Hány állatot tudsz megnevezni mindössze 90 másodperc leforgása alatt? Ez a könnyed kis kihívás remekül tükrözi, hogy mennyire vagy gyors és kreatív a gondolkodásban!


Ez az egyszerű, játékos teszt többet elárulhat a várható életkorunkról, mint hinnénk.

Elsőre játéknak tűnik, de valójában komoly tudomány áll mögötte: ha azt kérdezik Öntől, hogy hány állatfajt tud megnevezni másfél perc alatt, akkor nemcsak a szókincséről, hanem a várható élettartamáról is árulkodhat a válasza. A Max Planck Institute for Human Development kutatói ugyanis meglepő kapcsolatot tártak fel a verbális fluencia (szavak gyors, rugalmas előhívása a memóriából) és a hosszú élet között - különösen idősebb felnőttek esetében.

A kutatás a Berlin Aging Study keretein belül zajlott, ahol több mint 500, 70 és 95 év közötti résztvevő vett részt. A résztvevők két egyszerű feladatot hajtottak végre, amelyek célja a korosodás hatásainak vizsgálata volt.

A kutatást vezető pszichológus, Ulman Lindenberger és csapata az eredményeket a résztvevők egészségi állapotával és hátralévő életkilátásaival vetette össze. A megdöbbentő következtetés: minél több szót tudott valaki felsorolni, annál hosszabb élettartamot jósoltak számára.

Minden egyes újonnan említett állatfaj több mint 5%-kal emelte az átlagos várható élettartamot, és ez a hatás még erősebbnek bizonyult, mint sok hagyományos kognitív teszt, például a rövid távú memóriatesztek esetében.

A gyors szófelidézés nemcsak jó szókincset, hanem mentális frissességet, rugalmasságot és szervezőképességet is igényel. Az agynak ilyenkor gyorsan kell keresnie, szűrnie és előhívnia az információt, ami kiváló mutatója annak, mennyire hatékonyak az idegi kapcsolatok. Ezek a képességek kulcsfontosságúak az általános egészségi állapot és a demenciával szembeni ellenállás szempontjából is.

A kutatók úgy vélik, hogy az állatfelsorolásos teszt rendkívül precíz képet nyújt az agy működéséről. Meglepő módon ez a módszer akár a hagyományos neuropszichológiai szűrések hatékonyságát is felülmúlhatja, ami új lehetőségeket nyit a kognitív funkciók felmérésében.

A jó hír: az agy edzhető - bármely életkorban. Akár keresztrejtvényekkel, olvasással, idegen nyelvek tanulásával vagy memóriatréninggel tartja aktívan, ezek mind segítenek frissen tartani az idegrendszert. És persze: játszhat az állatos játékkal is - időre, viccből, társaságban vagy magának.

Mivel a gondolkodás gyorsasága képes akár az élet hosszát is kitolni, ez a tevékenység valószínűleg a legélvezetesebb módja az egészség megőrzésének, amit csak el tudunk képzelni.

Related posts