Afgán menekültek hamis iratokkal kísérelték meg a németországi belépést.


Az éjszakai ellenőrzések, a dokumentumhamisítás gyanúja és a politikai feszültség árnyéka kíséri a 138 afgán állampolgár érkezését Lipcsébe, akik különösen veszélyeztetett helyzetben vannak. A repülőgép felszállása előtt négy utast töröltek a listáról, ami tovább fokozza a helyzet körüli bizonytalanságot.

A Bild információi szerint a német szövetségi rendőrség több nyomozást indított okiratokkal kapcsolatos bűncselekmények gyanúja miatt azok ellen a személyek ellen, akik Afganisztánból, különösen veszélyeztetett helyzetben érkeztek Németországba.

A tálibok által fenyegetett 138 afgánt a pakisztáni Iszlámábádban alapos ellenőrzésnek vetették alá a biztonsági hatóságok, mielőtt elindultak volna. A szerdai lipcsei érkezésüket követően pedig német hatóságok kezdtek nyomozásba néhány utas ügyében.

A lipcsei repülőtéren este kilenc órakor vette kezdetét a 138 utas alapos átvizsgálása, amely egészen hajnal háromig tartott. A vizsgálat során nyolc esetben gyanúsították meg a beutazókat hamisított iratokkal, ami különösen figyelemre méltó, hiszen ezek a dokumentumok korábban nem keltették fel a német biztonsági hatóságok figyelmét Pakisztánban.

A portál információi szerint a felszállás előtt négy személyt töröltek a járat utaslistájáról, mert tisztázatlan kérdések merültek fel az egyik kisgyermek útlevélképével kapcsolatban.

A Szövetségi Belügyminisztérium legfrissebb tájékoztatása szerint a gépen összesen 76 nő és 62 férfi tartózkodott, akik között 45 gyermek és fiatalkorú is volt, hat közülük pedig még a kétéves kort sem érte el. Az utasok között szerepelt a tálib hatalomátvétel előtti államelnöki hivatal volt szóvivője, két ügyvédnő, számos újságírónő, emberi jogi aktivisták, valamint egy orvos is. Érdekesség, hogy mindössze öt olyan személy volt a fedélzeten, akik a német missziót korábban segítő "helyi alkalmazottak" körébe tartoztak.

Németországban belpolitikai feszültség alakult ki az afgánok és a korábbi helyi munkatársak befogadására vonatkozó programok körül. A Zöldek arra törekednek, hogy humanitárius indokokra hivatkozva továbbra is fenntartsák ezeket a kezdeményezéseket.

A CDU/CSU politikai vezetői sürgetik a jelenlegi kormányt, hogy azonnal felfüggessze a légi járatokat. A Külügyminisztérium és a Belügyminisztérium tájékoztatása szerint "Pakisztánban körülbelül 2600 olyan személy tartózkodik, akik kötelező érvényű befogadási ígérettel bírnak."

Martin Huber, a CSU főtitkára éles kritikát fogalmazott meg a jelenlegi külügyminiszterrel, Annalena Baerbockkal kapcsolatban. "Baerbock asszonyt határozottan elutasították, az emberek már belefáradtak a zöld ideológiákba. Az új kormány célja az önkéntes befogadási programok leállítása és a migrációs politikában való fordulat kezdeményezése lesz" – nyilatkozta Huber a BILD-nek.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a CDU/CSU és az SPD sajtótájékoztatón jelentette be, milyen döntéseket hoztak a tárgyalások alatt, melynek eredményeként ismét nagykoalíció fogja Németországot irányítani májustól. Elsősorban gazdasági kérdésekről tájékoztatták a sajtó képviselőit, de a bevándorlókat érintő döntéseket is közöltek.

A migrációs politikában a német kormány egy új irányvonalat kíván követni, melynek keretében a családegyesítés lehetőségét két évre felfüggesztenék. Emellett a határellenőrzések és a visszatoloncolások továbbra is folytatódnának. A katonai szolgálatot ezentúl önkéntes alapon szerveznék meg. Továbbá, a biztonságpolitikai kérdések hatékonyabb koordinálása érdekében egy új tanácsot állítanak fel a kancellárián belül.

Related posts