"Ha bármilyen sérelem érne téged emiatt, ne aggódj, mert mi itt vagyunk, hogy megvédjünk!"

A családi ajándéktól a vállalkozásig, igazi lovaktól a hobby horse-ig
Simon Sándor lánya, Dorka, 2019-ben kezdett el otthon varázsolni, amikor elkészítette első hobbi lovacskáját a középső testvérének születésnapi ajándékaként. Az alkotás akkora örömöt hozott a családba, hogy a legkisebb testvér is azonnal szeretett volna egy saját példányt. Dorka szülei lelkesen támogatták lányukat, és boldogan figyelték, ahogy a mindössze 8 éves kislány saját kezűleg varázsolja meg a lovakat. Kezdetben egy táskavarrógép segítette a munkáját, de hamarosan áttértek egy nagyobb, professzionálisabb varrógépre is, amely lehetővé tette, hogy az egész család együttműködjön a fanyélre varrt lovacskák készítésében.
A gyerekek játszottak az utcán, majd egyre több szülő, nagyszülő csöngetett be a Simon családhoz, hogy az ő gyerekeiknek is kéne hobbi lovacska, játékló, falovacska - modern gyűjtőnevén "hobby horse". Kezdetben anyagáron megvarrták a falubelieknek, aztán az áttörés 2022-ben következett be, amikor már az interneten is megkeresték Sándorékat.
Így alakult át a családi ajándékötlet egy sikeres vállalkozássá: 2022 elején megalapították a DorkaHorse webshopot, amelyet Sándor irányít. A férfi tíz évig dolgozott varrógépműszerként, így kezdetben ő készítette el a lovacskákat. Azonban a kereslet rohamos növekedése miatt végül a nővérét is bevonta a családi vállalkozásba, aki évtizedes varrónői tapasztalatával jelentős segítséget nyújtott a termelésben.
Két év leforgása alatt körülbelül 900 ló talált új gazdára, de Sándor csak sejteni tudja ezt a számot. A lovacskáik sorszámozása már a 750-es határ környékén jár, ám ez a szám nem tartalmazza az egyedi megrendeléseket. A honlapjukon ugyanis lehetőség nyílik különleges dizájnok kérésére, így az összesített legyártott mennyiség is a 900-as közelébe emelkedik.
Egy ló megalkotása körülbelül négy órát igényel, kezdve a szabásminta precíz kivágásától egészen addig, amíg a kész darab felkerül a webshopba. Az alap hobby horse ára körülbelül 30 000 forinttól indul, és ahogyan a valódi lovaknál is, itt is van lehetőség különféle kiegészítők beszerzésére. A kínálatban fellelhető kantár, kötőfék, fülvédő és takaró is, így a kedvenc lóhoz minden szükséges kellék beszerezhető.
Takács György, a dinamikus vállalkozó, eddig az Őrség festői vidékén üzemeltetett éttermet, de nemsokára új kihívás elé néz: Budapesten egy trendi bárt nyit. Emellett Gyuri a Mámor Lovasudvar büszke tulajdonosa, és a lovak iránti szenvedélye már régóta része az életének. Édesanyja, Éva, aki évek óta hobbi lovakat készít, vezette be őt a hobby horse világába, és folyamatosan figyelemmel kíséri a sportág robbanásszerű népszerűségének növekedését. Gyuri többször hallotta már Éva bátorító szavait, amelyek arra ösztönözték, hogy vállalja fel az itthoni versenyszervezést, de a mindennapi teendők és a munka mellett eddig mindig elhessegette ezt a gondolatot.
Egy kevésbé sikeres, mások által szervezett verseny után elhatározta, hogy saját kezébe veszi a dolgokat, és ő fogja megszervezni az eseményeket. 2023-ban nekilátott a feladatnak, és már öt versenyt bonyolított le, az elsőt áprilisban tartotta. A résztvevők száma negyven és ötven között mozgott, összesen pedig 120-130 startot regisztráltak. (A startok száma azt jelzi, hogy a versenyzők különböző számokban indultak, így egy gyermek átlagosan három számban is részt vett a versenyen.)
