"A zöldségeket gyalogosan juttattuk fel a 29. emeletre" - így számoltak be a magyarok a spanyol-portugál áramszünet tapasztalatairól.

Utasok várakoznak a Joaquin Sorolla vasútállomáson Valenciában - Fotó: Eva Manez / Reuters
Megállt vonatok, az életet megakasztó liftekben ragadt emberek, zárva maradt bejárati ajtók, valamint működésképtelen telefonok és a városok felett köröző rendőrségi helikopterek – így tapasztalták meg olvasóink a hétfői, Spanyolországot és Portugáliát sújtó hatalmas áramkimaradást.
A helyzet még mindig csak egyes területeken oldódott meg, Pamplonában például olvasónk szerint 14 óra 37 perckor visszajött az áram. A Red Eléctrica spanyol áramszolgáltató becslése szerint viszont akár 10 órát is igénybe vehet, mire helyreállítják az áramszolgáltatást. Hozzátették, egyelőre nem akarnak találgatni azzal kapcsolatban, hogy mi okozta a leállást.
Spanyolországban és Portugáliában nem sokkal dél után jelentős áramszünet történt, amely több nagyvárost és számos tartományt érintett, sőt, Dél-Franciaország egyes, spanyol hálózattal összekapcsolt területein is érezhető volt. Az áramkimaradások következményeként mindkét országban komoly zavarokat szenvedett el a kommunikáció, a repülőterek működése, valamint a nagy sebességű vasúti szolgáltatások. Barcelonában a metró teljesen leállt, így az alagutakban rekedt utasokat mentettek ki. A közlekedési lámpák is üzemképtelenné váltak, ami Murciában a közlekedés teljes összeomlását okozta. Szerencsére a kórházak mindkét országban generátorokkal vannak ellátva, így a sürgősségi ellátás folyamatosan biztosított maradt.
Gyalog a 29. emeletre
Benidorm, a Valencia és Alicante közti tengerparti város, ahol Zsuzsa él, nemrégiben meglepő helyzetbe került. A Telexnek írt beszámolója szerint éppen bevásárlás közben érte őket a hirtelen áramszünet. Az üzletben szerencsére gyorsan beindultak a generátorok, így a kasszák működni kezdtek, és Zsuzsa sikeresen be tudta fejezni a vásárlást. Hazafelé azonban már nem volt ilyen szerencséje: a lift a házukban leállt, ami újabb kihívást jelentett számára.
"Most értünk fel a 29. emeletre, ahol gyalog hoztuk fel az éppen beszerzett zöldségeket és egyéb holmikat. Itt se víz, se áram nem áll rendelkezésünkre."
Adrián nevű olvasónk párjával éppen Barcelonából tartott egy kisebb külvárosba kirándulni, és vonaton ültek, amikor menet közben elment az áram. "Nem sok tájékoztatást kaptunk eddig, először bemondták a vonaton hogy a városban nincs áram, aztán a mellettünk ülő utas mondta, hogy máshol sincs áram egész Spanyolországban." Azon a részen cikkünk írásakor még nem állították vissza az áramellátást.
A szomszédok a liftben ragadtak, és a helyzetük szokatlan izgalommal telt meg.
Pamplonában, ahol Dóra két másik magyarral él és tanul, különös helyzet alakult ki. Ők nem tudtak kijutni az épületükből, mivel a bejárati ajtó elektromos vezérlésű. Dóra mesélte, hogy néhány szomszéd a liftben rekedt, és már megkezdték a mentési munkálatokat. A környék boltjai mind bezártak, és sokak számára a mobilinternet sem volt elérhető, így a szomszédok rádióját hallgatva igyekeztek információhoz jutni. Ugyanakkor más olvasóink arról számoltak be, hogy náluk a mobilnet működött, vagy időközben helyreállt a szolgáltatás.
A Lisszabonban fél évig tanuló Botond egy izgalmas, de váratlan helyzetbe került. Az órája 11-kor kezdődött, és éppen a tananyag közepén járt, amikor hirtelen észrevette, hogy a telefonja nem töltődik, hiába próbálkozott mindennel. A tanár, aki végigvezette az órát, a végén bejelentette, hogy országos áramszünet történt. A szünet után Botond bevásárló körútja során, amikor vissza akart térni az egyetemre, a biztonsági őrök sajnos nem engedték be. Az élmény nemcsak a tanulmányait befolyásolta, hanem egy újabb érdekes történettel is gazdagította lisszaboni kalandjait.
Lisszabon szívverése lelassult, mintha az idő megállt volna egy pillanatra. A város színes utcái, a fák alatt megbúvó kávézók és a tengerparti sétányok csendesedtek, ahogy a nap fénye a vizeken táncolt. Az emberek léptei elhaltak, és a szél lágyan simogatta a házak falát, mintha a város is egy mély levegőt venne, hogy megőrizze ezt a varázslatos, békés pillanatot.
A Lisszabonban élő Mihály így fogalmazott: "A jelzőlámpák nem működnek, a metró leállt, és a boltok, éttermek, üzletek, bárok, sőt még a patikák is bezártak. Az ATM-ek sem üzemelnek, a szállásokra való bejutás is problémás, ráadásul az internetkapcsolat is ingadozik."
"A közlekedés teljesen megbolondult" - írta a La Línea de la Concepción városában élő Eszter, hozzátéve, hogy az egyik szupermarket, a Mercadona generátokról tudott meg működni, kártyával is gond nélkül fizetett, viszont az összes többi bolt vagy bezárt, vagy csak készpénzzel lehet fizetni. Emellett az ATM-ek sem működnek, és a benzinkutak is bezártak. Ennek ellenére Eszter azt írta, hogy "a boltban nem tolonganak az emberek, nincs pánik, szerintem mindenki arra számít hogy hamarosan visszajön majd az áram."