Hitelezés terén elképesztő adatok láttak napvilágot: a magyar háztartások összesen 11 ezer milliárd forintnyi adóssággal tartoznak a bankoknak.

Rekorddal zárhattak tavaly a bankszektor a lakáshitelezésben és személyi kölcsönöknél is
A háztartások banki hiteltartozása már meghaladja a 11 milliárd forintot, és a trend folytatásaként immár 21 hónapja többet költenek új hitelek felvételére, mint amennyit visszafizetnek. Ezt az érdekes megállapítást a Bank360.hu legfrissebb elemzése tárt fel.
November végére átlépte a 11 ezer milliárd forintos lélektani határt a háztartások banki hiteltartozása a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint. (A lakosság teljes tartozása ennél magasabb, szeptember végén megközelítette a 13,5 ezer milliárd forintot, ebben a nem pénzügyi vállalatoktól, külföldön vagy az államtól felvett kölcsönök is benne vannak.) A rekord mértékű banki tartozás oka az, hogy a lakosság tavaly novemberben is több kölcsönt vett fel, mint amennyit törlesztett. Zsinórban 21. hónapja nettó hitelfelvevők a háztartások, novemberben csaknem 64 milliárd forinttal haladta meg az új kölcsönök összege a meglévők tőketörlesztését.
Bár a lakáshitelek átlagos kamata kissé mérséklődött, a kereslet valamelyest csökkent a nyári hónapokhoz képest, amelyek hagyományosan a legerősebbek a lakáspiac szezonalitása miatt. Novemberben ennek ellenére is erős maradt a lakáshitelpiac, 113,3 milliárd forint volt a szerződések összege, ez csaknem 70 százalékkal haladja meg a 2023-asat. Ez azt jelenti, hogy tavaly 11 hónap alatt már 1234,6 milliárd forintnyi lakáshitelt értékesítettek a bankok, így biztosan rekordot döntött 2024-ben a lakáshitelezés. A nagyon erős 2022-es és a rekord 2021-es években sem érte ezt a szintet a szerződések összege.
A hitelfelvevők száma nem éri el a korábbi csúcsokat, tavaly havonta átlagosan 6290 lakáshitelszerződést kötöttek, míg 2021-ben ez a szám 9000-nél is magasabb volt. Azonban az átlagos lakáshitelek összege jelentős növekedésen ment keresztül: három év leforgása alatt 11,5 millió forintról 19 millió forint fölé emelkedett. A felvett lakáshitelek körülbelül negyedét állami támogatású kölcsönök tették ki, amelyek főként a falusi CSOK és a CSOK Plusz keretein belül valósultak meg. Továbbá a statisztikák azt is mutatják, hogy a kölcsönök felhasználása egyre inkább az építkezésekre és felújításokra összpontosít.
Novemberben a bankok valamivel alacsonyabb személyi kölcsönt folyósítottak, mint az októberi rekord, amikor 80,6 milliárd forintot hitelkezelt a szektor. Ennek ellenére a 73,2 milliárdos összeg továbbra is figyelemre méltó, hiszen 58 százalékkal túlszárnyalja a tavalyi év hasonló időszakát. Az év utolsó előtti hónapjában több mint 25 ezer ember döntött a személyi kölcsön mellett, ami 20 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Ezen kívül a kamatok is kedvező irányba mozdultak, átlagosan 16,42 százalékra csökkentek, ami a legalacsonyabb szintet jelenti 2022 júliusa óta.
A személyi kölcsönök piacán kiemelkedő évet zárhatott a bankszektor, hiszen 2023 első tizenegy hónapjában összesen 755 milliárd forintnyi kölcsönt folyósítottak, ami jelentős növekedést mutat. Ezen időszak alatt körülbelül 301 ezer ember döntött úgy, hogy igénybe veszi ezt a pénzügyi lehetőséget. Érdemes megjegyezni, hogy a kölcsönszerződések száma nem mutatott drámai emelkedést: az első három negyedévben összesen 876 ezer szerződést regisztráltak, ami csupán 26,8 ezerrel több a tavalyi év végénél, annak ellenére, hogy közel 248 ezer új megállapodást kötöttek. Ennek hátterében részben a régi kölcsönök lejárta, részben pedig a kiváltás lehetősége állhat. Herman Berndaett, a Bank360.hu szakértője rámutatott, hogy sokan az új kölcsön felvételével a régi tartozásukat rendezik, így a megmaradó összeget különböző célokra használják fel.
A babaváró kölcsönt novemberben 1907 házaspár vette fel, ez megfelel a korábbi hónapokban megszokottnak. Novemberben 20,8 milliárd forintnyi babaváró hitelszerződést írtak alá, ami azt jelenti egyúttal, hogy szinte minden igénylő a maximális 11 millió forintos kölcsönt kérte.
Az idei évben várhatóan növekedni fognak a kölcsönt igénylők számai, mivel a hatóságok megemelték az igénylők maximális életkorát. Januártól olyan házaspárok élhetnek a kamattámogatásos kölcsön lehetőségével, ahol a feleség életkora 35 év alatt van. Tavaly még csupán 30 év volt a korhatár, és csak bizonyos kivételes helyzetekben volt lehetőség a magasabb korhatárra - hívja fel a figyelmet a Bank360.hu.