Horgászati tilalmak a romániai vizeken: különböző szabályok és időszakok Romániában a horgászat nem csupán szabadidős tevékenység, hanem szigorú szabályok és előírások keretein belül zajlik. A helyi hatóságok célja, hogy megőrizzék a vizek ökoszisztémájá


Február elsejével életbe lépett a Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Minisztérium által kidolgozott új szabályozás, amely horgászati tilalmat vezet be az év meghatározott időszakaiban bizonyos hazai vizeken. E lépés célja, hogy elősegítse a halak természetes szaporodását és megóvja a vízi ökoszisztéma egészséges működését.

A minisztérium által kiadott rendelet értelmében 2025. április 5-től június 7-ig 60 napon keresztül horgászati tilalom lesz érvényben a halak természetes élőhelyén Romániában. A tilalom minden halfajtára, rákfajtára, puhatestűre és más vízi élőlényre vonatkozik.

Az ország határ menti vizeiben a tilalom 45 napig tart, április 24-től június 25-ig. A Razim-Sinoe Komplexumban és a tengerhez közeli tavakban az ívási időszak 60 napig tart, amit lefed az április 9-étől június 7-éig tartó tilalom.

Az elektromos energiatermelés céljából létrehozott tavakban az ívási időszakban tilos lesz csökkenteni a vízszintet. Ezt a szabályt csak abban az esetben szeghetik meg, ha egy természeti katasztrófa bekövetkeztét kell megelőzni.

A rendelet előírja, hogy a vizeken kijelöljenek védett zónákat, ahol bizonyos időszakokban tilos a horgászat. A szabályozás értelmében védett területek lesznek a Maros, a Sebes-Körös és az Olto folyón, ahol január 1-jétől március 15-ig, valamint november 1-jétől december 31-ig nem lehet horgászni. Ezek az időszakok összekapcsolódnak az ivási időszakra vonatkozó tilalmi időszakkal. Ezen kívül léteznek olyan védett helyek, például a hidak környéke, ahol egész évben vagy az év egyes időszakaiban tilos a horgászat.

A tilalmi rendelet szigorú betartása mellett csak kivételes helyzetekben lehet eltérni a horgászati szabályoktól, például tudományos kutatások vagy természeti katasztrófák megelőzése érdekében. Néhány halfaj, mint például a csuka, süllő, harcsa és ponty esetében lehetőség nyílik a horgászatra, amennyiben a kifogott példányokat azonnal visszaengedik a vízbe.

A horgászati szabályok szigorúan meghatározzák, hogy mely horgászeszközök alkalmazása engedélyezett, így például sok helyen tilos a különféle hálók használata a különböző vizeken és zónákban.

A különböző halfajták védelme érdekében számos szabályozás létezik. A csuka horgászata például február 1-jétől március 20-áig tilos, kivéve a Duna-deltát, ahol az ívási időszak egészen június 7-ig tart. A fogassüllő és a sügér horgászatát szintén tiltanak ezen időszakban, március 20-tól június 7-ig. A védett halfajták, mint például a bucó, egész évben védettek, így azok kifogása szigorúan tilos. A pisztrángok esetében az ívási időszak fajtánként változik; a pataki és a szivárványos pisztráng csak október 1-jétől március 31-ig nem fogható. A tokhal horgászata egész évben tilos, kivételt csak a tudományos kutatási célú kifogásuk jelent. A Duna-deltában a folyami rákok, különösen az Astacus leptodactylus rákfajta kifogása is tilos. A compó horgászatát június 7-e és július 6-a között korlátozzák. A Fekete-tenger vizein pedig a cápák kifogása és kereskedelmi értékesítése tilos, külön szabályok vonatkoznak a nőstény cápákra is. Végül, a nagy rombuszhalak fogását az ívási időszak és a kifogott halak mérete is befolyásolja, így ezen a területen is figyelembe kell venni a vonatkozó előírásokat.

Related posts