Az élelmes magyarok egyre inkább arra törekednek, hogy védelmet találjanak a növekvő inflációval szemben, és ennek érdekében különféle lehetőségeket keresnek a pénzügyeik biztonságosabbá tételére. A Pénzcentrum elemzése szerint sokan úgy vélik, hogy ez a


A technológiai részvények, kriptovaluták és ETF-ek iránti fokozott érdeklődés egyre inkább jellemzi a magyar és közép-kelet-európai befektetőket, akik aktívan keresik a nemzetközi tőkepiacokon rejlő potenciális lehetőségeket. Egy nemrégiben készült elemzés rávilágít arra, hogy bár a magyar, román és bolgár befektetők számos közös vonással bírnak, pénzügyi döntéseiket jelentősen befolyásolják a helyi gazdasági viszonyok, a kockázatvállalási hajlandóság, valamint a kulturális eltérések.

A magyar és közép-kelet-európai befektetők körében egyre inkább felerősödik a nemzetközi tőkepiacok iránti érdeklődés, amit a világ legnagyobb tőzsdéin található vonzó lehetőségek generálnak. A Freedom24 platform felhasználói Magyarországon, Romániában és Bulgáriában hasonló preferenciákat mutatnak a technológiai szektor, a kriptovaluták és a defenzív eszközök terén. Azonban a befektetési szokásaik jelentős eltéréseket mutatnak, amelyeket a helyi gazdasági környezet, a kockázatokhoz való viszonyulás és a kulturális háttér befolyásol.

A magyar befektetők, hasonlóan a régióbeli társaikhoz, nagy érdeklődést mutatnak a technológia iránt, különös tekintettel az AI és a félvezetők terén vezető vállalatokra, mint például az NVIDIA (NVDA.US), a Microsoft (MSFT.US), az AMD, valamint a Pagaya Technologies. A Tesla (TSLA.US) az egész régióban népszerű választás, ami jól mutatja az elektromos járművek és a zöld energia iránti növekvő lelkesedést.

A kriptovaluta területén a magyar befektetők a legaktívabbak, jelentős összegeket fordítva kriptovaluta-bányászatra a Marathon Digital (MARA.US), a Riot Platforms (RIOT.US) és az Applied Digital (APLD.US) révén. A románok ezzel szemben a MicroStrategy (MSTR.US) vállalatra korlátozódnak, amely a bitcoin-kitettséget képviseli. A bolgárok szélesebb körű megközelítést alkalmaznak, befektetnek a CleanSpark (CLSK.US) és a Circle Internet Financial (CRCL.US) vállalatokba, ami egy sokszínűbb digitális eszközstratégiát tükröz.

A defenzív eszközök tekintetében a magyar befektetők, hasonlóan a bolgár befektetőkhöz, kevésbé vannak kitéve a közvetlen kötvényeknek, de mindkét ország befektetői kötvény ETF-eket építenek be portfólióikba, hogy bizonyos fokú védelmet és egyensúlyt biztosítsanak. A románok kiemelkednek az amerikai kincstárjegyek iránti erős preferenciájukkal, közép- és hosszú lejáratú kötvényeket egyaránt tartanak, ami tükrözi a befektetők biztonság iránti igényét és a kiszámítható hozamok iránti vágyukat.

A spekulatív befektetések terén Magyarország kiemelkedő szereplővé vált, ahol a figyelem a kriptovaluták és különféle áruk iránti érdeklődésre összpontosul. Az ország olyan bányavállalatokba fektet, mint a B2Gold és az Ero Copper, amelyek az arany- és rézkitermelés terén jeleskednek. Ezzel szemben Bulgária a biotechnológiai szektorra összpontosít, és olyan innovatív cégeket választ ki, mint a BioSig Technologies és a Compass Therapeutics, miközben folyamatosan figyelemmel kíséri a zöld kriptovaluta-bányászat trendjeit is. Románia ezzel ellentétben egy mérsékeltebb stratégiát követ, spekulatív befektetései között megtalálható a Castor Maritime, valamint olyan speciális biotechnológiai vállalatok, mint a TherapeuticsMD.

A magyar befektetők, akárcsak régióbeli társaik, egyre nagyobb érdeklődést mutatnak a technológiai újítások, a kriptovaluták és a védelmi eszközök iránt. Ugyanakkor a globális ellátási láncokba való mélyebb bekapcsolódás és a mérsékelt infláció egy spekulatívabb portfólió kialakulását eredményezi, amely elsősorban a kriptovaluta-bányászat és az áruk piacára összpontosít. Ezt a fokozott kockázati kitettséget a stabilitás és diverzifikáció iránti igény által kínált ETF-ek széles választéka képes ellensúlyozni.

- fejtette ki Radu-Iulian Pădurean, a Freedom24 hálózatfejlesztési vezetője.

A magyar befektetők elsősorban az S&P 500 ETF-eken, például a VOO.US-on keresztül keresnek széles körű piaci kitettséget, ami az amerikai piac iránti bizalmat tükrözi. A román és bolgár befektetők hasonló magatartást tanúsítanak, és hosszú távú diverzifikáció céljából az SXR8.EU és a VUAA.EU, valamint globális ETF-ek, például a VWCE.EU és a VHVE.EU mellett döntenek.

A technológiai szektorral foglalkozó ETF-ek egyre népszerűbbek a térségben. A magyar befektetők az AMD, NVDA és MSFT részvények teljesítménye alapján elsősorban a QQQ.US ETF-et választják. Ezzel szemben a román befektetők, akik az amerikai technológiai és növekedési piacok iránt érdeklődnek, a QQQM és VUG ETF-eket preferálják. A bolgárok pedig a koncentrált technológiai stratégiát követve a MAGS (Magnificent Seven) és a QDVE ETF-ekre helyezik a hangsúlyt.

A rögzített hozamú ETF-ek világában a magyar és bolgár befektetők a diverzifikációt keresik, és az amerikai kincstárjegyek (mint például a TLT.US és VDST.EU) mellett a rövid lejáratú vállalati kötvények (SDIA.EU, MINT.EU) felé is nyitnak. Ez a stratégia a kockázatok tudatos kezelésének és az egyensúly megtartásának szándékát tükrözi. Ezzel szemben a román befektetők az EMHY.US, azaz a feltörekvő piaci magas hozamú kötvények iránt érdeklődnek, amelyek ugyan vonzóbb hozamokat ígérnek, de ezzel együtt a kockázati szintjük is jelentősen magasabb.

A spekulatív ETF-ek világában a magyar befektetők általában óvatosabb megközelítést alkalmaznak, és előnyben részesítik a stabil, fix hozamú eszközöket, mint például az SDIA.EU, amely rövid lejáratú amerikai vállalati kötvényekbe fektet be, vagy a CBU0.EU, ami európai állampapírokat kínál. Ezzel szemben a román piacon aktív befektetők hajlandóak mérsékelt kockázatot vállalni, és gyakran választják a DFEN.US-t, amely háromszoros tőkeáttétellel működő védelmi szektorba invesztál, vagy a DOC.US-t, ami az egészségügyi REIT-ek közé tartozik. A bolgár befektetők ezzel ellentétben a legmerészebbek, bátran lépnek be a háromszoros tőkeáttétellel rendelkező olaj (3OIL.EU) és Kínára fókuszáló ETF-ek (YINN.US) piacaira, ami azt mutatja, hogy nagyobb toleranciával bírnak a piaci ingadozások iránt.

Related posts