Miként fonódik össze Sándor és Gyuri története? A két férfi egy izgalmas verseny során ismerkedett meg, ahol úgy döntöttek, hogy összefogják erejüket, és közösen indítanak el Magyarországon hobby horse versenyeket. 2023 decemberében megrendezték első közös eseményüket, míg 2024-re már egy bajnokság megszervezésére is vállalkoztak a botlovacskázás iránt szenvedélyesen érdeklődők számára. Közös munkájuk során kiderült, hogy remek párost alkotnak: Sándor a technikai háttér megteremtéséért felelős, míg Gyuri hatalmas lelkesedéssel irányítja a verseny lebonyolítását.
Én megálmodom, Sanyi pedig intézi, hogy az meg is valósulhasson
Gyuri így fogalmaz a kettőjük közötti munkamegosztásról: „A feladataink világosan le vannak osztva egymás között, ami segít abban, hogy hatékonyabban működjünk. Míg én inkább a tervezési és szervezési részletekre összpontosítok, addig ő a gyakorlati kivitelezésre helyezi a hangsúlyt. Ez a megközelítés nemcsak hogy optimalizálja az időnket, de lehetővé teszi számunkra, hogy mindketten a számunkra legjobban fekszik területekre koncentráljunk, így maximálisan kihasználva a képességeinket.”
Hideg, november végi, sötét szombat reggelen érkeztem a dunaújvárosi egyetem sportcsarnokához, amikor hirtelen egy kislány, aki éppen falovacskát fogott, szaladt el az autóm fényszórói előtt, mögötte pedig izgatott szülei követték. Ekkor már biztos voltam benne, hogy jó helyen járok. Dunaújváros adott otthont a magyar hobby horse bajnokság utolsó fordulójának, az Országos Évzáró Kupának. Ez 2024-ben a tizenegyedik verseny volt, amelyet Sándor és György szervezett.
Elmondásuk szerint rendszerint kapnak visszajelzést külföldiektől, hogy mennyire profin vannak megszervezve az itthoni versenyek. Szlovák versenyzők elmondták, hogy ők öt országban voltak az idén, de ilyen hangulatot sehol nem találtak, ami azért nagy szó, mert a György és Sándor által szervezett bajnokság teljesen önerőből működik.
Reggel kilenctől este hatig a sportcsarnok pezsgő élettel telt meg, ahogy több mint 130 gyerek és szüleik gyűltek össze az év utolsó versenyére. A mezőny zöme gyermekekből állt, főként lányokból, akik 6 és 14 éves kor között mozogtak, de néhány idősebb versenyző is színesítette a mezőt. A magyar hobby horse világában a versenyek mindig fantasztikus hangulatban zajlanak, és a gyerekek között igazi közösség alakult ki. A szurkolás, a buzdítás és a lelkes bekiabálások folyamatosan jelen voltak, miközben a versenyzők egymás mellett küzdöttek. A jó teljesítmények után a szívből jövő öröm és a közös ünneplés mindennapos látvány volt, ami még inkább összekovácsolta őket.
Az Évzáró Kupán egy különleges rekordkísérletre került sor, ahol a versenyzőknek folyamatosan emelkedő lécet kellett átugraniuk. A nap végén a magyar rekorder címet Négyes Míra nyerte el, aki Apollo nevű hobbilovával lenyűgöző teljesítményt nyújtott. A páros végül egy 133 centiméter magas akadályt ugrott át, ezzel hivatalosan is magyar rekordtartóvá vált. Az esemény hitelesítéséről a Magyar Rekord Egyesület képviselője gondoskodott, aki minden ugrás előtt lemérte az akadályt, fényképeket készített és részletes jegyzeteket is vezetett.
A gyermekek és a tapasztaltabb versenyzők egyaránt szinte mindig saját névvel látják el a hobbi lovaikat.