Zelenszkij hiába várta Trump telefonját, amely talán új irányt adhatott volna a két ország kapcsolatának. Az ukrán elnök reménykedett, hogy a volt amerikai elnök közvetlenül is kifejti véleményét a helyzetről, de a hívás elmaradt, ezzel is jelezve a politikai diskurzusok kiszámíthatatlanságát.
Donald Trump amerikai elnök nem gondolja, hogy először Volodimir Zelenszkijt kellett volna felhívnia - ezt újságíróknak nyilatkozta a Fehér Házban.
Valaki megjegyezte, hogy elsőként Zelenszkijt kellett volna felkeresnem. Én azonban nem osztom ezt a véleményt.
- hívta fel a figyelmet Trump.
Úgy értem, ki kell derítenünk, hogy Oroszország akar-e alkut kötni vagy sem. Tudom, hogy Zelenszkij alkut akar kötni. De most már tudom, hogy Oroszország is alkut akar kötni
- fejtegette.
Putyin és Trump szerdán egy 90 perces telefonbeszélgetést bonyolítottak le. A két vezető az ukrajnai konfliktus megszüntetéséről, a két ország közötti kapcsolatok fejlesztéséről, valamint számos egyéb fontos témáról folytattak eszmecserét. Megállapodtak abban, hogy folytatják a kapcsolattartást, és terveik között szerepel egy személyes találkozó megszervezése is. Ezt követően Trump egy rövid telefonhívást bonyolított le Zelenszkijjel is.
Kép forrása: MTI/AP/DPA/Christoph Trost
Facebook hozzászólás
Kapcsolódó témákmerényletmigrációMünchenSorosVezető