Az egészséges étkezés alapvetően fontos az életminőség javítása szempontjából, de néha a túlzott figyelem az étkezési szokásainkra egészségügyi problémákhoz vezethet. Az orthorexia, vagyis a túlzott egészségtudatosság jelensége, fokozatosan életveszélyess


Szeretnéd tudni, hány olyan ember él az országban, aki veled egyidős? Egy gyors pillantással könnyedén megtudhatod!

Egyre többen követik szélsőségesen az úgynevezett tiszta étkezés (clean eating) diétát, amelynek során csak organikus, bio vagy éppen kizárólag általuk egészségesnek hitt ételeket esznek.

A Semmelweis Egyetem kutatása szerint például a divatmodellek több mint harmada hajlamos lehet az egészségesétel-függőségre, pedig az úgynevezett orthorexia nervosa akár súlyos egészségügyi problémákhoz is vezethet.

Az egészséges életmódra való törekvés sokak számára az egyik legvonzóbb újévi fogadalom, ám dr. Bogár Nikolett, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének evészavarokat vizsgáló PhD-hallgatója hangsúlyozza, hogy a kezdeti lépések megválasztása kulcsfontosságú. Az elhatározás mellett a megközelítés módja is meghatározó szerepet játszik abban, hogy valóban sikeresek legyünk az egészséges életmódra való áttérés során.

Az orthorexia nervosa (ON) egy különös jelenség, amely az egészséges táplálkozás iránti kényszeres vonzalommal jár. Bár először 1997-ben fogalmazták meg, a szakmai közvéleményben a mai napig megosztott vélemények övezik. E kórkép leginkább az evészavarok és a kényszerbetegségek határvonalán helyezkedik el, felvetve a kérdést, hogy hol húzódik a határ a tudatos táplálkozás és a kóros étkezési szokások között.

A betegek gyakran nem a mennyiségre, hanem a minőségre helyezik a hangsúlyt az étkezéseik során. Csak azokat az alapanyagokat és ételeket fogyasztják, amelyeket saját maguk egészségesnek tartanak. Azonban ezek a választások, amelyek többnyire szubjektív megítélésen alapulnak, dietetikai szempontból nem mindig bizonyulnak helyesnek vagy megfelelőnek.

- Ha valaki egyfajta alapanyagot, például csak halat, zöldséget, vagy éppen zöld színű, nyers vagy kizárólag szénhidrátmentes ételt fogyaszt, ugyanúgy hiánybetegségek léphetnek fel nála, mint az ételek mennyiségét korlátozó evészavaroknál, hiszen ugyanúgy nem visznek be elegendő tápanyagot, vitamint ásványi anyagot, fehérjét vagy szénhidrátot - magyarázza dr. Bogár Nikolett, aki szerint bizonyos szakmákban és társadalmi rétegekben az egészségesétel-függőségre való hajlam még gyakoribb.

A Semmelweis Egyetem szakértői egy nemzetközi kutatás keretében, a világon elsőként, a divatmodellek egészséges ételek iránti függőségre való hajlamát tanulmányozták az Eating and Weight Disorders - Studies on Anorexia, Bulimia and Obesity című folyóiratban.

A kérdőív alapú kutatásba bevont női manökenek több mint 35 százalékánál mutattak ki ON-ra utaló jeleket, de a főleg fiatal egyetemistákból álló kontrollcsoport tagjainak több mint egyötöde is hajlamos volt az ilyen típusú addikcióra.

A kutatásunk során a kérdések egy része az egészséges táplálkozással kapcsolatos pozitív érzésekre helyezte a hangsúlyt. Az eredmények azt mutatják, hogy a modellek és a kontrollcsoport tagjai egyaránt 95 százalékos arányban magas pontszámot értek el. Ez arra utal, hogy az egészséges étkezés mára olyan társadalmi normává vált, mint korábban a karcsú testalkat. Ennek következtében az ilyen jellegű függőségek gyakran rejtve maradnak, mivel a társadalom által elvárt és elfogadott egészséges életmódhoz kapcsolódnak - emeli ki a kutató, aki maga is tapasztalt divatmodell volt.

Figyelmeztető jel lehet, ha valaki annyira a helyes táplálkozásra összpontosít, hogy ez már az életének más aspektusait is kedvezőtlenül befolyásolja. Például, ha valaki az étkezési szokásait állítja a középpontba, és emiatt lemond baráti összejövetelekről, vagy nem vesz részt családi ünnepségeken, mint például a karácsonyi parti vagy a közös ebéd. Ha az étkezési rutinja olyan rigid, hogy a kisebb változások vagy a spontaneitás okozta stresszt eredményez, akkor érdemes elgondolkodni az egyensúly megtalálásán.

A nem elegendő vagy nem megfelelő tápanyagbevitel első jelei közé tartozhat a haj elvesztése, a körmök gyengülése és töredezése, a menstruációs ciklus zavarai, valamint a fáradtság és levertség érzése. Emellett súlyosabb evészavarok, mint például anorexia vagy bulimia is megjelenhetnek, különösen az egészséges étkezési szokásokhoz való kényszeres ragaszkodás következtében.

Dr. Bogár Nikolett véleménye szerint az étkezés sokkal több, mint puszta táplálékbevitel; egy igazi társasági és kulturális esemény, különösen az ünnepek idején és az azt követő hetekben. A barátokkal együtt eltöltött főzések vagy egy kellemes étteremlátogatás nem csupán a gasztronómiai élvezetekről szólnak, hanem mély érzelmi kapcsolatok kialakításáról is. Ezért lényeges, hogy elkerüljük az ételek jó és rossz kategóriába sorolását, és az étkezést ne redukáljuk önsanyargatásra, hanem inkább élvezzük az együttlét örömét.

- Januárban se az ultratiszta, hanem egy hosszú távú, kiegyensúlyozott étrend kialakítására törekedjünk, melybe időnként pár szaloncukor és csoki is belefér, bűntudat nélkül - tanácsolja a szakember.

Related posts