A kormány lehetőséget biztosít számodra, hogy időt nyerj az adóspórolásra.


A kormány november 8-án tette közzé, hogy szociális hozzájárulási adót (szocho) kell fizetniük azoknak, akik idő előtt, azaz 5 éven belül feltörik a Tartós Befektetési Számlájukat (TBSZ).

A Grantis felhívta a figyelmet arra, hogy a Magyar Közlönyben közzétett törvénymódosítás értelmében az új intézkedés kizárólag a 2025. január 1-jétől létrehozott Tartós Befektetési Számlákra vonatkozik. Ez azt jelenti, hogy a már megnyitott számlák, valamint azok, amelyeket az idei év végéig nyitnak meg, nem esnek a rendelkezés hatálya alá.

A szociális hozzájárulási adó (szocho) mértéke a jövőben az alábbiak szerint fog változni:

A kamatadó, más néven személyi jövedelemadó, mértéke változatlan maradt. Amennyiben a megtakarítást 3 éven belül kívánjuk felhasználni, 15%-os adót kell fizetni. Ha a feltörés 3 és 5 év között történik, akkor a kötelező szja mértéke 10%. Ezért, ha a megtakarítást 3 év elteltével vesszük igénybe, mindkét esetben 5%-os adókedvezmény érvényesíthető.

A Grantis szakértői hangsúlyozták, hogy a gyűjtőévet követő öt évben a TBSZ számlák továbbra is teljesen adómentesek. Ez azt jelenti, hogy azok, akik kitartanak és hosszú távon gondolkodnak, akár 28 százalékos adómegtakarítást is elérhetnek a hozamok után.

Ha 7 millió forintot fektetünk be, és az átlagos hozam 6 százalék, akkor az első év végén 420 ezer forint nyereségre számíthatunk. Azonban, ha úgy döntünk, hogy az első év után hozzáférünk a pénzünkhöz, 28 százalékos adót kell fizetnünk a hozamból, ami azt jelenti, hogy végül csak 302 ezer forintot tudunk megtartani. Viszont ha türelmesek vagyunk, és 5 évig nem nyúlunk a befektetéshez, akkor az adófizetési kötelezettség eltűnik, így a teljes 420 ezer forint, valamint a későbbi évek hozamai is a miénk maradnak.

A TBSZ számlán a gyűjtőév során, azaz a nulladik év végéig, december 31-ig van lehetőségünk pénzt befizetni. Ezt követően már nem lehet további befizetéseket eszközölni, és a számláról történő pénzkivétel is tilos, különben a befektetésünk adókötelessé válik.

Azok, akik még idén lépnek, egy évet nyerhetnek azzal, hogy nem kell még egy évet várniuk arra, hogy leteljen jövő decemberig a gyűjtőév. Számukra 2026 helyett már 2025. január elsejétől elindulhat a befektetési időszak.

Az utóbbi évek során jelentős növekedés tapasztalható a Tartós Befektetési Számlák számában. A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb adatai szerint az idei év első felében már 357,5 ezer értékpapírszámla volt nyilvántartva. Ez közel 100 ezerrel több, mint amit két évvel ezelőtt regisztráltak.

Az értékpapír-állomány jelentős növekedésen ment keresztül, 2022 óta közel 2000 milliárd forinttal gyarapodott. A legfrissebb statisztikák alapján a TBSZ-számlákon összesen 5367 milliárd forint található – hívják fel a figyelmet a független alkusz szakértői.

Related posts